אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סקר: הציבור מתנגד להסבת קרקע חקלאית לטובת נדל"ן צילום: בלומברג

סקר: הציבור מתנגד להסבת קרקע חקלאית לטובת נדל"ן

מסקר שערכה חברת הביטוח קנט עולה כי 43% מהציבור מתנגד בתוקף להפשרת קרקע חקלאית לצורך נדל"ן בטענה שהדבר מזיק למדינה

17.03.2009, 12:51 | דותן לוי

מרבית הציבור מתנגד להפשרת קרקעות חקלאיות לצורך הקמת פרוייקטי נדל"ן. כך עולה מסקר שערכה חברת הביטוח קנט המבטחת נזקי טבע בחקלאות באמצעות חברת הסקרים MARKET WATCH בקרב 500 איש.

על השאלה "האם צמצום שטחים חקלאיים לטובת הקמת פרויקטי נדל"ן טוב או מזיק למדינה", השיבו 43% מהנשאלים כי לדעתם צמצום השטחים החקלאיים לטובת פרויקטי נדל"ן מזיק למדינה וכי הם מתנגדים לו בכל מחיר.

שליש מהמשיבים (33%) תומכים בהפשרת קרקעות חקלאיות לטובת פרויקטי נדל"ן רק אם הפרויקט הוא בעל חשיבות לאומית ורק כחמישית מהמשיבים (18%) תמכו בהפשרת שטחים, גם זאת, רק במידה ולא קיימת אלטרנטיבה אחרת.

עוד עולה מהסקר, כי בקרב ציבור המבוגרים (45-64), קיימת התנגדות רבה יותר להפשרת שטחי חקלאות לצורך פרויקטי נדל"ן מאשר בקרב הצעירים (25-34). נראה כי למצוקת הדיור ולרצון של הצעירים לגור בסמוך לערים הגדולות, יש חלק בהשקפת העולם בנוגע להפשרת האדמות החקלאיות. מפילוח לפי גילאים, עולה כי 53% מהמבוגרים מתנגדים בכל מקרה להפשרת קרקעות חקלאיות, לעומת 40% בלבד בקרב הצעירים.

דוד גינזבורג, מנכ"ל חברת הביטוח קנט, אומר כי "על אף הרצון למצוא עתודות קרקע זולות בקרבת הערים המרכזיות, הציבור הישראלי מכיר בחשיבותה של החקלאות לעתידה של המדינה ואת חשיבות שימורם של שטחים חקלאיים וכי אסור לוותר עליהם לטובת נוחות".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
אם זה לא אינטרסנטים אז זה מטומטם
מלבד האדמות החקלאיות שהיו אמורות לחזור למינהל במידה והוא לא מתמש בהם לחקלאות הרי יש אלפי דונמים שצריך ליישב,הרבה לפני קרקע המיועדת לגידולים,איפה? מדינה שפויה כמו מדינת ישראל הנאבקת על כל מטר אדמה חייבת לפזר אוכלוסיה כמה שיותר ולא להיות נתונה לאינטרסים של תושבי המרכז למשל:כל הדרך לירושלים,למשל כל האיזור בין נתניה לחדרה ולחיפה,פשוט לראות ולא להאמין,מי אמר שתל אביב זה מרכז העולם,יש לפתח אזורים עם מרכזי תעסוקה,בית משפט,מכללה,די לריכוזיות.ואחרון,בסיסי צה"ל,הקריה,צריפין,פלמחים-להעביר את כולם לאזורים פחות מיושבים.
אליי , מרכזי ועצבני  |  21.03.09
17.
כנסו אם אתם רוצים לדעת מה מגדלים החקלאים במושב שלי במרכז הארץ
החקלאים אצלנו במושב מגדלים נדל"ן , זה הגידול הכי משתלם, מבנים לא חוקיים שמושכרים למגורים ולעסקים, אנטנות סלולריות מחסנים לסחורות, מה שאתם לא רוצים. משק ממוצע במושב מכניס לבעליו 30-40 אלף שקל לחודש רק מהנדל"ן הרפת האחרונה במושב נסגרת בימים אלה, וכבר הביאו 3 קראוונים שכנראה יושכרו בחודשים הקרובים. כל קראוון כזה מכניס 3000-4000 שקל לחודש - נפלא !!! רוצים דוגמא ? תסתכלו google maps או google earth על מושב יהושע שנמצא ליד נהלל, תוכלו לראות בדיוק למה משמשות האדמות החקלאיות. (רמז את האדמה שם קשה לראות בגלל כל המבנים שנמצאים עליה)
אבי  |  19.03.09
16.
אותו ציבור כנראה ..........
אני מניח שאותו ציבוא ,אם ישאל יתנגד להץפיל מים עבור החקלאים,יקרא להעלות את מחיר המים,יתנגד לתעסוקה חליפית המשקי החקלאים,יצעק בקול גדול כשמחירי העגבניות יעלו באחוזים בודדים,לא יתביש לעצור מכוניתו לייד מטע,כרם ופרדס,"לקחת רק כמה פירות לדרך",יציע ליבא תוצרת חקלאית,יתנגד לכל סיוע לחקלאים,אבל שדותומטעים ירוקים ופורחים,תמיד ירצה ליד ביתו........
אדי  |  19.03.09
15.
הרחבות במושבים ובקיבוצים מוצדקום אך מנוהלות ברשלנות ע"י מינהל מקרקעי ישראל
עם פחיתת ערך החקלאות ומספר העוסקים בה לאחוזים בודדים במירב המושבים והקיבוצים, יש הצדקה להרחבות. הבעיה מתמקדת בניהול ופיקוח הלקוי של האדמות ע"י מדינת ישראל ומינהל מקרקעי ישראל מטעמה. מדוע אף אחד לא זועק ומגיש בג"צ כנגד מינהל מקרקעי ישראל שאיפשר לעשרות אלפי משפחות עשירות, חסרות רקע חקלאי, ללא כוונה מראשלעסוק בחקלאות, ואישר להן לרכוש נחלות חקלאיות שאינן מעובדות על ידם, ובכך לשלול זכות קיום ממשפחות במצוקה שיכלו להתפרנס מחקלאות ולצאת ממעגל העוני? האדמה הינה הון ציבורי כך גם עשרות אלפי מבנים לא חוקיים במושבים. מדוע מינהל מקרקעי ישראל לא שומר על האדמות שלנו - של הציבור. כך גם ההרחבות במושבים - ש"זכות ההמלצה" למגרש עברה הרבה גילגולים משפטיים ובין הגילגולים - אכן היו שניצלו זאת לרעה. היכן הפקוח במינהל מקרקעי ישראל על מי בכלל מתגורר במשקים החקלאיים - כאשר ב-20% מהם בעלי המשקים חיים בחו"ל ?
אגרונום אריאל שי ועו"ד , מושב  |  19.03.09
לכל התגובות