אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפנסיונרים של נורטל: הקפיאו לנו את הפנסיה מינואר צילום: בועז אופנהיים

הפנסיונרים של נורטל: הקפיאו לנו את הפנסיה מינואר

החוב של החברה לפנסיונרים עומד על כ-29 מיליון שקל; המפוטרים הטריים של נורטל מחכים עדיין לדמי ההודעה המוקדמת שטרם קיבלו

23.03.2009, 17:53 | מארק שון

הפנסיונרים של חברת נורטל ישראל,הנמצאת בהקפאת הליכים יחד עם כל החברות בקונצרן העולמי, פנו לחברה האם בקנדה בבקשה שתעביר את תשלומי הפנסיה שלהם בסך 29 מיליון שקל, תשלומים שהוקפאו החל מה-1 בינואר השנה.

לידי "כלכליסט" הגיע מכתב ששלח חיים אהרוני, לשעבר מנהל מחלקת מכירות בישראל של החברה, בפנייה להנהלת החברה בקנדה. מהמכתב עולה, כי כאשר נורטל הקימה את הסניף בישראל בשנת 2000, פנתה החברה לכ-400 עובדי חברת טלרד שיעברו לעבוד עמה. ביוני 2000, בטרם עברו העובדים לנורטל, הנהלת טלרד חתמה על הסכם עם ההסתדרות המעגנים את ההסדר הפנסיוני עם העובדים.

עיקר ההסכם עסק במושג "פנסיה 10", שמשמעותו שנורטל תשלם ל-50 מעובדיה הבכירים 70% מהמשכורת האחרונה בחברה במשך 10 שנים או עד לגיל הפרישה, על פי התאריך המוקדם מבין שניהם. מהמכתב עולה עוד, כי הסכם זה היה חלק מהסכמים בין העובדים לבין נורטל, ובהסכמים בין טלרד לנורטל, והסכומים הללו נקלחו בחשבון במסגרת המו"מ על המשכורות באותו זמן.

במכתב שקיבלו העובדים ב-25 בינואר השנה, כתבה החברה האם כי על פי החלטת בימ"ש מה-19 בינואר החברה לא יכולה לעמוד בהתחייבויותיה ועל כן היא מפסיקה את התשלומים. מדובר על 39 פנסיונרים, המיוצגים באמצעות עו"ד גלילה הורנשטייין, שפנתה בבקשה לבית המשפט שיורה לנאמנים בישראל - עו"ד אבי פילוסוף ורו"ח ירון הר-צבי - להעביר את המסר לנאמנים בקנדה.

אפי עינב, לשעבר מנהל מחלקת ההנדסה בחברה, אמר היום (ב') ל"כלכליסט": "מדובר על קבוצה של עובדים בטווח גילאים של 55-62, עם ותק של 30 שנות עבודה בנורטל וטלרד". עינב הוסיף, כי "הבסיס שלהם בהקמת הסניף היה הידע של עובדי טלרד. לקחו אותנו עם הפנסיה ולא קיבלנו אגורה מטלרד כי נורטל הבטיחה שנקבל את כל התמורה". השופטת ורדה אלשיך הבהירה במהלך הדיון כי הנאמנים צריכים למצוא פתרון – ולו חלקי – לתשלומי הפנסיה.

חברות נורטל נטוורקס ונורטל תקשורת ואחזקות נמצאות בהקפאת הליכים מאז ה-19 בינואר השנה. החברות הן חלק מקבוצת התקשורת הקנדית נורטל, הכולל חברות בכ-150 מדינות, והקונצרן כולו בכל העולם נמצא במצב של הקפאת הליכים.

היום האריך ביהמ"ש את הקפאת ההליכים של החברה עד ה-27 במאי, מועד בו ההקפאה תיכנס לחודשה השישי, אך השופטת ורדה אלשיך הבהירה כי הצו לא יוארך מעבר לתשעה חודשים. השופטת גם הבהירה כי הנאמנים יצטרכו להחליט עד אז האם ההקפאה תמשיך יחד עם כל החברות בעולם ותהיה תלויה במכירת נכסים בקונצרן העולמי או שמא תתרכז ההקפאה רק בחברה הישראלית.

נציג ההנהלה העולמית, כריס היל, הגיע לבית המשפט להסביר את עמדת ההנהלה וציין כי כל חברות הבנות הן חלק בלתי נפרד מהקונצרן העולמי ופתרון גלובלי ייטיב עם הנושים. "נורטל ישראל היא חלק חשוב לקבוצה, חלק שתרם 50 מיליון דולר בשנת 2008 לרווחיות הקבוצה", אמר היל.

המפוטרים הטריים ממורמרים

לפני כשבוע בית המשפט אישר לנאמנים לפטר 30% מכוח האדם וכ-34 מעובדי החברה אמורים ללכת הביתה בימים הקרובים. עו"ד דורון סטריקובסקי, המייצג כ-27 מהם, אסף אותם לאחר הדיון כדי להרגיע את הרוחות.

חלק מהעובדים התמרמר שבית המשפט בדיון היום התרכז בתשלומי הפנסיה ולא נתן מענה למצוקה שלהם – אי תשלום הודעה מוקדמת. הנאמן, עו"ד פילוסוף, הודה בדיון כי לעובדים יש חוזי העסקה אישיים, לפיהם הם זכאים לחודשיים-שלושה הודעה מוקדמת, אך הנאמנים לא שילמו להם לא את התשלום הזה ולא את דמי ההבראה המגיעים להם. סטריקובסקי אמר ל"כלכליסט", כי ביומיים הקרובים הם יקבלו תשובה מהנאמן האם הבקשה שלהם לקבל את דמי ההודעה המוקדמת תתקבל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
כמו לוויתנים
כמו לוויתנים ששוחים אל החוף, המשיכו מנהלי נורטל את המסורת של פיטורי עובדים מבלי לגעת במנהלים, מבלי להבין שזה רק יביא את מותם קרוב יותר. פיטורים נוסח הייטק עם הודעות sms הקוראות להגיע ולהחזיר ציוד - ממש בושה. בלי תודה, בלי פרידה, בלי שלום - חשבנו שזה קורה רק אצל אחרים.
מפוטר טרי , אירפורט סיטי  |  24.03.09
7.
חוסר התחשבות
בימים קשים אלו ובבוא עלינו חג שמח וכבד , רוצה אני לפנות לכבוד השופטת שהיא גם מכרתי מזה תכופה ארוכה חחיבים להיתחשב בעובדים אלו ולתת להם עזרה כי בסה"כ לפי מה שאני רואה מדובר בעובדים עבריים שאין לזרוק אותם בצורה זו אלא לנסות ולהמתיק עליהם את הגלולה הבמרה ולתת להם את מנת חלקם סה"כ תשלום הודעה מוקדמת שלא מדובר על סכום כסף שלא ניתן לשלם. חג שמח לכולם
עו"ד לעיניינים מסוג זה , תל אביב  |  24.03.09
6.
נשארנו בלי כלום !
נורטל היתה חברה שדאגה לעובדים שלה ויום אחד בא מר פיסלוסוף והחליט שאנשים שנתנו את נשמתם לחברה יזרקו הביתה מהיום למחר ללא הודעה מוקדמת, ללא תשלום השלמות פיצויים וללא פדיון ימי חופש, הבראה וכדומה. כולנו אנשי משפחות עם ילדים ומשכנתא באחת התקופות הקשות שידע המשק הישראלי ונשארנו כמו כלבים ברחוב ללא עבודה וללא כסף לשרוד את התקופה הקשה הזו. אם יש קצת צדק אז שלפחות ישלמו לנו מה שמגיע לנו כדי שנשרוד את התקופה הזו. העיקר שלרכב במו 750 של אבי פילוסוף סוף סוף יש מקום לחנות בחניית נורטל (חצי מהרכבים כבר לא שם)......
מהמפוטרים הטריים , מרכז  |  24.03.09
5.
עו"ד פילוסוף - כרתת את העץ המניב והותרת פירות רקובים
עו"ד פילוסוף היקר כנאמן שמשימתו להביא להשרדות החברה, מעלת בתפקידך. בחרת בדרך הקלה של שימוש ברשימת מפוטרים שבחרה הנהלה כושלת, הבנויה מכל מנהלים שכשלו, מזכירותיהם, אנשי כספים רכש ולוגיסטיקה, ופיטרת מנהלי מכירות ומהנדסים מוכשרים אשר בלעדיהם אין לחברה תקומה. הצהרת לביהמ"ש שההון האנושי הוא הנכס היחיד להשרדות החברה אך פעלת בניגוד מוחלט תוך מתן מידע שגוי לשופטת. הצהרת על תחזית אופטימית של הכנסות - אך מאחוריה אין דבר - גם הלקוחות מבינים שכרתת את העץ המניב והותרת פירות רקובים. התעלמת מנתוני מכירות שנעשו וצפויות ע"י עובדים ואף לא טרחת להסביר מדוע. לא ידעת את העובדים שאתה עומד להפר חוזי עבודה חתומים מכוח היעדר חוק והצהרת שקר לשופטת. שופטת נכבדה, כאדם הרגיש לזכויות עובדים, ראוי שתאזיני לעובדים אשר לא זכו להישמע במועד בו אישרת את פיטוריהם. ראוי שתביני שבשוק העבודה כיום אין ביקוש למהנדסי היי טאק כך שהפרת חוזי העבודה ופיטורים בתוך יומיים, משאירה משפחות ללא פרנסה, בטחון והרבה חרדה.
עובד נורטל , מרכז  |  24.03.09
4.
פילוסוף - תימרן ושיקר את העובדים...
ממה שאני שמעתי , פילוסוף רק בכה על הפגיעה במוניטין שלו כאשר הוא סילק את המפוטרים הביתה. לא באמת מעניין אותו העובדים או החברה אלא מספר הכתבות בכלכליסט ותוכנן.. העוב דים תפסו אותו כבר כמה וכמה פעמים משקר להם (משכורות חודש ינואר שעוכבו, והניסיון שלו לעכב את מועד הפיטורין - כאשר הוא באמת דאג לקיצור אותו מועד ולבעיטה מהירה וכואבת באכוזם של אותם מפוטרים. טוב נו, עורך דין, מה כבר אפשר לצפות ???
פלאפל מישהו ??  |  24.03.09
לכל התגובות