אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: מכירת קניון אביב תלויה באישורו של חזקיהו צילום: אוראל כהן

בלעדי: מכירת קניון אביב תלויה באישורו של חזקיהו

לשם השלמת המכירה נדרשת משפחת עופר לפרק את מבנה בעלותה בחברת עופר נכסים ולהפריד את הפעילות הבנקאית מפעילות הנדל"ן

07.04.2009, 07:24 | רונית גודמן

עיכוב צפוי בעסקה שבה אמורה חברת מליסרון לרכוש את אחזקתה של אפריקה ישראל (73.4%) בקניון רמת אביב. לשם השלמת המכירה, שהיתה צפויה להיסגר עד לתחילת חג הפסח, יידרש אישורו של המפקח על הבנקים רוני חזקיהו. כמו כן נודע ל"כלכליסט" שהמפקח דורש הפרדה מוחלטת של עיסוקה של חברת עופר נכסים בנדל"ן מפעילותה בתחום הבנקאות.

חברת עופר נכסים, שבבעלות איל עופר ובני משפחת יולי עופר, היא בעלת השליטה בחברת מליסרון. במקביל החברה מחזיקה (במישרין ובאמצעות חברות נוספות) ב-25.66% מבנק מזרחי טפחות. בפיקוח על הבנקים יבדקו אם רכישת קניון רמת אביב - בסכום של כ־1.4 מיליארד שקל - עלולה להכביד על מצבה הפיננסי של חברת עופר נכסים, ובכך לסכן את התחייבויותיה ההוניות כבעלת שליטה בבנק מזרחי טפחות. על פי התחייבויות אלו, החברה צריכה להחזיק מינימום הון כבעלת שליטה בבנק.

לפני כשנה דרש המפקח ממשפחת עופר לחזק את יציבות ההון של חברת עופר נכסים. לפיכך הזרימה המשפחה 90 מיליון שקל להונה העצמי של החברה. כעת, כשעסקת קניון רמת אביב עומדת על הפרק, תידרש משפחת עופר להסדרים נוספים כמו גם להאצת התחייבויותיה למפקח לביצוע ההפרדה בין הפעילות הבנקאית לבין הפעילות הריאלית. על פיה התחייבות זו, ירוכזו האחזקות הריאליות הנכסיות בחברה אחת והאחזקות בבנק יוחזקו בחברה נפרדת.

לצורך מימון רכישת הקניון הודיעה מליסרון שתנפיק לציבור סדרת אג"ח חדשה בהיקף של כ־620 מיליון שקל. כבטוחה למחזיקי האג"ח ישועבדו הזכויות של עופר נכסים בקניון רננים ברעננה. הדירוג הנוכחי של האג"ח שהנפיקה מליסרון הוא AA, שנחשב גבוה בהשוואה יחסית לזה של חברות נדל"ן אחרות. האג"ח של מליסרון נסחרות כיום בתשואות יציבות של כ־5%.

ממשפחת עופר נמסר בתגובה כי אם העסקה תצא לפועל, היא תלויה בקבלת כל האישורים הרגולטוריים הנדרשים על פי דין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות