אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלקואה - הקטסטרופה כבר מגולמת במודל העסקי צילום: רחל לרנר

אלקואה - הקטסטרופה כבר מגולמת במודל העסקי

יצרנית האלומיניום הוותיקה נוסדה בשנת 1888. גם לאחר שאיבדה 84% משווי השוק שלה, היא נסחרת בשווי של 7 מיליארד דולר

26.03.2009, 14:59 | אליאב קמחין

בשבועות האחרונים עסק הטור בעיקר במניות של חברות טובות שנחבטו קשות, וכעת הן מהוות הזדמנות נהדרת למשקיע הסבלני שמוכן לספוג את הזעזועים של הטווח הקצר על מנת ליהנות בטווח הארוך. המשותף לכל ההמלצות הוא שהן מתייחסות לחברות וותיקות בעלות מודל עסקי מוכח שכרגע חוות תקופה קשה, אך כשהסנטימנט יתהפך הן יהיו בין הראשונות להתאושש.

החברה שעל הפרק נוסדה בשנת 1888. גם לאחר שאיבדה 84% משווי השוק שלה, היא נסחרת בשווי של 7 מיליארד דולר - אלקואה (AA).

פיטורים יצרנית האלומיניום אלקואה תפטר 13.5 אלף עובדים החברה תפחית את תפוקת הייצור בפעם השלישית בחודשים האחרונים, בעקבות המשבר בתעשיית הרכב שהביא לירידה משמעותית בביקוש למתכות בלומברגלכתבה המלאה

אלקואה היא אחת מיצרניות האלומיניום הגדולות בעולם. בבעלותה מספר רב של מכרות מהם היא מקבלת את חומר הגלם המצוי בדרך כלל במחצב הבוקסיט. היא מעבדת את הבוקסיט ומשמישה אותו לייצור. במפעליה הרבים אלקואה מייצרת מגוון מוצרים המיועדים לתחומי התחבורה, בנייה, אלקטרוניקה ועוד.

החברה סבלה ועדיין סובלת קשות מהמשבר הכלכלי הגלובלי. הבעיה העיקרית של אלקואה היא שמחיר האלומיניום צנח לרמה שעלות הייצור שלו גבוהה ממחיר המוצר המוגמר עצמו, כך שהחברה שרפה מזומנים בקצב גבוה, ולא סיפקה למשקיעים תכנית מסודרת שתוכיח להם שהיא יודעת כיצד לשלוט במצב.

המשקיעים מצידם דירדרו את מחיר המניה משיא שנתי של 44.77 דולר לשפל של 4.97 דולר בלבד, כשהם ממתינים עדיין לתגובת החברה.

בחודש האחרון גיבשה הנהלת אלקואה תוכנית לייצוב המבנה הפיננסי שלה שילווה אותה עד לשיפור במצב הכלכלי העולמי, במסגרתו היא צופה לגידול בביקושים ובמחירים. המשקיעים קיבלו בחיוב את התכניות ומחיר המניה אכן עלה בשבועות האחרונים ב-45%.

עיקרי התכנית כוללים קיצוץ של 82% בדיבידנד, הנפקת מניות ב-5.25 דולר למניה ובנוסף אג"ח להמרה בסכום כולל של 1.3 מיליארד דולר. זאת ביחד עם תכנית אגרסיבית לקיצוץ בהוצאות והתייעלות ארגונית במטרה להגדיל את תזרים המזומנים מפעילות שוטפת.

כמו כן ביטלה החברה את תוכנית ההשקעה בסין עם חברת האלומניום החצי ממשלתית צ'יאלקו (ACH) והיא צפויה לקבל ממנה חזרה לקופתה כמיליארד דולר בחודשים הקרובים.

כיום נסחרת החברה בשווי של 6.97 מיליארד דולר. מכפיל הרווח לשנה שעברה הוא 7 ובחמש השנים האחרונות הוא נע בטווח שבין 5 ל-44. המכפיל לשנה הקרובה הוא שלילי, מכיוון שאלקואה תפסיד ככל הנראה 94 סנט למניה וב-2010 צפויה המניה להיסחר במכפיל של 12.6.

הנתונים הפיננסים הנוכחיים אינם מבריקים וגם התחזית לחודשים הקרובים לא מדהימה, אבל זהו המצב אצל רוב החברות הנסחרות היום. מי שמאמין שההתאוששות הכלכלית תגיע בתחילת 2010 יכול להסיק שמחיר המניה של אלקואה כבר מגלם את רוב התרחישים השליליים. הצעדים הכלכליים אותם נקטה הנהלת החברה יבואו לידי ביטוי בחודשים הקרובים. לפיכך השוק היום מייצר הזדמנות השקעה בחברה ותיקה וגדולה שתהנה מחדש מאמון המשקיעים עם ההתאוששות הצפויה להגיע.

הכותב הוא מנהל מחקר בכוון בית השקעות

* אין בסקירה זו משום המלצה לקנות את הנייר או למוכרו והעושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות