אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גזית שוקלת למכור את אורמת לגזית גלוב צילום: יותם פרום

גזית שוקלת למכור את אורמת לגזית גלוב

זאת אחרי הפסד של 623 מיליון שקל על ההשקעה. ב־2009 נוספו שתי התניות פיננסיות להסכמי האשראי של קבוצת גזית

30.03.2009, 21:09 | נעמה סיקולר

ההשקעה בחברת האנרגיה הירוקה של משפחת ברוניצקי, אורמת, הסבה לגזית אינק הפסד של 623 מיליון שקל ב־2008 - כך עולה מדו"חות גזית שפורסמו אתמול בערב.

מדובר בהפסד צורב, בהתחשב בעובדה שגזית, שבשליטת חיים כצמן, מחזיקה באורמת (19.4%) רק מסוף 2007. שווי האחזקה הסתכם בסוף 2008 ב־536 מיליון שקל בלבד, שהם 54% פחות מסכום ההשקעה המקורי באורמת, שעמד על 1.159 מיליארד שקל.

אחזקתה העיקרית של גזית אינק היא חברת הנדל"ן גזית גלוב, וכמו החברה־בת גם החברה־אם מסכמת את 2008 בהפסד תקדימי, וגדול - בהיקף של 1.1 מיליארד שקל. מקורו של ההפסד בהפחתות לשווי ההוגן.

אלא שבמקרה של גזית אינק, להבדיל מגזית גלוב, ממשיכות להעיק עליה ירידות ערך קבועות של אחזקתה באורמת ושל אחזקתה (המצומצמת בהרבה) בכרמל אחזקות, חברת השטיחים של משפחת איתני, שיכולת הפירעון שלה מוטלת כיום בספק.

ברכישת האחזקה בחברת השטיחים הושקעו בזמנו 6 מיליון שקל, אך דו"חות גזית אינק חושפים כי מניות כרמל אחזקות רשומות בספרים לפי שווי של מיליון שקל בלבד, נכון לסוף 2008.

גזית אינק מגלה בדו"חותיה שהיא שוקלת למכור את האחזקה באורמת לגזית גלוב, ובכוונתה לבצע ארגון טכני של אחזקותיה בגזית גלוב ובחברות הנכדות בחו"ל באמצעות העברת האחזקות לחברות ייעודיות שיוקמו לשם כך בהולנד. הכוונה היא לבנות קבוצה שבה חברות־בנות מחזיקות בפעילויות לפי פילוח גיאוגרפי.

גזית אינק מנמקת את המהלך בניסיון לפשט את מבנה האחזקות שלה. המהלך גם מגביר את הנגישות לשווקים הפיננסיים באירופה, ועשוי לאפשר בעתיד הנפקה באחת הבורסות האירופיות.

נתון מעניין נוסף שעולה מהדו"חות הוא שברבעון הראשון של 2009 נוספו שתי התניות פיננסיות להסכמי האשראי של קבוצת גזית. עד היום היתה לגזית אינק מחויבות לדירוג אשראי של A לפחות והון עצמי מינימלי של 3.2 מיליארד שקל.

לגזית גלוב היתה מחויבות דומה, שאליה נלוו התניות שונות הנוגעות לחברות־בנות שלה ברחבי העולם, כמו דיבידנד שנתי למניה בסכום של לפחות 2 דולרים (בפירסט קפיטל, אקוויטי וואן וסיטיקון).

בחודשים האחרונים מדווחת גזית אינק כי להסכמי האשראי שלה נוספו שתי התניות של הבנקים: יחס חוב למאזן של 75% (חוב בניכוי מזומנים ושווי מזומנים); והון עצמי של 1.5 מיליארד יורו לחברת אטריום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות