אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהיגי מזרח אירופה: "מסך הברזל עלול לחזור" צילום: בלומברג

מנהיגי מזרח אירופה: "מסך הברזל עלול לחזור"

כך מסרו מספר מנהיגי מזרח אירופה, לאחר שמסתמן כי מנהיגי האיחוד האירופי יסרבו להעניק הלוואות בהיקף של 228 מיליארד יורו למספר כלכלות בגוש הקומוניסטי לשעבר

02.03.2009, 11:54 | ענת ציפקין

מנהיגי האיחוד האירופי דוחים בקשות מצד כמה מדינות מזרח אירופאיות לקבלת עזרה פיננסית. מנהיגי האיחוד סירבו לאשר בקשה מצד הונגריה למתן הלוואות בהיקף של 228 מיליארד יורו למספר כלכלות בגוש הקומוניסטי לשעבר.

בתוך כך, סירבו גם לאשר עזרה לזרוע האירופית של יצרנית הרכב האמריקאית ג'נרל מוטורס. "הכלכלות השונות של מדינות מזרח אירופה נמצאות במצב שונה - אי אפשר להשוות את המצב של סלובניה וסלובקיה לזה של הונגריה" , אמרה קנלצרית גרמניה אנג'לה מרקל אתמול במהלך הפיסגה שהתקיימה בבריסל.

על פי נתוני נציבות האיחוד האירופאי, צפוי האיחוד לרשום כיווץ של 8% בהיקף התמ"ג בשנה הנוכחית. על פי סוכנות הידיעות בלומברג, כלכלת לטביה, לדוגמא, עד לפני שלוש שנים הכוכב העולה של האיחוד האירופאי, צפויה להתכווץ ב-6.9%. גם היקף הצמיחה בפולין עומד לצנוח ל-2% , הקצב האיטי ביותר מאז 2002.

בריחתם של משקיעים ממדינות מזרח אירופה גורמת למטבעות המקומיים לצנוח בערכם אל מול היורו. הזלוטי הפולני צנח בחצי השנה האחרונה ב-28%. הפורינט ההונגרי ב-21% והליאו הרומני ב-18%. כך או כך, התבטאו תשעה מנהיגים ממדינות מזרח אירופה כי עלול להיות מצב בו "החומות בין המזרח למערב עלולות להיבנות מחדש", פחות מחמש שנים לאחר שהאיחוד האירופאי פתח את דלתותיו למדינות המזרח אירופאיות.

בשבוע שעבר התכנסו שלושה גופים בין לאומיים - הבנק העולמי, הבנק האירופאי לבניה ופיתוח (EBRD) ובנק ההשקעות האירופאי, והחליטו להעניק הלוואות בהיקף של 24.5 מיליארד יורו לבנקים בגוש המזרחי. נשיא צרפת , ניקולא סרקוזי הצית את העימות בין המזרח למערב על רקע התבטאותו בתחילת פברואר כי "אין זה מוצדק שיצרניות רכב צרפתיות הנאבקות על לחמן בעת מיתון ימשיכו לתפעל מפעלי רכב במדינות כגון צ'כיה, במקום לפתוח מפעלים מקומיים בצרפת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
לגבי מנהלים ומנהיגים
איך שאני רואה את הדברים אם יש מנהיג או מנהל וכדומה של קבוצה או קהילה ומישהו מגיע ומנסה לפגוע בקבוצה/קהילה, במיוחד אם זה מאינטרסים אישיים עם כוונות זדון, על אותו מנהיג/מנהל לפעול בכל הנחישות נגד אותם בעלי אינטרסים וזאת גם אם זה מסכן אותו אישית ו/או את משפחתו. הוא חייב לשמור על הקבוצה ולבצע נכון את תפקידו. גם אם זה יעלה לו בחייו. כך מנהיגים צריכים לפעול.
מיכה צור  |  02.09.09
3.
ל-2 סטייה ערכית מהכללים.
הסטייה ואי שמירה על כללים שהמודל הכלכלי מכתיב, גרמו לקריסה הכלכלית, (ראה הסבפריים המקור לקריסה). לו, המערכת הפיננסית הייתה מנוהלת, בהתאם לרוח המודל הכלכלי, היה נמנע המשבר. המודלים הכלכליים מהווים נדבך חשוב וחיוני, למניעת איבוד הבלמים, אם נצמדים אליהם ללא חריגה מהם. באשר לגוש הקומוניסטי לשעבר, עדיין פועל בשיטות המיושנות , שלא מתאימות לשיטת הקפיטליזם. קיים חוסר סינקרון בן הרגלים, הראש והשיטה.
גדעון  |  08.03.09
2.
ומי כן ערוך לכלכלת שוק???...ארה"ב...בריטניה...צרפת...רוסיה?....איסלנד???
כשכל המודלים הכלכלים הקיימים קורסים, והקפיטליזם שוקע (=כנראה עקב "שמוש מופרז ולא מבוקר")...אי אפשר להאשים את מדינות מזרח אירופה בכשלון. האמת היא, שדווקא במדינות הפחות מפותחות, קל יותר "לבנות יסוד מודרני אמין"(=כי לך תנסה לשנות חוקי עבודה ופנסיה בצרפת...). שם קל יותר לבנות תשתיות מודרניות, לשפר וליעל....ואולי משם תבוא הישועה.
אבו אבוהה בע"מ , גן עדן פינת הגיהנום  |  07.03.09