אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוכנות מודי'ס: "סכנה  ממשית להחזר האג"ח של אלון USA" צילום: אביגיל עוזי

סוכנות מודי'ס: "סכנה ממשית להחזר האג"ח של אלון USA"

חברת האנרגיה שבשליטת דודי ויסמן נכללת ברשימת 283 חברות שנסחרות בארה"ב ושמצבן הוגדר כ"שפל המדרגה"

10.03.2009, 15:35 | תומר קורנפלד
חברת האנרגיה אלון USA שבשליטת איש העסקים דודי ויסמן זכתה היום להישג מפוקפק, להיכלל ברשימת 283 חברות שנסחרות בארצות הברית ושהוגדרו ככאלה שמצבן ב"שפל המדרגה" וכי קיימת סכנה ממשית להחזר האג"ח מצד חברות אלה.

חברת הדירוג מודי'ס, שערכה את הרשימה, מעריכה ש־45% מבין החברות עלולות להגיע למצב של פשיטת רגל בתוך שנה ובמסגרתו הן יבקשו להגיש בקשה להקפאת הליכים, או שלא ישלמו את כל החוב למחזיקי האג"ח.

הקריטריונים על פיהם מודי'ס בנתה את הרשימה נקבעו באופן הבא. חברה אשר דירוג החוב שלה עומד על Caa1 או לחילופין, לחברה יש דירוג של B3 אך אופק הדירוג שלילי או ברשימת המעקב. אלון נכללת ברשימה לאחר שדירוג החוב שלה עומד על B3 והוא נמצאת ברשימת המעקב.

חברת אלון USA מפעילה בדרום ארה"ב ובמערבה ארבעה בתי זיקוק לנפט בעלי תפוקה כוללת של 250 אלף חביות דלק ביום, וכן מפעלי אספלט ורשת של מאות תחנות דלק וחנויות נוחות. מניות החברה נסחרות בבורסת ניו יורק לפי שווי של 520 מיליון דולר. את שנת 2008 סיימה החברה עם הכנסות של 5.16 מיליארד דולר, רווח נקי של 82.9 מיליון דולר ורווח נקי תזרימי (EBITDA) של 245 מיליון דולר.

עם זאת, קופת המזומנים של החברה הייתה דלילה והכילה בסוף השנה 18.5 מיליון דולר בלבד כאשר סך התחייבויותיה הסתכמו ב-1.1 מיליארד דולר. הדו"ח של אלון אינו כולל מידע על היקף הפירעון של ההתחייבויות הצפוי בשנת 2009, אולם נכון לספטמבר בשנה שעברה, היקף ההתחייבויות לזמן קצר (עד ספטמבר 2009) עמדו על 22.9 מיליון דולר בלבד כשהנתח העיקרי של החוב של אלון היה לטווח ארוך של מעל שנה.

רק לפני חודש הורידה סוכנות דירוג אחרת, S&P, את דירוג החוב של בית הזיקוק קרוץ ספרינגס בדרגה אחת לרמה של B- (בי מינוס) והותירה את אופק הדירוג שלו כשלילי. את בית הזיקוק רכשה אלון USA באמצע 2008. אלון שילמה עבורו 333 מיליון דולר במזומן, אך שילמה 140 מיליון דולר עבור רכישת ההון החוזר, לרבות מלאי. הורדת הדירוג לבית הזיקוק באה על רקע הקשיים של בית הזיקוק לעמוד ביחסים הפיננסיים שנקבעו לו בשל משבר האשראי. בסוכנות הדירוג הסבירו כי בית הזיקוק נמצא בשיעור נזילות נמוך ותוצאות כספיות חלשות. למרות הורדת הדירוג לבית הזיקוק, הותירה סוכנות הדירוג את החוב של בית הזיקוק לחברה האם – אלון USA על רמה של B+ ואופק יציב.

פרט לאלון USA, חברות רבות נוספות נמצאות ברשימה. באופן לא מפתיע יצרניות הרכב הגדולות בארה"ב ג'נרל מוטורס, פורד וקרייזלר נמצאות ברשימה תחת סכנה אמיתית לפשיטת רגל. חברות נוספות הנמצאות ברשימה הלא מכובדת הן יצרנית המצלמות קודאק ויצרניות מחשבי הכף יד פאלם אשר זוכות לדירוג גבוה יותר. הרשימה של מודי'ס מתעדכנת אחת לחודש על פי ביצועי החברות. מבין 24 החברות שעזבו החודש את הרשימה המפוקפקת, 18 חברות הגיעו לחדלות פירעון, לחמש נוספות הדירוג הופסק, ורק חברה אחת זכתה לצאת מהרשימה בעקבות העלאת דירוג. אגב, ברשימת החברות שהגיעו לחדלות פירעון מככבת חברת ספנשן האמריקאית שרכשה את סייפן הישראלית ובחודש שעבר הגישה לבית המשפט הגנה מפני נושיה.

מחברת אלון USA לא נמסרה תגובה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות