אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פישר: אנחנו מתמודדים טוב עם המשבר הכלכלי צילום: ששון תירם

פישר: אנחנו מתמודדים טוב עם המשבר הכלכלי

נגיד בנק ישראל הגיש לנשיא את דו"ח בנק ישראל. כשנשאל אם יש סימני התאוששות ענה, כי רואים זאת בשווקים הפיננסיים, אבל לא במשק הריאלי והוסיף: "עוד לא הגענו לשיא המיתון". פרס: "אסור לשקוע במרה שחורה"

19.04.2009, 11:54 | כתב כלכליסט ורונן מדזיני, ynet

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, הגיש לשר האוצר, יובל שטייניץ, את דו"ח בנק ישראל לשנת 2008.  פישר אמר כי "שנת 2008 היתה שנה לא קלה. לדעתי עמדנו היטב מול הלחצים והאתגרים שהשנה זימנה לנו והצלחנו לשמור על העקרונות שממשיכים להיות רלוונטיים גם השנה וגם בשנים הבאות. אני מקווה שנמשיך במסלול הזה בשיתוף פעולה מלא, אני באמת מאמין שזה לטובת המשק."

שר האוצר שטייניץ אמר: "אני בתפקידי רק מספר שבועות ועם זאת הספקתי לקיים פגישות רבות עם הנגיד. גיליתי שנגיד בנק ישראל הוא לא רק שכן ויועץ אלא גם ידיד, העמקת שיתוף הפעולה חשובה מעין כמוה בעת הזו. לצד הסיוע מבנק ישראל, פתחנו בהדברות עם כל הגורמים במשק במסגרת גיבושה של התכנית הכלכלית שמטרתה להניח יסודות לצמיחה עתידית".

קודם לכן הגיש פישר את דו"ח בנק ישראל לנשיא המדינה, שמעון פרס במשכנו בירושלים. "הדו"ח אומר שאנחנו מתמודדים יחסית טוב עם המשבר הנוכחי", הודיע פישר.

לשאלת הנשיא, האם הוא רואה סימנים ליציאה מהמשבר בישראל, ענה פישר: "אנחנו רואים את זה בשווקים הפיננסיים, הם התחילו להתאושש. אבל מה שלא רואים עד כה היא התאוששות במשק הריאלי (ייצור ותעסוקה, ר.מ)".

פישר הוסיף: "אנחנו מצפים שהירידה תימשך. אני מקווה שהיא לא תימשך הרבה זמן, אבל תמיד יש פיגור בין מה שקורה בשווקים הפיננסים למה שקורה במשק הריאלי, זה קרה גם בכיוון ההפוך - המשבר הפיננסי התחיל באמצע 2007 ולא ראינו את ההשלכות בצד הריאלי כמעט שנה. הפיגור, אני מקווה יהיה קצר יותר הפעם".

עוד הוסיף פישר כי על אף שישראל עומדת איתנה בפני המשבר הכלכלי, הוא עדיין לא הגיע אל קיצו: "לדעתי התמודדנו טוב מאוד עם המבחן הזה והאתגר הזה, אבל לא הגענו לסוף הסיפור, עוד לא ראינו את שפל המיתון. צריך להמשיך עם זה".

עוד פירט פישר על עיקרי הדו"ח: הדו"ח השנה מתייחס לאחת השנים המעניינות בהיסטוריה המודרנית של המשק שלנו. מה שמעניין בתוך הדו"ח הוא השאלה מה השגנו בחמש השנים האחרונות של הצמיחה. השגנו הרבה ויש גם דברים שלא. היתה ירידה משמעותית באבטלה ובעוני, אך מה שלא השגנו זה עליה בהכנסה היחסית שלנו ביחס לארה"ב. בסך הכל צמחנו לנפש בקצב דומה לאחרים, וזה דבר מאוד חיובי", קבע פישר.

פרס: "לא לשקוע במרה שחורה"

הנשיא פרס הפגין בקיאות ברזי הכלכלה הישראלית וגילה כי הוא קורא את כתביהם של כלכלנים בכירים בעולם. "הפליא אותי לקרוא מצד כלכלנים גדולים האומרים דברי טעם, כי הללו הגיעו למסקנה שיש גורם כלכלי אשר משפיע על הכלכלה יותר מכל דבר אחר ובו הם לא בקיאים: מצב הרוח", אמר הנשיא והזכיר כי דווקא עם מצב הרוח יש כלים להתמודד: "אני חושב שגם בישראל מאוד חשוב לא לשקוע במרה שחורה".

"הרושם שלי הוא כי בהשוואה למדינות אחרות אנחנו מעל הממוצע. אני לא אומר שלא פקד אותנו משבר, אבל כנראה לפחות מבחינת הרגולציה של הבנקים אנחנו בשביל הנכון. לא נתנו לרדיפת הבצע לקבוע את הכלכלה, אבל עכשיו אני חושב שאם אצל אחרים כבר יש ניצוצות, אז אצלנו צריכים להיות לפידים, צריך לעודד את האנשים". אמר פרס.

הנשיא הוסיף ופירט על הפוטנציאל הגדול של ישראל בתחום הטכנולוגי וההיי-טק אשר יכולים להשפיע על מצבה הכלכלי ועל המשק ושיבח את עבודת הנגיד בהתמודדותו עם המשבר: "מחובתי לשבח את עבודת הבנק ועבודתך באופן אישי משום שניהלתם את המשבר הכלכלי ביושר. היו הצלחות וגם כשהיו כישלונות לא הסתרתם אותם. זכיתם במשהו לא פחות חשוב מכסף, וזהו אמון הציבור. אני בטוח כי ביחד נוכל לצאת גם מהמשבר הנוכחי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות