אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש אמ"ן בממשלה: איראן חצתה את סף הגרעין צילום: בלומברג

ראש אמ"ן בממשלה: איראן חצתה את סף הגרעין

אחרי שצבא ארה"ב הודיע כי לאיראן יש די חומר גרעיני לייצור פצצת אטום, מאשר ראש אמ"ן, עמוס ידלין, כי האיראנים חצו את הסף הטכנולוגי, אך לא שינו אסטרטגיה . "איראן מוסיפה לצבור מאות קילוגרמים של אורניום"

08.03.2009, 15:25 | ynet

קרובים מאי פעם: ראש אמ"ן, האלוף עמוס ידלין, אמר היום (א') בישיבת הממשלה כי "איראן חצתה את הסף הטכנולוגי, כך שההגעה ליכולת גרעינית צבאית היא עניין של התאמת האסטרטגיה ליעד של ייצור פצצה גרעינית". לדברי ידלין, "איראן מוסיפה לצבור מאות קילוגרמים של אורניום מועשר ברמה נמוכה, ומקווה לנצל את ההידברות עם המערב והממשל בוושינגטון כדי להתקדם לעבר ייצור פצצת גרעין".

לדברי ידלין, "התוכנית להמשך התגרענות איראן וההידברות עם הממשל החדש בוושינגטון מתקבלת במזרח התיכון בזהירות. המתונים חוששים שגישה זו תבוא על חשבונם ותנוצל על ידי הציר הרדיקלי תוך המשך הטרור וההתחמשות. בציר הרדיקלי לעומת זאת, חושבים שאמנם יש שינוי בעמדת ארה"ב אך מדברים על כך שבפועל תימשך הפעילות נגדם".

האלוף ידלין התייחס בסקירתו בפני השרים גם לשיחות בין חמאס לפתח ולאפשרות של הקמת ממשלת אחדות פלסטינית. "חמאס מנצל שיחות אלה לפריצת הבידוד הבינלאומי ולשיקומו. אמנם שילוב האינטרסים של פתח וחמאס עשוי להוביל לממשלת טכנוקרטים, שתתמקד בשיקום עזה וקידום בחירות פלסטיניות, אך זאת לא תהיה ממשלה שתגשר על פער העמדות האידיאולוגי הרחב בין שני הצדדים".

באשר לחיזבאללה אמר ראש אמ"ן: "חיזבאללה עודנו מרוסן ומורתע. המשבר הכלכלי אינו פוסח על הציר הרדיקלי ובחיזבאללה ובסוריה מתקשים לממן העברת אמצעי לחימה, כמו גם לקדם את ענייני הארגון בבחירות בלבנון".

בתחילת החודש העריך מפקד צבא ארה"ב, אדמירל מייק מאלן, כי בידי איראן יש די חומר גרעיני לייצור פצצת אטום. בראיון לטלוויזיה נשאל מאלן אם לאיראן יש די חומר בקיע לייצור כלי נשק גרעיני, והשיב: "אנו חושבים שיש להם, למען האמת". שעות ספורות לאחר מכן סתר את דבריו שר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, ואמר כי האיראנים "לא קרובים לאגור מלאי, הם לא קרובים לנשק בנקודה זו כך שיש עוד זמן מה".

על-פי נתונים שפרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, איראן הספיקה להעשיר 1,010 ק"ג של אורניום בדרגה נמוכה (3.5%). מדובר בכמות שכמעט מספיקה לייצור 25 ק"ג של אורניום מועשר בדרגה גבוהה (90%), מהסוג הנחוץ לפיתוח פצצת אטום. הכמות המלאה של אורניום מועשר ברמה נמוכה הדרושה לייצור פצצה גרעינית אחת הוא 1,500 ק"ג.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות