אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השופט אורי גורן פורש לגמלאות: "אמצא את דרכי במנגנוני צדק חלופיים" צילום: אביגיל עוזי

השופט אורי גורן פורש לגמלאות: "אמצא את דרכי במנגנוני צדק חלופיים"

במעמד עשרות שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב בהווה ובעבר נפרד אתמול הנשיא אורי גורן מתפקידו. גורן, שיעביר את השבוע הקרוב בדילוג בין מסיבות פרידה, רמז כי יפנה עתה לעבודה כבורר בשוק הפרטי

02.03.2009, 09:42 | ענת רואה

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט אורי גורן, יפנה בקרוב לעבודה כבורר - כך עולה מדברים שאמר אתמול בטקס הפרידה שנערך לו בתום 11 שנים כנשיא ו־28 שנה בסך הכל בתפקידי שיפוט.

הטקס נערך אתמול עם מסירת פסק הדין האחרון של גורן, בתביעה האזרחית שהגיש עו"ד יגאל ארנון נגד איש העסקים שלמה פיוטרקובסקי. לפי הנוהג המקובל, התכנסו באולמו של גורן כל שופטי בית המשפט ובני משפחתו לצד המתדיינים הממתינים לפסק הדין, וערכו לו מעין אירוע פרידה רשמי.

מאחר שטרם מונה לגורן מחליף בתפקיד נשיא בית המשפט, החליטו השופטים כי מי שילווה אותו בטקס יהיה אחד מסגניו, השופט יהודה זפט. זפט נשא דברים באירוע ומסר לגורן בשם כל השופטים את ברכותיהם. "אנו מודים לך על שירותך המסור ועל החברות הטובה לאורך ימים ושנים, ומאחלים לך ולסימה כי תשכילו יחדיו להפיק את נפלאות הפרישה ולמלא את הזמן שישתחרר בתכנים חדשים ומרתקים".

אירוע מצמרר

"ב־11 שנות נשיאותי ליוויתי שופטים רבים באירוע המצמרר של שימוע פסק הדין האחרון שלך", אמר גורן בטקס, "כמלווה מהצד הדבר לא נראה מפחיד, אולם כאשר אתה נכנס לטקס הזה - ההרגשה היא שונה לגמרי". בהמשך התייחס גורן לתוכניותיו לעתיד, ואמר כי הוא בטוח ש"בעזרת משפחתי, אשתי סימה, בנותיי, החתנים והנכדים, אמצא את דרכי במנגנוני צדק חלופיים לבית המשפט או עיסוק בנושאים ציבוריים אחרים שיעזרו למערכת לחסל סכסוכים גם מחוץ לבית המשפט".

בימים הקרובים עתיד גורן "לדלג" בין כמה מסיבות פרידה. בשבוע שעבר חגג עם צוות העובדים של בית המשפט, מחר יחגוג עם לשכת עורכי הדין ואילו ביום חמישי מתוכננת לו מסיבת הפרידה שארגנו עבורו שופטי בית המשפט, נוסף על הטקס הרשמי שנערך אתמול.

המוח כמסננת

על עבודת השיפוט עצמה אמר גורן בטקס: "מוחו של השופט בנוי כמסננת שמאפשרת רק לאינפורמציה הרלבנטית להכרעה לעבור, ובדרך כלל מגיע למוחך הפתרון המשפטי לבעיה שלפניך באופן בלתי מודע וכהברקה המבוססת על הניסיון, הידע וחוש הצדק שלך". הסוד הראשון בניהול משפט וכתיבת פסק דין, העיר גורן, הוא עריכת סדר בתיק: "אני קורע את עטיפות הפלסטיק עם הספירלות המעצבנות ומחורר מחדש את הניירות".

עוד המליץ לשופטים להתחיל במלאכת כתיבת פסק הדין מיד בתום שמיעת העדויות והסיכומים, כפי שנאלץ לעשות בתיק של ארנון ופיוטרקובסקי, שבו ניתן פסק הדין שהוקרא אתמול, שבוע ימים בלבד לאחר הגשת המסמך האחרון בתיק. "לא קשה לכתוב פסק דין, אפילו בעניין המסובך ביותר, ואני לקחתי על עצמי משפטים מסובכים למכביר", אמר.

 

בהתייחסו לבית המשפט המחוזי בתל אביב אמר גורן כי הוא יכול להעיד שלנבחרת השופטים הנוכחית "אין אח ורע בכל מערכות המשפט של הערכאה הדיונית. מדובר בשופטים חרוצים ומבינים, שמנסים להתגבר על עומס התיקים בחירוק שיניים". גורן המליץ לשופטים האזרחיים להיות "תקיפים יותר בניהול המשפט", לקצר עדויות מתארכות, למנוע עדויות לא רלבנטיות ולקצר את מועדי הגשת הסיכומים ואורכם. באשר לתיקי פשע חמור קרא למחוקק "למצוא פרוצדורה שונה ומהירה יותר", כדי לקצר את ההליך בתיקים אלה ואת המצב שבו שופט עוסק לעתים שנים ארוכות בתיק אחד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות