אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך לחגוג את יום כדור הארץ צילום: אלכס קולומויסקי

איך לחגוג את יום כדור הארץ

"כלכליסט" מציג את הדרכים לציין את האירוע הגלובלי שחל היום, אם באירוע המוני כמו סיור בהר הזבל בחירייה או ממעמקי הספה בבית בצפייה בסרט כמו "היום שאחרי מחר"

22.04.2009, 10:07 | תמר וילרפורט

ברחבי העולם מציינים היום, זו השנה ה־39, את יום כדור הארץ, וגם בישראל ייצאו תלמידים, סטודנטים ומתנדבים לנקות את חופי הים ואת הקירות מגרפיטי. אף שהתאריך סמלי בלבד, ומדינות רבות, בעיקר באירופה, מציינות את היום בחודש מרץ - החודש שבו מתחיל האביב - היום יפתחו באופן רשמי את ההכנות לקראת יום השנה ה־40, אשר יחול בשנה הבאה, בסימן הדור הירוק (Green Generation).

"כלכליסט" משתתף בחגיגה הגלובלית וממליץ על אירועים שנערכים ברחבי הארץ, וגם על סרטים וספרים שבאמצעותם אפשר להזדהות עם המטרה החשובה.

אירועים

חירייה: אל הר הזבל. מה שנחשב פעם לאתר פסולת גדול במיקום גרוע הוא כיום פארק אריאל שרון בחירייה. הסיור המודרך יכלול ביקור במרכז לחינוך סביבתי, שבו ילמדו המבקרים על בעיית הפסולת והטיפול בה, יתצפתו על גוש דן וישתתפו בסדנת מיחזור. פרטים: מחר (23.4) אחר הצהריים. 90 שקל למשתתף, 36 שקל לחברי החברה להגנת הטבע. הרשמה בטלטבע: 057-200-30-30. 

דיווש ליצירת אנרגיה למופע בת"א, צילום: אלכס קולומויסקי דיווש ליצירת אנרגיה למופע בת"א | צילום: אלכס קולומויסקי דיווש ליצירת אנרגיה למופע בת"א, צילום: אלכס קולומויסקי

ירושלים: שישי ירוק בגן הבוטני. יריד בנושא איכות הסביבה ייערך בגן הבוטני המחודש בגבעת רם בירושלים, ויכלול סדנה עם מתנדבי צער בעלי חיים בנושא הכלב, הפקת צבעים מחומרים טבעיים שישמשו ליצירה ולאיפור, הרצאה של ד"ר אריה פלד, מרצה לארכיטקטורה בטכניון, בנושא תכנון הגן כחלק מהבית וחיסכון במים, ודוכני מכירה של קוסמטיקה אורגנית, ירקות אורגניים ועוד. פרטים: יום שישי (24.4), 10:00–16:00. 25 שקל למבוגר, 15 שקל לילד. טל': 02-6794012/3. אתר: botanic.co.il.

תל אביב: שעת החשכה מחר מ־20:00. משעות הבוקר ינקו תלמידים את החופים והשטחים הציבוריים בעיר, ובשעות 17:00–19:00 יתקיימו אירועים בגינות הקהילתיות בכפר שלם וביפו, ובהן שעת סיפור אקולוגית, יצירה בחומרים ממוחזרים, הסבר על קומפוסט והרצאות. ב־19:00 יחל מופע מרכזי בכיכר רבין, שהחשמל להפעלת הציוד בו יופק במתחם דיווש ובאמצעות שמן פלאפל ממוחזר. הבלקן ביט בוקס יופיעו ויארחו את שלומי סרנגה. לאחר ההופעה ייצא טיול ברחבי העיר למתגלגלים על אופניים ורולרבליידס.

הגן הבוטני בירושלים, צילום: עמית שאבי הגן הבוטני בירושלים | צילום: עמית שאבי הגן הבוטני בירושלים, צילום: עמית שאבי

 

ירושלים: שעת החשכה מחר מ־20:10. את האירוע יקדים הפנינג שיחל ב־16:00 בטיילת אלרוב־שדרות ממילא, שיכלול מיצגים של מוזיאון המדע, עמדות יצירה, עמדות איסוף אשפה למיחזור וגם דוכני מכירה של מוצרים אקולוגיים. עם ההחשכה ובמעמד נשיא המדינה יתקיים אירוע פירוטכני ללא שימוש בחשמל מעל חומות העיר העתיקה, ובו יופיעו בנות להקת מחולה.

חיפה: שעת החשכה מחר מ־20:20. לפני האירוע ייערך מירוץ שליחים, שבו יעבירו תלמידים את אמנת חיפה לשמירה על כדור הארץ עד להגיעם לראש העירייה, שיחתום עליה. מסיבת רוק־ארץ תתקיים במדעטק, ובה ייצרו תלמידים אנרגיה סולארית בעזרת מראות וקרני שמש. באמצעות האנרגיה שתופק יעלו התלמידים מופע רוק. בהחשכה יכובו האורות גם בגנים הבהאיים ובבתי הזיקוק.

באר שבע: שעת החשכה מחר מ־20:30. שעה וחצי לפני שעת האפס יחל במרכז הצעירים, לאור נרות וללא שימוש בחשמל, מופע של תזמורות כלי נשיפה ומקהלה ווקאלית.

דימונה: שעת החשכה מחר מ־20:30. בתי הספר יאמצו באופן רשמי חלקות וגנים ציבוריים ויתחייבו לטפח אותם. חטיבות הביניים והתיכונים ידאגו מהיום לנחל דימונה, נחל אשלון וגבעת הנרקיסים. לפני ההחשכה יוכלו התושבים לבקר בתערוכה של אמנות ממוחזרת, לשמוע הרצאה על ההתחממות הגלובלית וגם להחליף ספרים, צעצועים, בגדים ומכשירי חשמל קטנים בשוק קח־תן במרכז יעדים בעיר. במרכז הקהילתי יופיעו אמנים תושבי העיר.

כפר סבא: שעת החשכה מ־20:40. ארבעים דקות קודם לכן תופיע בפארק העירוני להקת טררם באירוע שיופק באמצעות אנרגיה סולארית, ואת כיבוי האורות יקדים מופע לייזר.

סרטים

לעוף הביתה (1996). אנני אלדן בת ה־14 ואביה מוצאים קן שבו ביצי אווזי בר. כשהאווזים בוקעים הם מכוונים אותם במסעם מקנדה לדרום קרוליינה.

היום שאחרי מחר (2004). קרחון ענק ניתק בקוטב הדרומי ומאיים לקרר את חצי הכדור, ומתחיל את העבודה בניו יורק. ג'ק הול, חוקר האקלים שחוזה את האסון, יוצא להציל את בנו.

השעה ה־11 (2008). אמנם סרט תיעודי, אבל ליאונרדו דיקפריו הוא זה שמציג את האפשרות האחרונה שלנו ליצור שינוי. צילומי טבע מרהיבים ודיאלוגים קצת מאיימים (ככה זה כשמדברים עם סטיבן הוקינג).

WALL-E (2008). סרט אנימציה אילם כמעט לחלוטין, שגרף אוסקר. כדור הארץ נהפך לערימת זבל גדולה, בני האדם פונו לחלל, והרובוטים - ובהם וול־אי - באים כדי לנקות את הכדור.

ספרים

ערן ממהר למחזר - איילין ענני (גוונים, 2008). אם יש לכם בבית ילדים בגילי הגן (7–3), הם מן הסתם כבר מכירים את הספר הזה. ערן מתלהב מהאפשרות לשמור על הכדור וממחזר בלהט בקבוקים וניירות. למרות הקיטשיות, במסר וגם באיורים, הספר עושה את העבודה. לפחות בתחומי הגן.

סביבה ירוקה: פסולת ומיחזור (דני ספרים, 2008). הספר הזה ישיב על שאלות שגם מבוגרים לא תמיד יודעים להשיב להן, אבל ילדים תמיד שואלים: מה קורה לאשפה לאחר שהיא נאספת ולמה רק חלק מהמוצרים ניתן למחזר.

המדריך להתחממות כדור הארץ - לורי דיוויד וקמבריה גורדון (כתר, 2008). מה שמתחיל בהסברים על פחמן מתחלף בנזקי המנגל בחצר, ולבסוף, לצד נושאים כדלק ואנרגיה, מבקשות המחברות מהילדים שינקו את החדר.

להציל את כוכב הים - שלמה אבס (מודן, 2008). שבעה משלים מתרבויות שונות שמביאים את הילדים למסקנה אקולוגית: אבותינו חיו בשלום עם הטבע, ואילו אנחנו בעיקר הורסים, גם בלי כוונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות