אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה מבטיח חוזה אישי לספורטאים? צילום: אי פי אי

מה מבטיח חוזה אישי לספורטאים?

חוזה שמן בספורט מבטיח מבחינה כלכלית את שארית חייו של האתלט. במקרים רבים מכילים החוזים סעיפים שונים ומשונים. כדי שתדעו מה להכניס לחוזה הבא שלכם, להלן הסעיפים המוזרים ביותר

05.03.2009, 10:16 | אסף רותם

ריאן גרנט. ממש קרוב לבונוס, צילום: אי פי אי ריאן גרנט. ממש קרוב לבונוס | צילום: אי פי אי ריאן גרנט. ממש קרוב לבונוס, צילום: אי פי אי
הטרגדיה

א. 59 יארד מבונוס של 1.3 מיליון דולר

ב. ריאן גרנט, נושא הכדור (ראנינג בק) של הגרין ביי פאקרז שבר את קו ההגנה של היריבים ורץ 80 יארד לטאץ' דאון אדיר ב־28 בדצמבר 2008. חגיגתו היתה כפולה: הריצה הקפיצה את מספר היארדים שרץ בעונה ל־1,262, ולפי החוזה שלו, הוא היה בדרך לשלשל לכיסו 1.3 מיליון דולר, כיוון שעמד בתנאי של 1,250 יארד בעונה. אולם ההילוך החוזר בטלוויזיה הראה שברכו נגעה ברצפה 59 יארד קודם לכן, ולפיכך סיים את העונה ב־1,203 יארד. גרנט נאלץ להסתפק בשכר הבסיס של 5.1 מיליון דולר. "ככה זה בחיים", היטיב גרנט לאבחן לאחר מכן.

השומן

א. 333 אלף דולר לשקילה

ב. סעיפי שמירת משקל נעשו נפוצים בשנים האחרונות. בוושינגטון רד סקינז, מהקבוצות העשירות בפוטבול, גורעים מהשכר המובטח של השחקנים חצי מיליון דולר אם אלו אינם עומדים במשטר הדיאטטי שבין העונות. אבל השיא שייך לקורט שילינג, אחד מהכוכבים של קבוצת הבייסבול בוסטון רד סוקס, שסעיף שמירת המשקל שלו בעונת 2007 עמד על 2 מיליון דולר. כלומר בכל פעם שמדדו אותו והוא היה במשקל הנכון מבחינתו (ומבחינת החוזה), שולשלו לכיסו 333 אלף דולר חדשים. מדובר בשקילה פעם בחודש במשך ששת החודשים שבהם הליגה פעילה. אגב, שילינג הפצוע לא שיחק כמעט באותה עונה.

הקורבן

א. תרופה בסופרמרקט ב־235 אלף דולר

ב. ואם בשמירת משקל עסקינן, היקף התמריץ שהציעה ניו אורלינס סיינטס ב־2008 לשחקן הפוטבול ג'מאר נסביט נותר לא ידוע, אבל התרופה שבה השתמש לשמירת משקל, סטארקאפס, מכילה חומר שהליגה סיווגה כאחד ש"מחפה על שימוש אפשרי בסטרואידים". נסביט בסך הכל רכש תרופה ללא מרשם בסופרמרקט, אך הושעה מהליגה בעקבות גילוי החומר בגופו, ומכיוון ששחקנים מושעים אינם מקבלים שכר, בסופו של דבר הפסיד 235 אלף דולר.

האטרקציה

א. דולר על כל צופה

ב. מארק מגווייר, אחד החובטים הטובים בבייסבול, הונחת בסנט לואיס ב־1997. בחוזה שלו הוכנס סעיף מעניין, שנותן לו דולר אחד על כל צופה נוסף שבא לאצטדיון יותר מתפוסה של העונה הקודמת - 2.75 מיליון צופים. ב־1998 שבר מגווייר את שיא ההום ראנס הקדוש של רוג'ר מאריס, לאחר קרב ארוך ודרמטי עם סמי סוסה משיקגו קאבס. שנים לאחר מכן נודע ששני השחקנים השתמשו בסטרואידים, והפכו למותג של העידן האסור בבייסבול. אבל העניין שנוצר באותה שנה דרבן 3.19 מיליון צופים ליציעים והכניס לכיסו של מגווייר 445,691 דולר.

הפנטזיה

א. סעיף הבולדוזר

ב. באוקטובר 2005, רגע לפני שרוי אוסוולט עלה על המגרש בסדרת חצי הגמר של הבייסבול, ניגש אליו הבעלים של יוסטון אסטרוז, דרייטון מקליין, והבטיח לכוכב הקבוצה שלו להגשים את חלומותיו אם ינצח במשחק. לאחר שאוסוולט כיכב והבטיח את מקומה של יוסטון בסדרת הגמר (וורלד סיריז) הראשונה שלה, עמד מקליין במילתו והביא לו בולדוזר D5N XL של קאטרפילר. מכיוון שחוקי הליגה מחייבים שמתנות יקרות יוכרזו בפומבי, חתם אוסוולט על נספח לחוזה, "סעיף הבולדוזר", שאפשר למועדון לספק לו את הצעצוע החדש שלו.

העצלן

א. לא לכרטיס העובד

ב. דן ריבס, מאמן פוטבול בעל ותק של 23 שנה, הוחתם בינואר השנה כיועץ לדאלאס קאובויז, אך החזיר את המפתחות בתוך חודש. ריבס מצא בחוזהו סעיף שמציין את שעות העבודה שלהן הוא נדרש מהקאובויז. "אחרי כל כך הרבה שנים במקצוע, אתה לא צריך שימדדו את ההשקעה שלך. ובכלל, מי ימדוד את הזמנים של המאמנים!? זה לא שמנקבים כאן כרטיס", אמר, וסיכל את החוזה עם קבוצת הפוטבול העשירה בעולם.

בן רות בן רות'ליסברגר. לא קורא חוזים | צילום: בלומברג בן רות
התם

א. "לא קראתי את החוזה"

ב. אלוף הסופרבול הטרי, בן רות'ליסברגר מפיטסבורג סטילרס, חתם השנה על אחד החוזים הגדולים ביותר בפוטבול - 102 מיליון דולר לשמונה שנים. במסיבת העיתונאים שבה הודיעו על החוזה המפנק, גם נשאל אם יש בו סעיף שאוסר עליו לרכוב על אופנוע, עקב פציעה קשה שספג מרכיבה על אופנוע ב־2006. רות'ליסברגר ענה בכנות נוגעת ללב: "אינני יודע, כי לא קראתי את החוזה".

שפם זה טוב

א. 400 דולר לשפם (פלוס וקס)

ב. ב־1972 הציע צ'רלי פינלי, הבעלים של קבוצת הבייסבול אוקלנד אייז, לשחקניו כסף עבור גידול שפמים עד יום האב. כל שחקני הקבוצה גידלו שפם, וזה הפך למותג של הקבוצה לאחר שזו זכתה באליפות באותה שנה. עד היום מזוהה אחד מכוכבי הקבוצה ההיא, רולי פינגרז, בזכות השפם שלו. הוא הכניס לחוזה שלו בעונה העוקבת בונוס של 300 דולר עבור גידול השפם ועוד 100 דולר עבור רכישת וקס לשפם.

 

נתח קצבים

א. "כל מה שאנחנו זה חתיכת בשר"

ב. לשחקן הבייסבול דניס לאמפ היתה עונה מעולה ב־1987 בטורונטו. בחוזה שלו הובטחו 600 אלף דולר כתמריץ למספר ההופעות שלו בקבוצה. להפתעתו, כאשר התקרב אל המספר המיוחל, סופסל על ידי המאמן ולא הופיע באף אחד מ־23 המשחקים האחרונים של הקבוצה. כאשר נשאלה הקבוצה על כך, וחרף הנתונים המצוינים של השחקן, ענתה טורונטו שלאמפ "איננו אפקטיבי". לאמפ עצמו אמר: "זה פשוט מראה שכל מה שאנחנו זה חתיכת בשר".

החוזה המהלך

א. 18 מיליון דולר עבור עשרה משחקים. ההם משלמים

ב. בתחילת ינואר נשלח מפורטלנד טריילבלייזרס מכתב מאיים לכל קבוצות הליגה שלא להחתים את דריוס מיילס, שכן, אם ישחק מיילס עשרה משחקים השנה, החוזה שלו, בסכום 18 מיליון דולר, ייכנס לתוקפו. המכתב, לצערם של הטריילבלייזרס, לא עשה את העבודה, בעיקר כי נתן לשאר הקבוצות רעיונות. לא רק ש־18 מיליון הדולרים שהטריילבלייזרס ישלמו ידחפו אותם הרבה מעבר לתקרת השכר ויפגעו ביכולתם להחתים שחקנים בקיץ, אלא שבאמצעות המיסוי של הקבוצות החורגות ייתן החוזה של מיילס לכל קבוצה שנותרה מתחת לתקרת השכר עוד כ־250 אלף דולר. ממפיס גריזליס החתימו את מיילס. התביעה בדרך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות