אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליאורה עופר: "המחירים ששילמנו הם מחירים הוגנים"

ליאורה עופר: "המחירים ששילמנו הם מחירים הוגנים"

יו"ר מליסרון בהתייחסות ראשונה לאחר רכישת קניון רמת אביב וסביונים מאפריקה ישראל: "רמת-אביב לא דומה לשום קניון אחר, זה כמו לנהל מלון של 5 כוכבים מול מלון 3 כוכבים". איזי כהן: "סגרנו את אחת מעסקאות הנדל"ן הגדולות שהיו בארץ"

07.04.2009, 09:05 | גולן חזני

העיסקה בין יולי עופר ללב לבייב יוצאת לדרך: מליסרון הודיעה הבוקר (ג') כי חתמה על מזכר הבנות עם אפריקה ישראל לרכישת קניון רמת אביב וקניון סביונים. על אחזקתה של אפריקה ישראל (73.4%) בקניון רמת אביב תשלם מליסרון כ-200 מיליון שקל, ואילו על קניון סביונים תשלם החברה 193 מיליון שקל. בסך הכל תשלם מליסרון 393 מיליון שקל על הנכסים.

תג המחיר לקניון רמת אביב נקבע בהנחה שבמועד השלמת העיסקה יעמוד האשראי הבנקאי בקניון רמת אביב על 955 מיליון שקל. הקניונים נמכרים לפי שווי כולל של כ-1.74 מיליארד שקל.

אפריקה ישראל דיווחה כי איננה צפויה לרשום רווח או הפסד מהותי בעקבות השלמת העיסקה, אך תרשום תזרים מזומנים של 800 מיליון שקל בעקבות העיסקה.

המימון לעיסקה, שנחשפה ב"כלכליסט", טרם סוכם. עם זאת, באחרונה הודיעה מליסרון כי היא בוחנת הגדלה של גיוס מתוכנן באג"ח. לאחר הגדלת הגיוס, צפויה החברה לגייס 870 מיליון שקל. בהודעתה הבוקר מציינת החברה כי תממן את הרכישה ממקורות עצמיים ומאג"ח.

ליאורה עופר, יו"ר מליסרון ומ"מ יו"ר חברת עופר נכסים, מתייחסת בתגובה ראשונה לרכישת קניון רמת-אביב וקניון סביונים: "היו טענות שהפיזור של מליסרון או יותר נכון חוסר הפיזור של הנכסים, הוא אחת הבעיות שלה, ושאין לנו מספיק אחיזה בפריים לוקיישן. זו אחת הסיבות שהחלטנו לרכוש את הקניון. הרי רמת-אביב לא דומה לשום קניון אחר, ובכל האיזור של הגוש הגדול שמתאפיין באוכלוסיה חזקה לא ייבנה עוד קניון כמו רמת-אביב. זה כמו לנהל מלון של 5 כוכבים מול מלון 3 כוכבים, וזה ייאמר לזכותה של צביה לבייב שידעה לשמור על ערך הנכס ולהשביח אותו. התחזוקה שלו מצויינת. הוא לא הדרדר בשום שלב. הוא שונה. לדוגמה: חנותץ של רלף לורן יש רק בכיכר המדינה ובקניון רמת אביב. בדקנו אותו היטב באמצעות המנכ"ל שלנו יוסי פרי, לפני שהחלטנו לרכוש".

הקניון היה חודשים ארוכים על המדף ואתם הסכמתם לשלם את המחיר שדרשה אפריקה והתעקשה לגביו.

"כל ההשקעות שלנו הן לשנים קדימה. המחירים ששילמנו אינם מחירי מציאה, אבל הם מחירים הוגנים. אנחנו לוקחים בחשבון שזו השקעה לטווח ארוך. אנחנו מאד מאמינים בחברה הזו, מליסרון, שעבדה בשקט והתמקצעה. החלטנו שזו התקופה להשקיע.

"בכל ההייפ הזה של חמש שנים, מליסרון ישבה והפעילה את הקניונים שלה, והורידה הלוואות. הירידה של המניה היתה הכי מעטה בתקופת המשבר יחסית לחברת נדל"ן. מליסרון חילקה דיבידנדים לכל אורך התקופה. ידענו שיגיע הרגע לעשות עיסקאות חדשות ועכשיו הוא הגיע. אף אחד לא יכול להיות נביא ולומר שהשוק כאן יירד שוב או ימשיך לעלות, אבל אנחנו מסתכלים על ההשקעה שנים קדימה, ומאמינים בניהול נכון והשבחת נכסים. לא נכנסנו למו"מ עד שלא ידענו שנשיג את המימון. יש לנו אינדיקציות שנצליח לגייס את הסכום שאנחנו רוצים".

מי ניהל את המו"מ?

"יוסי פרי, מנכ"ל מליסרון, אבי לוי מנכ"ל עופר נכסים, ואני, מול איזי כהן, נדב גרינשפון ובשלב מסויים גם לב לבייב נכנס לתמונה. זה לא היה פשוט. לא אגיד לך שלא היו לנו פרפרים בבטן אבל היה משהו מאד הוגן ומאד נקי ושקוף בכל דרך המו"מ מצד אפריקה, החלפת אינפורמציה, בדיקת הקניונים. שיתוף הפעולה היה מדהים"

אתם לא חוששים מהמיתון שיוריד את התשואות?

"אנחנו רוצים להאמין שהמיתון הזה ייגמר באיזשהו שלב. וכשעד אז יהיה למליסרון מספיק אוויר גם אם התשואות והפדיון יירדו. אל תשכח שגם בתקופה הזו הקריון שלנו קיבל הערכת שווי של 1.8 מיליארד שקל. אנחנו עוברים לנהל חמישה קניונים".

בהודעה לעיתונות כתבתם שאתם רוצים להיות החברה המובילה בתחום. האמנם?

"אני לא אוהבת את ההגדרות האלה. אנחנו רוצים להיות חברה טובה. בוא לא נשכח שלפני 18 שנה מליסרון היתה בית חרושת אתא שפורק. יש לנו תוכניות, אנחנו רוצים לבנות בית אבות בקריון. התכניות נבחנות בזהירות רבה. נישאר בתחום שבו אנחנו עוסקים כיום ולא נפשוט לתחומים אחרים, מלונאות למשל".

תפעילו את הקניון בשבת?

"לפחות בשלב הראשון לא נפעיל אותו בשבת. הקניונים שלנו לא פועלים בשבת".

איזי כהן: התעקשנו על המחיר, וקיבלנו אותו

איזי כהן אמר ל"כלכליסט": "סגרנו את אחת מעסקאות הנדל"ן הגדולות שהיו בארץ. אני לא רוצה לדבר על עזריאלי והאחרים, אבל עם עופר היתה עסקה מהירה, הוגנת מאוד וכשקיבלנו את המחיר הסכמנו.

"התעקשנו על המחיר כי ידענו באיזה נכס מדובר, וכשקיבלנו אותו הכל הלך כבר מהר. זהו נדבך נוסף בעמידה בתכניות, תשלומי אג"חים ומחויבויות בעיקר לתזרים מזומנים ותשלום ההתחיבויות שלנו.

"יש לאפריקה רשימה גדולה של נכסים וחלקם הגדול בלי חוב, שבמימושים שלהם ניצור תזרימים נקיים. השאלה היא רק קבלת המחיר הראוי ויכולת המימון הפיננסית של הגוף השני לבצע את העסקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות