אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנכס בו נמצאת ספריית י.ל פרץ בתל אביב יועמד למכירה צילום: אביגיל עוזי

הנכס בו נמצאת ספריית י.ל פרץ בתל אביב יועמד למכירה

זאת בעקבות הסכם פשרה שהושג בין שתי עמותות בנוגע לזכויות על הנכס, המצוי ברחוב ברנר ומוערך בכ-15 מיליון שקל

23.03.2009, 18:37 | דותן לוי

בתום שנתיים וחצי של דיונים משפטיים הושג הסכם פשרה לפיו המבנה שבו נמצאת כיום ספריית י.ל.פרץ ברחוב ברנר בתל אביב יועמד למכירה. מדובר בבניין שבו נשמר אחד מאוספי ספרי היידיש הגדולים בעולם. הבניין הוא בן שתי קומות בשטח כולל של 980 מ"ר. הקומה התחתונה כוללת מגרש חנייה, מחסנים, מזנונים ומשרדים והקומה השנייה כוללת בעיקר משרדים.

שוויו של הנכס הוערך על ידי שמאית המקרקעין נחמה בוגין בכ-15 מיליון שקל, זאת לפי חישוב של 15 אלף מ"ר ובהנחה שניתן לשנות את ייעוד הקומה העליונה למגורים ואף לקבל זכויות בנייה נוספות.

הסכם הפשרה נדרש בעקבות סכסוך של שנים בגין הזכויות שבנכס בין עמותת י.ל.פרץ לבין עמותת בית ראשוני פועלי ציון. לאחרונה העביר עו"ד גדעון פישר, מפרק העמותה, את הסכם הפשרה לאישורו של בית המשפט המחוזי בת"א. התמורה בגין הנכס תכסה את חובות העמותה והיתרה תעבור לעמותות נוספות העוסקות בשפת היידיש. בשלב זה עדיין לא ידוע מה יעלה בגורל הספרייה המצויה בנכס.

יצחק לייבוש פרץ נחשב לחשוב בין סופרי היידיש והעברית בתקופת ההשכלה. בשנים האחרונות לחייו החל פרץ לכתוב בעיקר עברית, והשתדל לתרגם יצירות רבות שלו לשפה זו, מתוך הכרה שזו שפתו הנצחית של העם. זאת למרות שהמוני קוראיו לא שלטו היטב בעברית, ועבורם כתב ביידיש. הוא נפטר לפני 96 שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות