אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשש בבנקים: יפסידו 2 מיליארד שקל בשל תקנה חשבונאית צילום: אביגיל עוזי

חשש בבנקים: יפסידו 2 מיליארד שקל בשל תקנה חשבונאית

ל"כלכליסט" נודע כי בפיקוח על הבנקים מעוניינים לחייב את הבנקים להכיר בהפסדים בשל ירידת ערך של נכסים שאותם הם מחזיקים בתיק ההשקעות הפרטי

01.03.2009, 09:22 | רונית גודמן

מכה נוספת לנחות על ראשיהם של מנהלי הבנקים מצדו של הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל. ל"כלכליסט" נודע שבבנק ישראל משלימים בימים אלה את הדיונים על יישום ההוראה החשבונאית הקובעת שהבנקים ייאלצו לרשום הפסדים בגין ירידת הערך של השקעותיהם. לפי ההערכות, יישום ההוראה, אם תתקבל, עלול להוביל להפסדים של כ־2 מיליארד שקל במערכת הבנקאות ב־2009.

ההפסדים בתיק ההשקעות ההפסדים בתיק ההשקעות ההפסדים בתיק ההשקעות

נושא ירידת הערך נדון בפגישת הוועדה המייעצת של הפיקוח על הבנקים ביום חמישי האחרון, אולם בשל הסתייגות הבנקאים עדיין לא התקבלה החלטה בעניין. עד כה התנאים שלפיהם נדרש בנק להכיר בירידת ערך כקבועה ולכן לרשום אותה כהפסד בדו"ח רווח והפסד היו קיימים, אך הדבר נותר ב"תחום האפור" ולא ניתנה הנחיה ברורה בנוגע להם. בפועל ניתנה לכל בנק אפשרות להחליט אם להכיר בירידת ערך כזמנית, ולכן לרשום אותה רק בהון העצמי, ללא השפעה על רווחיו. בפגישה טענו הבנקאים שמצב השווקים אינו משקף ערכים אמיתיים של כלל הניירות שבהם הם מחזיקים ושירידות הערך בנכסים אלו אינן משקפות את שוויים הכלכלי. לעומת זאת, בפיקוח על הבנקים מעוניינים שתהיה יותר התאמה בין מחירי השוק לבין רישומם בדו"חות. לכן יש צורך לחדד את אותם תנאים ולהופכם לברורים ולמחייבים.

בין השאר מבקש בנק ישראל להכיר בירידת ערך כקבועה במקרים הבאים: אם מדובר בניירות שנמכרו עד מועד פרסום הדו"ח הכספי או בכאלו שהבנק מתכוון למכור אותם סמוך למועד הדו"ח; אם מדובר באיגרות חוב שדירוגן ירד במידה ניכרת מזמן רכישתן עד מועד פרסום הדו"ח ובאיגרות חוב אשר סווגו על ידי הבנק כבעייתיות; אם מדובר באיגרות חוב אשר הלווה נכשל בלשלם עבורן ובניירות ערך ששווי השוק שלהם ירד במידה ניכרת בתקופת הדיווח.

בתשעת החודשים הראשונים של 2008 רשמו הבנקים בהון העצמי ירידת ערך זמנית של 4.8 מיליארד שקל. לכאורה סכום זה מהווה פוטנציאל לירידת ערך קבועה שתירשם כהפסד, אך לפי גורמים במערכת הבנקאות, רוב הסכום כבר הוכר כהפסד ברבעון האחרון של השנה וגרר לאזהרות הרווח האחרונות. כמו כן, חלק מסעיפי ההנחיה החדשה לא יחולו בהכרח על כל הניירות שבהן כבר ניכרת ירידת ערך זמנית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות