אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: תוכנית ההאצה, שלב ב' - עוד 10 מיליארד שקל לפרויקטים לעידוד תעסוקה צילום: עמית שעל

בלעדי: תוכנית ההאצה, שלב ב' - עוד 10 מיליארד שקל לפרויקטים לעידוד תעסוקה

בין היתר מתכננים באוצר להקצות תקציבים להחלפת מבני הלימוד שבהם יש תקרות אזבסט ולשדרוג מתחמי תיירות. בתוך שבועיים תגובש רשימת הפרויקטים הזמינים, שאמורים ליצור עוד 10,000 מקומות עבודה

22.03.2009, 06:53 | שאול אמסטרדמסקי

השקעה כוללת של 10 מיליארד שקל, בעיקר בפרויקטים מחוללי תעסוקה - זו התוכנית שמגבש האוצר עבור החלק השני של תוכנית ההאצה, כך נודע ל"כלכליסט".

גיבוש התוכנית מתבצע חמישה חודשים אחרי שהוצג שלב א' של תוכנית ההאצה, בו השקיע משרד האוצר גם כ־10 מיליארד שקל בקידום פרויקטים בתחום התשתית, ובעיקר בתחום התחבורה ומערכת הכבישים.

כעת, אומרים בכירים באוצר, נגמרו הפרויקטים החדשים הזמינים בתחום הכבישים, למעט שדרוג כבישים קיימים. לכן הוחלט להתחיל לקדם פרויקטים מתחומים אחרים. במסגרת זו מתכננים באוצר להגדיל את היקף בניית הכיתות המתוכננת, וכן להחליף את כל מבני הלימוד שבהם מותקנות כיום תקרות אזבסט.

בתחום התיירות מתכננים באוצר לקדם בנייה של חדרי בתי מלון חדשים וכן להרחיב מתחמי תיירות קיימים. בתחום איכות הסביבה בוחנים באוצר פרויקטים מגוונים דוגמת שיקום נחלים, שיקום ופיתוח מזבלות ומשרפות פסולת, וכן פרויקטים בתחום הבנייה הירוקה, הגז הטבעי ומשק האנרגיה. כמו כן נבחנת עוד הגדלה של תקציבי המדען הראשי, נוסף על תקציבים בסכום כולל של 700 מיליון שקל שכבר הוזרמו למטרה זו מאז פרוץ המשבר.

באוצר מעריכים שבתוך שבועיים יסיימו הצוותים השונים במשרד את גיבוש בנק הפרויקטים הזמינים ויעבירו אותם למשרדים השונים לצורך גיבוש רשימה סופית. לאחר מכן תשולב התוכנית במסגרת הצעת התקציב המתוקנת לשנת 2009, כאשר הסכום הכולל ייפרש על פני השנים הקרובות. לפיכך יהיו אלה שר האוצר החדש והממשלה החדשה שתקום שיחליטו אם להרחיב את בסיס התקציב כדי לממן את התוכנית (כפי שמציע בנק ישראל) או אם לבצע הסטות פנימיות בתקציב, כך שהמימון ייעשה על חשבון תחומים אחרים.

מלבד פרמטר הזמינות, באוצר מחפשים כאמור פרויקטים מחוללי תעסוקה או עתירי תעסוקה, כלומר כאלה שמייצרים מקומות עבודה חדשים לעובדים ישראלים - בניסיון להתמודד עם העלייה התלולה באבטלה. לפי האוצר, השלב הראשון של תוכנית ההאצה אמור לחולל כעשרת אלפים משרות חדשות בתוך שלוש שנים. השלב השני של התוכנית אמור לחולל משרות חדשות באופן דומה. כמו כן, תינתן עדיפות לפרויקטים המבוצעים באזור הפריפריה, לנוכח העובדה שבאזורים אלה מתפתחים כיסי האבטלה הבעייתיים ביותר.

מאז פרסום החלק הראשון של תוכנית ההאצה, שינו במשרד האוצר את הגישה, וכיום מגדירים את עצמם "פרו־אקטיביים". מאחורי התפיסה החדשה מסתתר מעקב צמוד אחר יישום התוכניות על ידי משרדי הממשלה השונים. כל פרויקט שנתקל במכשול שאי אפשר לצלוח בתוך זמן קצר - כמו שלושה פרויקטים בתחום התחבורה שנתקעו בשלב הראשון של תוכנית ההאצה - האוצר דואג שתקציבו יוסט באופן מיידי לפרויקט זמין אחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
השקעה בחינוך - הכי יעיל כלכלית. הכפילו שכר המורות, והכפילו מספר המורות
קחו 2 מיליארד מתוך ה-10 מיליארד. העלו שכר כל מורה ל-10 אלף ברוטו. הוסיפו למערכת החינוך (כולל גני חובה וטרום חובה) עוד 100,000 מורות וגננות נוספות. התוצאה - הקטנת כיתות (כולל בגנים) עד יחס של 20 ילדים למורה במקום 40 ילדים למורה כמו עכשיו. במיידי - פתרון מלא לבעיית אבטלה של ישראלים (לא עובדים זרים), והקפצת רמת החינוך של ילדי כל תושבי המדינה. תוך 5-10 שנים - עלייה ברורה ומוכחת בכל הפרמטרים של כלכלה משגשגת.
אבי , בית שמש  |  23.03.09
17.
לחזור למסלול מענקים למפעלים חדשים בנגב ובגליל
כל כך פשוט שמדהים שלא חושבים על כך ופועלים. עשרות אם לא מאות מפעלים אינם מוקמים בגליל ובנגב בגלל שפחות או יותר בוטלו מענקי המדינה להקמת מפעלים בנגב ובגליל. גם הגדלת תקציב המדען הראשי לא תעזור לייצירת מקומות עבודה-מלבד בהיי טק. יש להגדיל ומיד את המענקים למפעלים באיזורי פיתוח א'. מפעלים אלו יוכלו לייצר, להערכתי, יותר מ 10,000 מקומות עבודה במקומות בהם הם דרושים ביותר.
יונתן , רמת גן  |  22.03.09
16.
ממשלת סינגפור מסבסדת 50% ממשכורתו של כל אדם בן 40 פלוס (כנסו)
הגיע הזמן לחשוב חכם ולחשוב נכון. במקום להתחיל לחלק אבטחת הכנסה ודמי סעד לשכבת אוכלוסיה רגישה ביותר ,בתחום העבודה של בני 40 פלוס, צריך להעתיק את החוק הזה אלינו. עדיף אדם גאה שקם כל בוקר לעבודתו בזכות סובסדיה ממשלתית, מאדם שבור ורצוץ שמקבל את אותו הסכום כדמי סעד מהמדינה וקם בבוקר ולא עושה כלום! את החוק החשוב הזה צריך לצייד בשיניים חדות כתער. כדי שכל מיני ספקולנטים לא ינצלו אותו לרעה. כך לדוגמה,. אם יתברר שמדובר בעובד פקטיבי, שלא עובד ולא נמצא במקום העבודה וכו' וסתם ניצלו את הסובסדיה של המדינה צריך להיות קנס כבד בסך 400,000 שקל או 4 שנות מאסר תמורתו. ולתפוס את הליצן הראשון, שינסה לנצל את החוק בצורה רעה ולענוש אותו במלוא החומרה למען יראו וייראו!
שמואל , תל אביב  |  22.03.09
14.
עידוד תעסוקה של סינים!
השקעה בבנייה לעידוד תעסוקה?! 90% מהעובדים הם סינים (ורק 10% ישראלים), כך שהשקעה כזו מאד לא יעילה. כמה מהמפוטרים של החודשים האחרונים ימצאו עבודה בבנייה? עובדי היי-טק? עובדים מבוגרים? נשים? תשקיעו במקום זה בפרויקטים בתעשיות הבטחוניות. 100% עובדים ישראלים + השקעה שבעתיד תיצור רווח אחרי שימכרו את הפרויקטים למדינות זרות.
22.03.09
לכל התגובות