אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דובאי מקווה שהראגבי ישכיח את שערוריית שחר פאר צילום: ראובן שוורץ

דובאי מקווה שהראגבי ישכיח את שערוריית שחר פאר

לאחר הפרסומים הרעים שבאו בעקבות החרמת הטניסאית הישראלית, בדובאי מקווים שגביע העולם בראגבי שביעיות יציג את הנסיכות באור חיובי יותר. אבל מה הסיפור האמיתי מאחוריי אי הענקת הויזה לפאר?

04.03.2009, 14:54 | מאת הנרי מאייר, בלומברג

דובאי תארח השבוע את גביע העולם ברוגבי שביעיות, כשהיא משתוקקת למקד את תשומת הלב העולמית במה שיקרה על כר הדשא, ולא בגינויים שספגה בחודש שעבר לאחר שסירבה לאפשר לטניסאית שחר פאר להתחרות בתחומה.

דובאי העניקה לישראלי אחר, אנדי רם, ויזה שאפשרה לו להשתתף בטורניר הזוגות, אחרי שראשי ארגון הטניס העולמי איימו שישללו מהאמירות את הזכות לארח את הטורניר בשנה הבאה.

עכשיו בונים בדובאי על אליפות הראגבי לשביעיות שתתקיים שם בין ה-5 ל-7 במרץ כדי שתשכיח את מקרה פאר, אומר ג'י. אי. פטרסון, מומחה למדינות המפרץ הפרסי ממרכז המחקר של המפרץ בדובאי. "הם מקווים שבטווח הארוך לפרשת פאר לא תהיה השפעה גדולה כל כך", הוא אומר.

הם כנראה יזדקקו ליותר מפליק פלאק דיפלומטי ואירוע ספורט מוצלח אחד כדי לתקן את הנזק שנגרם לתדמית של דובאי. האמירויות מנסה למתג את עצמה כמקום בו נערכים אירועי הספורט החשובים בעולם, כדי לחזק את מעמדה כמרכז עסקים אזורי.

"אני חושב שעדיין לא התבררה במלואה ההשפעה שתהיה לאירוע הזה" אמר לארי סקוט, יו"ר ה-WTA (סבב הטניס הנשי). "ההחלטה לא לאפשר לפאר להיכנס לדובאי סיכנה הרבה השקעות מצוינות". סקוט אמר שמספר ארגונים עסקיים, תרבותיים ומדעיים, שבשמם הוא לא הסכים לנקוב, הביעו בפניו דאגה לנוכח היחס לפאר.

חלון הראווה של דובאי

כשנשאל על ההשלכות של פרשת פאר, אמר סאלח טאלק, יו"ר טורניר הטניס, המאורגן על ידי חברת דובאי דיוטי פרי שבבעלות ממשלתית, שהוא בטוח שהטורניר ואירועים אחרים, יגדלו "ויציגו את דובאי כיעד מהרמה הגבוה ביותר לאירועי ספורט ופנאי".

הגרלת אליפות העולם בראגבי שביעיות בדובאי. החזירו את השעון אחורה, צילום: איי פי הגרלת אליפות העולם בראגבי שביעיות בדובאי. החזירו את השעון אחורה | צילום: איי פי הגרלת אליפות העולם בראגבי שביעיות בדובאי. החזירו את השעון אחורה, צילום: איי פי

טורניר הראגבי יערך בדובאי בפעם הראשונה ב-16 שנות קיומו, והוא יועבר בשידור ישיר ל-400 מיליון איש ב-200 ארצות. זהו אחד מיני כמה אירועי ספורט מתוקשרים שמארחות האמירויות, כמו מרוץ הסוסים 'גביע העולם של דובאי', שהוא העשיר מסוגו בעולם, וטורניר הגולף 'דובאי דזרט קלאסיק'. דובאי היא גם המקום בו שוכן הגוף המנהל את הקריקט העולמי, 'המועצה הבינלאומית לקריקט'.

האמירות בונה כעת עיר ספורט על שטח של 50 מיליון רגל מעוקב, בעלות של 3.5 מיליארד דולר, שאמורה להיחנך בשנה הבאה. המתחם יכלול מסלול גוף מקצועני עם 18 גומות, אקדמיית קריקט בינלאומית ובית הספר הראשון לכדורגל של מנצ'סטר יונייטד.

הלקח הנכון

כדי להתגבר על פרשת פאר, על דובאי ללמוד את הלקח הנכון, אמר חבר הקונגרס האמריקאי אנת'וני וויינר, דמוקרט מניו יורק שביקש משגריר איחוד האמירויות בארה"ב, יוסוף אל אוטאיבה, לדחוק בשלטונות ארצו להעניק ויזה לרם.

"דובאי הרוויחה חלק גדול מהמוניטין של מדינה מזרח תיכונית מתונה ומסבירת פנים על ידי כך שאירחה אירועי ספורט שמשכו צופים מכל רחבי העולם" אמר וויינר. "זה מצער שפאר הפכה לקורבן".

ישראל, בה יש כ-200 שחקני ראגבי חובבים, לא העפילה לטורניר השביעיות בו ישתתפו 24 נבחרות, ובכך נחסכה מדובאי עוד דילמת ויזות.

פקידים במדינה מסרו גרסאות סותרות בנוגע לסירוב להעניק ויזה לפאר, המדורגת במקום ה-49 בסבב הנשים. ב-18 בפברואר אמרו מארגני הטורניר כי כניסת פאר למדינה נמנעה בגלל חשש לשלומה, לנוכח הזעם הציבורי שעורר המבצע הצבאי בן 22 הימים של ישראל בעזה, בה נהרגו כ-1,300 פלסטינים ו-13 ישראלים.

יוזמה של פקיד

 

ההחלטה הייתה יוזמה אישית של פקיד זוטר במחלקת ההגירה של דובאי, כך אומרים שני פקידים בממשלת האמירות, שביקשו ששמם לא יפורסם. ראש מחלקת ההגירה של דובאי, מוחמד אל מארי, לו שמורה המילה האחרונה בענייני הנפקת ויזות למדינה, סירב להגיב, בדיוק כמו שגריר דובאי בוושינגטון וטאלק. המניע האמיתי היה כנראה המצב בעזה, אומר מייקל טהידיגסמן, דובר הקונגרס היהודי העולמי.

"לא צריך לערבב בין ספורט לפוליטיקה", הוא אמר בראיון טלפוני מבריסל. כמה מהצופים בטורניר הנשים גיבו את ההחלטה למנוע את כניסת פאר. "זה לא שהיא הרגה ילדים פלסטינים", אבל אם היו מאפשרים לה לשחק זה היה נראה כמו תמיכה בישראל, אמר שארין פואד, מהנדס בן 37.

בטורניר הגברים בשבוע שעבר, ליוו את רם לכל מקום שני שומרי ראש והצופים במשחקו נאלצו לעבור בדיקה במגלה מתכות. רם נמצא כרגע במקום ה-12 בדירוג הזוגות העולמי.

מבטלים חסויות

 

ההחלטה לאפשר לרם, שבשנה שעברה זכה בטורניר הזוגות של אליפות אוסטרליה יחד עם יוני ארליך, להשתתף בטורניר, הגיע אחרי שוול סטריט ג'ורנל אירופה, שבבעלות תאגיד החדשות של רופרט מרדוק, ביטל את החסות שהוא העניק לטורניר, וערוץ הטניס, הפועל מקליפורניה, החליט לא לשדר את המשחקים.

אלוף השנה שעברה אנדי רודיק, המדורג 6 בעולם, ביטל את השתתפותו בטורניר דובאי כמחאה על פרשת פאר. מגזין ניוזוויק אמר כי בכוונתו לבטל את החסות לטורניר אם רם לא יורשה להשתתף בו.

ההשלכות לטווח הארוך עשויות להיות פגיעה בקשרים העסקיים בין דובאי לארה"ב, אומר סיימון הנדרסון ממכון וושינגטון למדיניות במזרח הקרוב. "השאלה שהכי מטרידה אותם היא אם הם עצרו את העניין הזה, או שאולי הוא כבר יצא משליטה?" אמר הנדרסון בראיון טלפוני.

דובאי לוותה 80 מיליארד דולר כדי לבנות עשרות מלונות פאר, את המגדל הגבוה בעולם, אולם ענק לסקי מלאכותי ומרכזי עסקים שמשכו עליה את הבנקים המובילים.

פרשת פאר היא אחת מסדרה של תקריות שהרסו את התדמית של דובאי כאמירות הרגועה ביותר בה ההחלטות מונעות משיקולים כספיים, ולא אידיאולוגיים.

מחזירים את השעון אחורה

 

בפסטיבל ספרים שנערך לאחרונה בדובאי, במימון חברת התעופה הלאומית 'אמירייטס', לא אפשרו המארגנים את הצגתו של ספר שגיבורו הוא שייח הומו.

באמירויות מתכננים חוק שיאפשר להטיל קנס של עד מיליון דירהמס (272 אלף דולר) על עיתונאים מקומיים שיפגעו במוניטין של שליטי איחוד האמירויות. הממשלה גם הפכה לבלתי חוקיים את פיטוריו של עובד מקומי לטובת זר שיעשה את אותה העבודה.

כריסטופר דיווידסון, מחבר הספר "דובאי: הפגיעות של ההצלחה", אומר שדובאי עמדה מאחורי החוקים הללו, שתקפים בכל איחוד האמירויות. "ההצלחה של דובאי התבססה על כך שהאמירות הייתה פתוחה" אומר דיווידסון. "אלו צעד ממש רעים שמחזירים את השעון אחורה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות