אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקדים: אפשר לערער על שומות שנקבעו במינהל צילום: גיא אסיאג

תקדים: אפשר לערער על שומות שנקבעו במינהל

החלטה תקדימית של מינהל מקרקעי ישראל צפויה להפחית את מחירי הקרקע לחכירה ולדרבן קבלנים לבנות יותר יחידות דיור

16.03.2009, 08:52 | אורי חודי

מועצת מקרקעי ישראל קיבלה בסוף השבוע שעבר החלטה תקדימית, שלדברי גורמים בענף הנדל"ן, תוכל להגדיל את היצע הדירות החדשות בשוק ולאזן בין רמת הביקושים להיצע. מדובר בהצעה בנושא ערר (השגה) על שומות מקרקעין שנקבעו על ידי השמאי הממשלתי ובהסכמתו. ההחלטה קובעת שתוקם ועדת השגות פנימית של המנהל, שבפניה אפשר יהיה לערער באופן אובייקטיבי על שומות שנקבעו. כמו כן עתידים להיקבע לוחות זמנים קצובים לטיפול בערר.

"זוהי החלטה חשובה שממשיכה את הטיפול שלנו בשקיפות פעילות המינהל והגדלת הנגישות לציבור", אמר ל"כלכליסט" מנהל מינהל מקרקעי ישראל ירון ביבי. "אחד הדברים החשובים בהחלטה הוא הקצבת פרק זמן של 30 יום שבו צריך השמאי הממשלתי להגיב על ההשגות. אני שמח שהצלחנו לבצע את ההחלטה שתמנע חיכוך עם האזרחים ועבודה מיותרת במינהל".

לדברי שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין, ההחלטה תעמוד במקום חוק בנושא ועדות ערר חיצוניות למינהל שתקוע בכנסת. "עד כה התנהל המנהל באופן פרדוקסלי", אומרת בוגין, "הוא זה שקבע שומות ובפניו היה צורך לערער על שומות בלתי סבירות. מצב זה גרם לכך שפרויקטים רבים לא יצאו לפועל בשל פסיקת שומות בלתי סבירות וחוסר כדאיות כלכלית ליזמים".

בוגין טוענת שהחלטה זו תשפיע על רוכשי דירות המגורים בישראל בתוך שלוש שנים, מכיוון שמחיר הקרקע כמרכיב במחירה של הדירה יהיה ריאלי יותר. "בקרוב ייעלמו השומות המנופחות והבלתי סבירות שנקבעו ליזמים שביקשו לבצע שינוי תכנוני, ולו הקטן ביותר, כדי להתאים את היצע הדירות שלהם לרמות הביקושים. את עלות השומות נאלץ היזם לגלגל על הלקוח", אומרת בוגין, ומעריכה שבשלוש השנים האחרונות נתקעו כ־2,000 יחידות דיור במרכז בשל חוסר כדאיות כלכלית שנבעה משומות גבוהות.

למרות ההחלטה החיובית של המינהל, הדורשת את חתימתם של שר הבינוי והשיכון ושר האוצר, בוגין מסייגת את דבריה ואומרת שתחזיתה תקפה רק מרגע יישום ההחלטה והקמת ועדת ערר. "הדרך להקמת הוועדה רצופה בהרבה מכשולים, בהם הבג"צים העומדים כרגע כנגד תיקון 84 (שמאים חיצוניים). אני מצרה על כך שהחלטה כל כך תקדימית ונאורה השאירה מחוץ לתמונה את האפשרות לערער על גובה פיצויים בגין הפקעות חקלאיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות