אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירדן מתכננת הקמת כור גרעיני להפקת חשמל בעקבה צילום: אי פי איי

ירדן מתכננת הקמת כור גרעיני להפקת חשמל בעקבה

ההשקעה בהקמת הכור צפויה להיות 3-2 מיליארד דולר. המכרז להקמתו יתפרסם ב-2010, והעבודות אמורות להתחיל ב-2012

05.04.2009, 10:15 | דורון פסקין
ממשלת ירדן הודיעה כי היא מתכננת להקים את הכור הגרעיני הראשון להפקת חשמל של הממלכה בעיר הנמל הדרומית עקבה. ח'אלד טוקאן, יו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית של ירדן, הצהיר בהרצאה שנתן בסוף השבוע כי עלות ההשקעה בהקמת הכור תנוע סביב 2–3 מיליארד דולר. לדבריו, הכור צפוי להקטין את עלות ייבוא האנרגיה של ירדן וליצור כ-5000 מקומות עבודה חדשים.

הקמת הכור אמורה להתבצע במהלך שמונה השנים הקרובות. הירדנים טוענים כי בחרו את המיקום של הכור ליד עקבה בשל כמויות המים הזמינות שם, הנחוצות לפעילות הקירור הדרושה לעבודתו. המכרז להקמת הכור בעקבה צפוי להתפרסם במהלך 2010 והעבודות אמורות להתחיל במהלך 2012. לכשיקום צפוי הכור להפיק 750 – 1000 מ"ו של חשמל.

הקמת הכור בעקבה היא חלק מתוכנית גרעינית שגיבשה ממשלת ירדן באחרונה. לפי התכנית, עד שנת 2030, האנרגיה הגרעינית תספק כ-30% מצורכי האנרגיה של הממלכה הירדנית.

בירדן מתכנים גם הקמה של כור שני, וזאת בכפוף לפרויקט "תעלת הימים" שיחבר בין ים סוף לים המלח. בירדן טוענים כי הכור יסייע באספקת אנרגיה לפרויקט זה.

מחקרים שביצעו חברות זרות בירדן גילו מרבצים של כ-50–60 אלף טון אורניום בשבעה אזורים במדינה ובעיקר במרכז הממלכה. בנוסף, עתודות הפוספטים מהם ניתן להפיק גם כן אורניום עומדות על כ-100 אלף טון.

 

הכותב הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
לרוני מ2 - צודק בהחלט, אבל אפילו לא 2 מליון תיירים מגיעים לכאן - מדובר ביהודי התפוצות
שמגיעים לחגידם או כחלק מנסיון לקרב ת הדור הצעיר ליהדות (שלא יתבוללו וכו'). בפועל - כמה תיירים אמיתיים ראית כאן? אני מדבר על גויים בלונדינים תכולי עיניים וצרובי שמש? מעט מאוד. לישראל יש את פוטנציאל התיירות בין הגבוהים בעולם - ע סוגי ימות (תיכון, סוף, מלח כנרת), ממש בעונה זו- יש שלג בחרמון, קיץ בתל אביב, וזימה באילת. ובכלל אין מה לדבר על היופי של ירושלים. יש גם ערים אחרות - עכו (חרפה המראה שלה אבל פוטנציאיל קיים גם קיים), חיפה, נתניה, וכו'. באמת חבל שבמקום לייצא את ישראל כמדינת נופש - ראה ערך קפריסין יוון ותורכיה, אנחנו מתעסקים בייצוא נשק.
משפטן , תל אביב  |  05.04.09
2.
כל מדינות הסביבה עוקפות אותנו בסיבוב ואנחנו מתעסקים בש"ס, ליברמן והתנחלויות
כל המדינות במזרח התיכון משקיעות בתשתיות, בתיירות, בכלכלה, באנרגיה, בחינוך, ורק אצלנו משחקים בבוץ, משקיעים 90 אחוז מהזמן בקומבינות סביב ההתנחלויות והשטחים, בלהטוטי כספים ובחלוקת ג'ובים לכל מיני מפלגות ובעיקר באיך לא לפתח את המדינה. אולי שני מיליון תיירים מגיעים אלינו בשנה, לעומת 10 מיליון למצרים, 3 מיליון ללבנון ולסוריה, 2 מיליון לאיראן ובכלל אין על מה לדבר לעומת מה שמתרחש במפרץ הפרסי.
רוני , תל אביב  |  05.04.09