אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרנות הנאמנות שעוקבות אחרי קרנות מנוף שלא קיימות צילום: בועז אופנהיים

קרנות הנאמנות שעוקבות אחרי קרנות מנוף שלא קיימות

בעוד הקמתן של קרנות המנוף מתעכבת, רק בחודש האחרון הוקמו שתי קרנות נאמנות שמדיניות ההשקעה שלהן היא בהתאם לזו שקבע המכרז של משרד האוצר. האם מדובר בגימיק שיווקי או בהזדמנות השקעה?

22.04.2009, 13:08 | הדר רז

בתחילת ינואר 2009 קרנות המנוף היו הבטחה גדולה. הן משכו בעיקר הרבה עניין והתלהבות, אך אלה בהמשך נהפכו לביקורת. דווקא הגופים המוסדיים, שחלקם הביעו בתחילה עמדה פושרת יחסית כלפי הקרנות, זיהו בהמשך את הפוטנציאל הגדול בהשקעה העוקבת אחר איגרות החוב שקרנות המנוף עשויות להשקיע בהן. בזו אחר זו הוקמו שלוש קרנות נאמנות בעלות השקעה דומה לזו של קרנות המנוף העתידות לקום.

הראשון שהבין את הפוטנציאל היה בית ההשקעות דש. במהלך חודש ינואר הקים בית ההשקעות את קרן הנאמנות דש אג"ח חברות מטרה מנוף שמדיניות ההשקעה שלה נקבעה בהתאם לקריטריונים הרשומים בתנאי המכרז של משרד האוצר לקרנות המנוף. אחריו הגיעו גם מנורה מבטחים וכלל פיננסים שהשיקו קרנות דומות.

אלא שבינתיים קרנות המנוף לא ממריאות. למרות ההתלהבות הראשונית שינה לאחרונה האוצר את עמדתו, ובכירים במשרד אמרו כי לא יוקמו קרנות חדשות באותו פורמט, זאת מעבר לקרנות שכבר החל תהליך הקמתן או בחירתן ולכן הן בגדר עובדה מוגמרת. עד כה זכתה קבוצה אחת, "בראשית", במכרז להקמת קרנות המנוף. בתקופה הקרובה יתברר כמה קבוצות נוספות יקבלו רישיון להקמת קרן מנוף.

נכון לעכשיו, נראה שההשפעה העיקרית של קרנות המנוף היא בעיקר פסיכולוגית, אולם בבתי ההשקעות סבורים כי הפוטנציאל בקרנות נאמנות דומות גדול. "יש היענות מאוד גדולה לקרן", אמר ל"כלכליסט" אסף אלדר, מנכ"ל דש קרנות נאמנות. "צריך להביא בחשבון שהיא קמה רק במהלך ינואר ובתקופה הזו הקרן גייסה 170 מיליון שקל. לדעתי, ההתעניינות נובעת מכך שיש פה משהו שמוגדר כמטרה להשקעה, ואם יש את האפשרות להיות הראשונים לרכוש אותו תחת כל הבדיקות הרלבנטיות, אז זה מושך את המשקיעים". אלדר מביע את פליאתו על כך שלא הרבה גופים מוסדיים נוספים הקימו קרנות דומות. "אני חשבתי שיקומו הרבה יותר קרנות נאמנות שעוקבות אחר ההשקעות של קרנות המנוף, ויותר מהר", הוא אומר. "אני מאמין שככל שיבשילו התנאים לקבלת סיוע מצד הממשלה, אז סביר שיקומו קרנות נוספות".

רונן אביגדור, מנכ"ל מנורה מבטחים קרנות נאמנות, מדגיש כי הקרנות החדשות אינן גימיק שיווקי. "צריך לזכור שההתייחסות לאפיק הקונצרני היא בדרך כלל בצורת מדדים – האם האג"ח נכללת במדד תל בונד או לא, ומדובר פה באפשרות ליצור אוכלוסייה של אג"ח שאינן חלק ממדד גלובלי ועדיין לא מקבלות את כל תשומת הלב", הוא אומר. "כבר היום, בהשקעה באג"ח קונצרניות, אני מביא בחשבון מה ראוי להשקעה בקרנות מנוף כי אני בפירוש רואה את התשואה הגלומה בהן".

גם לקרנות הנאמנות של אפסילון היה "רומן" קצר עם קרנות המנוף. בית ההשקעות הקים קרן בשם אפסילון תשואה פלוס, שתשקיע באג"ח קונצרניות מכל סוג שהוא. כחודש לאחר מכן, ב־5 במרץ 2009, שונה שמה של הקרן לאפסילון מנוף אג"ח פרימיום – שאמורה היתה להשקיע באג"ח של חברות שמנהל הקרן מעריך שימשכו השקעות מקרנות מנוף. לפי מדיניות ההשקעות שלה, הקרן יכלה לבצע שורטים על אג"ח ממשלתיות. לקראת סוף מרץ ביקשה רשות ניירות ערך מאפסילון לשנות את שמה, וזאת משום שלא היתה התחייבות תשקיפית להשקעה בקרנות המנוף. שם הקרן שונה שוב - הפעם לאפסילון אג"ח פרימיום.

"הקרן לא מחויבת להשקיע באג"ח שעונות על הקריטריונים של קרנות מנוף", אמר עידן אזולאי, מנכ"ל אפסילון קרנות נאמנות. "רצינו לקרוא לה מנוף משום שהמטרה היא למנף בה את האחזקה בקונצרנים על ידי מכירה בחסר של אג"ח ממשלתיות וגם בגלל קרנות המנוף, אך רשות ניירות ערך לא אישרה לנו לקרוא לה כך מאחר שלא התחייבנו תשקיפית להשקיע בקרנות המנוף".

אזולאי אומר כי העובדה שהקרן לא מחויבת לאג"ח של קרנות המנוף מאפשרת לה להשקיע באג"ח מכל סוג שהוא. "המהלך שהיה והעליות בשווקים פתחו לאנשים את העיניים", הוא אומר. "אנשים הבינו שלא כל האג"ח הקונצרניות הן של קבלנים אזוטריים שמשקיעים במזרח אירופה ולא ברור אם תראה את הכסף מהם, ושמדובר גם בחברות יציבות".

כלל פיננסים קרנות נאמנות היא הגוף האחרון שקפץ על העגלה של קרנות המנוף, והשבוע הושקה הקרן. "כשיצאה תוכנית קרנות המנוף, חשבנו שזה יכול להיות פתרון עבור משקיעים שרוצים להשקיע באג"ח אבל רוצים גם שיהיה מאחורי ההשקעה גיבוי ממשלתי", אמר גיא חכמי, מנכ"ל כלל פיננסים קרנות נאמנות. באשר להשפעה של עצירת תוכנית הממשלה בהשקעה בקרנות המנוף והציפייה להקמת פחות קרנות מהתוכנית המקורית, אמר חכמי: "ההיקפים יהיו אולי יותר נמוכים, אבל זה לא ישפיע על התשואות של הקרן".

מנגד, יש מי שבחר (לפחות בינתיים) לא להקים קרנות נאמנות שעוקבות אחר קרנות המנוף. "קרנות המנוף היו זריקת עידוד מורלית שהמדינה ניסתה להזריק לשוק האג"ח, ואכן הצליחה בכך, אבל מיצינו את רוב ההשפעה הריאלית שלהן", אמר גלעד שמעוני, מנכ"ל אקסלנס נשואה קרנות נאמנות. "מאחר שרוב ההשפעה מוצתה, אני מציע למשקיעים להסתכל על קרנות נאמנות מסוג אג"ח קונצרניות A. מבחינתי, מדובר במוצר זהה לקרנות הנאמנות שעוקבות אחר קרנות המנוף".

מנהל בכיר בענף קרנות הנאמנות אף אמר כי "במבחן התוצאה בלי המילה 'מנוף' לידה או אחריה – מי שהשקיע את המרץ בבחירה הנכונה של אג"ח בקרנות בעלות שם אחר, ולא ברעיון השיווקי שיוכל למכור את הקרן, זכה אפילו לתשואה טובה יותר מאלו שהחליטו להשתמש במילה 'מנוף'".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות