אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טרישה  שוב קונה זמן יקר

טרישה שוב קונה זמן יקר

הבנק המרכזי האירופי, שהפחית את הריבית בשיעור נמוך מהצפוי, מאותת על שינוי כיוון, אך דחה את ההחלטה לחודש הבא

03.04.2009, 10:55 | ענת ציפקין

הבנק המרכזי האירופי שוב קונה זמן יקר, לאחר שהוריד אתמול את שיעור הריבית בגוש היורו בשיעור נמוך מהצפוי, ברבע אחוז בלבד ל-1.25%.

 

בתוך כך אמר אתמול נגיד הבנק, ז'אן קלוד טרישה, כי הבנק המרכזי האירופי בוחן שימוש בכלים חדשים למלחמה במשבר הכלכלי, אך שוב ביזבז זמן יקר ודחה את ההחלטה על יישום המהלך לחודש הבא.

 

למעשה, עומדת בפני הבנק המרכזי בעיה מהותית עליה חלוקים המנהלים הבכירים בהנהגתו. חלקם אומרים שטרישה חייב ללכת בעקבות צעדיהם של הבנקים המרכזיים של בריטניה וארה"ב ולרכוש ניירות ערך, ונכסים, על מנת להציל את כלכלת גוש היורו. אחרים טוענים שאסור לבנק המרכזי להזרים יותר מדי סיכון אל מאזניו בדמות נכסים רעילים, ובכל מקרה אסור להוריד יותר את שיעור הריבית הקרובה ממילא לאפס.

 

לכן, ייתכן שטרישה פשוט יחליט לא להחליט. הורדת שיעור הריבית בשיעור כל כך מזערי נראתה לרבים יותר כפשרה בין דעות חלוקות, ולא חלק ממדיניות עתידית של אימוץ כיוון חדש להתמודד עם המשבר. טרישה, הידוע כסרבן עיקש להקלה מוניטרית עקב החשש שלו מהתפרצויות אינפלציונית, ועל פי דעות של כלכלנים בסוכנות הידיעות בלומברג, דווקא עלול להפתיע בחודש הבא, אם לא תהיה לו ברירה ולא יעמוד בלחץ המופעל עליו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות