אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זמן איכות: עובדים מספרים על היום החופשי צילום: shutterstock

זמן איכות: עובדים מספרים על היום החופשי

בעקבות המשבר הכלכלי עברו חברות שונות בישראל לשבוע עבודה מקוצר של ארבעה ימים

20.04.2009, 08:34 | צמרת פרנט

עמית שחרור (30), נשואה +2, מזכירת סמנכ"ל משאבי אנוש, רשת ישרוטל

מעבר לארבעה ימי עבודה: מחודש ינואר, יום לפי בחירה פעם בשבוע, בתמורה להפחתת יום חופשה.

 

כיצד את מנצלת את היום החופשי? "אני קמה בשעה 6:30, לוקחת את הילדים לגן ומפנה את היום לניקיונות הבית. זה חוסך לי את ימי שישי, שעכשיו פנויים לבילוי עם המשפחה. זאת גם הזדמנות טובה להוציא את הילד מהגן בשעה 13:30 ולא לשלוח אותו לצהרון. לעתים רחוקות אני מתעסקת בענייני עבודה ביום החופשי. לפעמים מבקשים ממני דברים קטנים בטלפון, אבל בדרך כלל לא מטרידים אותי, אף שהיום החופשי יוצר יותר לחץ בעבודה. אני שמה לב שההוצאות שלי גדלו, כי עכשיו ימי שישי פנויים, אז נכנסים לחנויות, אוכלים בחוץ. גם אם זה יימשך יותר זמן, אין לי כוונה לפתח תחביבים או לשנות את סדר היום".

ד' (33), נשוי + 1, מהנדס, חברת הייטק בדרום הארץ

מעבר לארבעה ימי עבודה: לפני חודש- קיצוץ ביום חמישי או ראשון פעם בשבועיים, שבעבורם מופחתים 10% מהשכר החודשי.

 

כיצד אתה מנצל את היום החופשי? "עבורי, המעבר לארבעה ימי עבודה פעם בשבועיים הגיע בזמן הטוב ביותר - לאחרונה נולד לי ילד, ואשתי נמצאת בחופשת לידה. בחברה שלנו מקפידים שההחלטה על היום החופשי תתבצע במלואה. אני לא מרגיש שהיום החופשי מצריך ממני לעבוד קשה יותר בימי עבודה רגילים, כי כחלק מהקיצוצים הוחלט לבטל גם את השעות הנוספות".

ג' (37), נשואה + 3, אשת שיווק ברשת קמעונאית במרכז הארץ

מעבר לארבעה ימי עבודה: לפני חודש וחצי - קיצוץ ביום חמישי פעם בשבועיים, שעבורו הופחתו 10% מהשכר החודשי.

 

כיצד את מנצלת את היום החופשי? "אני עדיין קמה בשבע בבוקר - זה לא השתנה, כי אני עדיין לוקחת את הילדים לגן. בגלל הילדים היום שלי לא ממש חופשי, ואני תמיד צריכה לתכנן מראש מה לעשות בו. בסך הכל אני מאוד מאושרת - אני יכולה להוציא את הילדים יותר מוקדם מהגן במקום להשאיר אותם במועדונית.

"היום החופשי הזה גרם לפער אדיר שאני צריכה להדביק במשך שבוע העבודה - אני לא עובדת ביום חמישי, ובחו"ל המשרדים סגורים ביום ראשון. כך נשארים לי שלושה ימים במקום ארבעה להספיק את אותה כמות עבודה. אם היו נותנים לי לבחור בין שתי אפשרויות - פיטורי עובדים או קיצוץ בשכר בתמורה ליום חופש, הייתי בוחרת בקיצוץ".

ק' (28), רווקה, מהנדסת תעשייה וניהול בחברת הייטק במרכז הארץ

מעבר לארבעה ימי עבודה: לפני חודש - קיצוץ ביום ראשון פעם בשבועיים, שבעבורו הופחתו 10% מן השכר החודשי.

 

כיצד את מנצלת את היום החופשי? "אני משתדלת לקום מוקדם כדי לנצל את הבוקר, ולא להעביר אותו בשינה. אני נפגשת עם חברות מהעבודה, שנמצאות גם הן ביום חופש. יום החופשה בהחלט גורם להוצאות נוספות. הייתי מעדיפה לוותר על היום הזה - חשוב לי יותר להרוויח משכורת גבוהה מאשר ליהנות. אם היו נותנים לי אפשרות, הייתי מעדיפה לחזור למצב הקודם".

ב' (34), נשואה + 2, עובדת אדמיניסטרטיבית, חברת הייטק במרכז הארץ

מעבר לארבעה ימי עבודה: לפני חודש - קיצוץ ביום ראשון, שיורד ממכסת ימי החופש.

 

כיצד את מנצלת את היום החופשי? "אני קמה בשש בבוקר כרגיל ולוקחת את הילדים לגן. היום הפנוי מוקדש ברובו לסידורים בבית או לבילוי בקניון עם הילדים. אחד היתרונות ביום הפנוי הוא האפשרות להשתתף בשיעורי הבוקר בסטודיו סי, שהם פחות צפופים במשתתפים. אני הייתי מוכנה לעבור לארבעה ימי עבודה באופן קבוע, גם אם מדובר בהורדה בשכר. ביום כזה אפשר לסיים כל מה שצריך בלי להיות בלחץ".

 

כרמלה דימנט (42), נשואה + 3, מנהלת חשבונות ראשית וחשבת שכר בחברת נובה

מעבר לארבעה ימי עבודה: התחיל ב־15 למרץ, יום ראשון פעם בשבוע, בתמורה הורידו 20% מהשכר.

 

כיצד את מנצלת את היום החופשי? "מיד כשהודיעו לנו על קיצור שבוע העבודה החלטתי לחפש עבודה נוספת ליום החופשי. בהתחלה לא חשבתי שאוכל למצוא כל כך מהר, אבל מישהו שעבד בעבר בנובה חיפש מנהלת חשבונות למשרה חלקית, והתחלתי לעבוד מיד ביום הראשון החופשי. לחברה אין בעיה שאעבוד במקום אחר, להפך: במכתב שחולק לעובדים נרשם שהם נותנים לנו את האפשרות הזו. הם מבינים שמדובר בהורדת שכר משמעותית, והם לא יכולים להגיד לעובד לא לעבוד ביום החופשי. אני חושבת שההחלטה לצמצם את שבוע העבודה היא חיובית, מכיוון שהיא מנעה פיטורי עובדים. אם לא היו עושים את זה, שני אנשים מהמחלקה שלי היו מפוטרים".

נ' (34), נשוי, מהנדס תעשייה וניהול בחברת הייטק במרכז הארץ

מעבר לארבעה ימי עבודה: לפני חודש וחצי - קיצוץ בימי ראשון, שיורד ממכסת ימי החופש.

 

כיצד אתה מנצל את היום החופשי? "בדרך כלל אני קם מאוחר יותר מבימים רגילים, ולפעמים אני יוצא בערבי שבת - דבר שלא עשיתי קודם. היום החופשי מוקדש בעיקר לסידורים שנדחו, לספורט ולשחייה בבריכה, תחביב שבימים רגילים אני יכול לעשות רק לפני או אחרי שעות העבודה, או בימי שישי.

"אני לא כל כך מרוצה מההחלטה על הקיצוץ, כי אני רואה זאת כפגיעה במשכורתי. ימי חופש מבחינתי הם שווי ערך לכסף, והייתי מעדיף לנצל אותם מתי שאני רוצה, ולא בכפייה".

גידי כץ (31), רווק, כלכלן, אמדוקס

מעבר לארבעה ימי עבודה: מתחילת מרץ, יום ראשון פעם בשבוע, בתמורה להפחתת יום חופש. החברה חזרה למתכונת רגילה החודש.

 

כיצד ניצלת את היום החופשי? "תכננתי לצאת לטיול אל מחוץ לעיר, אבל בכל ימי הראשון שהיו במהלך חודש מרץ מזג האוויר לא אפשר את זה, אז התכנון לא יצא לפועל. אם היינו מקבלים את יום החופשה בקיץ הייתי הולך לים. ניצלתי את היום בעיקר לבילויים בבתי קפה ולפגישות עם חברים, קראתי עיתונים וספרים. הצלחתי להוציא את החברה מדי פעם באמצע יום עבודה כדי להיפגש איתי. השבוע חזרנו לשבוע עבודה רגיל, וזה הרגיש מאוד טבעי, וחג הפסח עזר לרכך את הנחיתה. בהתחלה כשאמרו לנו שמכריחים אותנו לקחת יום חופש, האינסטינקט הראשוני שלי היה להתנגד, אבל כשמבינים שאין ברירה - מתחילים ליהנות מזה. באופן כללי לא הייתי רוצה להמשיך ולאבד ימי חופשה; יום חופשה אחד בשבוע לא ממש מאפשר לצאת לחופש ארוך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות