אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מינהל המקרקעין: עלות טיהור הקרקע בתעש רמה"ש - 2 מיליארד שקל צילום: עמית שעל

מינהל המקרקעין: עלות טיהור הקרקע בתעש רמה"ש - 2 מיליארד שקל

מחר הוא המועד האחרון שבו תוכל המדינה להתנגד להחלטת בית המשפט, שעצרה את תוכנית הענק להקים במתחם קרוב ל־23 אלף יחידות דיור

07.03.2009, 22:00 | שי פאוזנר

עלות טיהור קרקעות מתחם תעש רמת השרון תגיע ליותר מ־2 מיליארד שקל - כך עולה ממסמך פנימי של מינהל מקרקעי ישראל שהגיע ל"כלכליסט". זוהי הערכה ראשונה שמציג גורם כלשהו המעורב בתוכנית מתחם תעש באשר לעלות טיהור הקרקע בו.

המסמך, שהועבר לגורמי מדינה העוסקים בתוכנית לפינוי ומכירת המתחם ולראשי הערים הגובלות בו, חובר בידי גילי טסלר־אשכנזי, מתכננת מחוז האחראית לנושא במינהל מקרקעי ישראל. הוא נכתב בתגובה להחלטת בית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב, שעצרה את הליך הפקדת התוכנית למכירת המתחם (אישור מינהלי) לבקשת תושבים מהשרון ועמותת אדם טבע ודין. בית המשפט קיבל אז את טענת העותרים, שלפיה אין לאשר את תוכנית הבנייה שתקבע את מחיר הקרקע לפני ביצוע סקר שיבחן את רמת הזיהום בה ואת עלות הטיפול בו. מחר הוא היום האחרון שבו תוכל המדינה להגיש לבג"ץ את התנגדותה להחלטת בית המשפט.

אם ייצא לדרך, יהיה המכרז למכירת מתחם תעש, הסמוך לצומת מורשה, התוכנית הגדולה ביותר לבנייה למגורים במרכז הארץ בשנים הקרובות. המתחם מקיף 7,460 דונם, וכשיפונו המפעלים במקום לנגב צפויות להיבנות בו 22,700 יחידות דיור וכן פארק תעשייה ותעסוקה של 1.3 מיליון מ"ר. תוכנית זו הופכת את תג המחיר שאמורה המדינה לדרוש מהרוכשים לטיהור הקרקע לריאלי.

מינהל מקרקעי ישראל סיכם עם משרדי האוצר והגנת הסביבה כי תחילה יפקיד רק את תוכנית המתאר; התוכניות המפורטות יאושרו רק לאחר שהמדינה תממן סקרי קרקע, והשיווק לקבלנים יבוצע רק לאחר הטיהור. בעקבות החלטת בית המשפט דורשים באוצר שהתוכנית תייצר הכנסות קודם למימון הסקרים. "ארגוני הסביבה הבקיעו גול עצמי", אמר ל"כלכליסט" גורם ממשלתי. "אני קורא להם לגלות אחריות ולהשתתף בתוכנית".

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "לא נתייחס לתכתובת פנימית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות