אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: אלשיך איימה לפרוש אם לא תמונה לנשיאת ביהמ"ש המחוזי בת"א צילום: עמית שעל

בלעדי: אלשיך איימה לפרוש אם לא תמונה לנשיאת ביהמ"ש המחוזי בת"א

איומים אלה הושמעו עוד לפני פרסום המלצות הוועדה שהקימו נשיאת בית המשפט העליון ושר המשפטים לתפקיד נשיא המחוזי בתל אביב. אם אכן תפרוש אלשיך מתפקידה, היא עשויה לכהן כבוררת

22.04.2009, 09:35 | ענת רואה

סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, ורדה אלשיך, איימה שתשקול לפרוש מתפקידה אם לא תמונה לתפקיד נשיאת בית המשפט. כך נודע ל"כלכליסט". עוד נודע שגם סגנית הנשיא השנייה, מיכל רובינשטיין, השמיעה איום דומה. המירוץ לתפקיד נסלל עם פרישתו לגמלאות של אורי גורן לפני חודש וחצי.

ביניש. סגרה חשבון עם אלשיך?, צילום: עטא עוויסאת ביניש. סגרה חשבון עם אלשיך? | צילום: עטא עוויסאת ביניש. סגרה חשבון עם אלשיך?, צילום: עטא עוויסאת

איומיהן של שתי סגניות הנשיא נשמעו עוד בטרם פרסמה את החלטותיה הוועדה המייעצת שהקימו נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש ושר המשפטים הקודם פרופ' דניאל פרידמן. שלשום החליטה הוועדה להמליץ לתפקיד נשיא המחוזי בתל אביב על סגנית נשיא אחרת, דבורה ברלינר, ועל השופט אורי שוהם. מאז פרש גורן מתפקידו ממלאת אותו ברלינר באופן זמני, וזאת עד להחלטה על מינוי קבע. ברלינר נחשבת למתמודדת המובילה. ההמלצה על שוהם נחשבת במובן מסוים להפתעה, שכן עד כה שמו לא עלה כאחד מהמועמדים המובילים לתפקיד.

את ההחלטה בדבר המינוי אמורים לקבל במשותף הנשיאה ביניש ושר המשפטים הנכנס פרופ' יעקב נאמן. השניים אינם מחויבים לאמץ את המלצות הוועדה המייעצת. ביניש ונאמן ינסו להגיע ביניהם להסכמה, אך לא ברור מה יקרה אם לא תושג הסכמה כזאת והתוצאה הזמנית תהיה שאיש בינתיים לא יתמנה.

כל עוד לא התקבלה החלטה סופית מי ימונה לנשיא בית המשפט המחוזי, לא ברור כיצד תנהג השופטת אלשיך אם לא תקבל את התפקיד ואם תממש את איומה לפרוש. לאלשיך טרם מלאו 65, כך שיש לפניה עוד חמש שנות כהונה עד מועד צאתה לגמלאות.

אם אלשיך תפרוש, היא תכהן כבוררת

עורכי דין רבים שמתמחים במשפט מסחרי ושנוהגים עקב כך להופיע בדיונים אצל אלשיך הגיבו אתמול בתדהמה על כך שוועדת האיתור, בראשות שופטת בית המשפט העליון מרים נאור, לא הכלילו אותה כמועמדת לתפקיד הנשיאה.

אלשיך נחשבת לשופטת חמת מזג, והיא נוהגת "לחנך" את עורכי הדין המופיעים אצלה לדרך ארץ ולהתנהגות מקצועית באולמה. לכן עורכי דין רבים חוששים מאוד מלהופיע בפניה. היא אף נחשבת לאחת השופטות היעילות והחרוצות בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בהקשר זה התעוררה השאלה מי ימלא את תפקידה של אלשיך, אם תמונה לנשיאה, אלא שאלשיך הודיעה שתמשיך לנהל את מחלקת הפירוקים במקביל. נוסף על כך היא משמשת גם יו"ר נציגות השופטים והיתה זו שניהלה את המגעים עם לשכת עורכי הדין בנושא הסכסוך סביב משוב השופטים.

ברלינר. נחשבת למועמדת מובילה, צילום: אלכס קולומויסקי ברלינר. נחשבת למועמדת מובילה | צילום: אלכס קולומויסקי ברלינר. נחשבת למועמדת מובילה, צילום: אלכס קולומויסקי

אם אלשייך תקדים את פרישתה מתפקידה, היא תוכל לפצוח מיד בקריירה כבוררת בשוק הפרטי. זאת בדומה למהלך שביצע קודמה בתפקיד, השופט בדימוס ישי לויט, שנחשב לאחד הבוררים המובילים בתחום המשפט המסחרי הכלכלי, וששכר הטרחה שגבה היה בהתאם, כ־400 דולר לשעת עבודה, סכום שרק קומץ של פרקליטים בכירים מקבל.

קריירה שנייה כבוררים מובילים מקובלת מאוד אצל שופטים בכירים. מקובל לחשוב שיש יתרונות לפרישה מוקדמת, שהשופט הפורש נחשב לצעיר ולנמרץ יותר, ולכן למבוקש יותר. מצד שני, אלשיך נהנית בתפקידה מהיותה חולשת על אחת המחלקות המתוקשרות בבית המשפט המחוזי, היא קובעת הלכות משפטיות רבות, סותמת פרצות בחוק וזוכה למעמד וליוקרה רבים, יותר ממה שתקבל כבוררת.

פרס הניחומים של דבורה ברלינר

גם היעדרה של סגנית הנשיא מיכל רובינשטיין מהמלצות הוועדה הפתיעה את הענף. בעת שפרש הנשיא גורן הוא סיפר שהמליץ לוועדה למנות את אחת משלוש השופטות שהתמודדו: ברלינר, אלשיך או רובינשטיין. עוד מתמודדים על התפקיד שעליהם לא המליץ גורן היו ג'ורג קרא, עודד מודריק, דרורה פלפל ואורי שוהם, שעליו, כאמור, החליטה הוועדה דווקא להמליץ.

מקורות משפטיים העריכו שהסיבה לכך שאלשיך אינה מופיעה בהמלצות הוועדה נעוצה בעובדה שהיא נחשבה למקורבת לשר המשפטים הקודם פרידמן, כך שלא היתה בין המועמדות המועדפות על הנשיאה ביניש.

ההערכות בקהילה המשפטית נוכח המלצות הוועדה המייעצת הן שסיכוייה של ברלינר גבוהים מאלו של שוהם, ולו מהטעם שהיא כבר מכהנת כנשיאה בפועל של בית המשפט. ברלינר כיהנה במשך תקופה מסוימת בבית המשפט העליון, ונראה שמבחינתה של ביניש מינויה של ברלינר לנשיאה, במה שהוגדר בתקשורת כ"פרס ניחומים", עשוי להיות פתרון טוב.

דוברות בתי המשפט סירבה אתמול להגיב לידיעה. עם זאת, הבוקר נמסר כי לאחר בדיקה שנערכה עם השופטת אלשיך, עולה כי השופטת לא איימה בפרישה מתפקידה אם לא תתמנה כנשיאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
"המצלצות" חא חא חא
באמת הרי ועדות האיתור הינן ועדות מטעם של הגב' בייניש הנכבדה שממנה את מי שהיא רוצה ולא את המתאימים באמת , ראו דוגמה על מי המליצו לנשיא השלום במחוז מרכז ,בת של פרקליט שהגב' בייניש הנכבדה התמחתה אצלו ושופט אחר שבכלל לא יודעים מי הוא ומהו הותק שלו ,סליחה שאני אומר זאת - זהו בלוף והשר נאמן אני מאמין בפיקחותו לא יאכל את הבלוף ו/או הפרי המורעל שהכינו לו ועדות האיתור למיניהם שלעניות דעתי התנועה הינן מטעם!!!
שמעון הצדיק , מרכז  |  24.04.09
לכל התגובות