אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסעדות: "העבודה באי־ודאות כזאת היא כמעט בלתי אפשרית" צילום: עמית שעל

מסעדות: "העבודה באי־ודאות כזאת היא כמעט בלתי אפשרית"

שוקי גולדשטיין, בעלי מסעדת דקא, רשת המסעדות פאפאגאיו ומתחם האירועים קסיופאה

17.03.2009, 09:24 | גלי וולוצקי

שוקי גולדשטיין פתח את מסעדת דקא בדצמבר 2007. עם רזומה של בעלי רשת פאפאגאיו, מתחם האירועים קסיופאה ורשת WA WI והשקעה של 6 מיליון שקל במסעדה, העתיד של דקא נראה ורוד. המסעדה הכשרה היתה אמורה להציב סטנדרט חדש למסעדות כשרות בישראל, עם שף חיים כהן כיועץ קולינרי ומנות שכולם דיברו עליהן. המבקרים שיבחו, והמסעדה היתה מלאה.

אבל אז בא המשבר. “בתוך חודשים ספורים ירד מספר הסועדים", מספר גולדשטיין. "פתחנו בתחילת המשבר, אבל אי אפשר היה לנחש שהוא יעמיק עד כדי כך ושענף המסעדות ייקלע למצב כה גרוע בתוך שנה. המחזור שלנו ירד ביותר מ־20% לעומת השנה שעברה, והעבודה בתנאי אי־ודאות כזו היא כמעט בלתי אפשרית. יש גבול לכמה אפשר לצמצם כוח אדם או הזמנות מספקים, כי אתה לא יודע כמה אנשים יגיעו בערב נתון, ומחזיק אופרציה שלמה כל צהריים וכל ערב מחדש, בלי לדעת כמה כסף תכניס".

רשת פאפאגאיו של גולדשטיין עוברת את המשבר קצת אחרת: מאז 2007 היא הופכת בהדרגה מרשת של מסעדות בשר בסגנון אכול כפי יכולתך לרשת של מסעדות קלילות יותר, שמציעות גם ארוחות קז'ואל. בימי מיתון המהלך הזה מאפשר לה להחזיק מעמד.

"אנחנו רואים ירידה גם בפאפאגאיו - ברבעון הראשון של 2009 ירד המחזור בכ־20%. אבל ברבעון הזה היתה עלייה של יותר מ־20% לעומת הרבעון האחרון של 2008, ואת מגמת העלייה אנחנו רואים מחודש לחודש. כך שבפאפאגאיו אין ספק שקיבלנו את ההחלטות הנכונות בזמן הנכון, ואנחנו מאוד אופטימים".

בשוק האירועים, שבו פועל גולדשטיין באמצעות מתחם האירועים קסיופאה, נרשמה לאחרונה טלטלה עזה עם קריסת גן אורנים, מתחרה ישיר של קסיופאה. כך שגולדשטיין מתמודד כעת עם מצב שבו "יש עלייה במספר האירועים, אבל אנחנו רואים ירידה בהזמנה לסועד. אם בעבר ההזמנה לסועד בחתונה עמדה על 275 שקל בממוצע, היום היא ירדה ל־250 שקל. זה אומר שבפועל יש לנו עלייה בהכנסות, אבל ירידה ברווחיות".

"אנחנו חיים את המיתון יום יום, דקה דקה, זה נכנס לנו לוורידים וזורם בתוכנו", הוא מסכם, אבל יודע שאם השלכות המיתון על כיסו יסתכמו בשינויים שדקא עוברת, שתיהפך לחלל לאירועים פרטיים, הוא בהחלט יהיה בר מזל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות