אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התחזית: הכלכלה העולמית תתכווץ ב-1.3% ב-2009; הנפגעות הגדולות - יפן ומדינות ברה"מ לשעבר צילום: shutterstock

התחזית: הכלכלה העולמית תתכווץ ב-1.3% ב-2009; הנפגעות הגדולות - יפן ומדינות ברה"מ לשעבר

כך עפ"י דו"ח של קרן המטבע הבינלאומית, שרק לפני שנה חזתה 3.8% צמיחה לכלכלה הגלובלית השנה. התוצר ברוסיה ובעוד 11 ממדינות חבר העמים יקטן ב-5.1%, זה של יפן יצנח ב-6.1%, עפ"י הדו"ח. תקופת ההתאוששות תהיה ממושכת אף היא

22.04.2009, 17:22 | סוכנויות הידיעות

קרן המטבע חתכה היום (ד') פעם נוספת את תחזית הצמיחה העולמית שלה. כעת היא צופה, כי הכלכלה העולמית תתכווץ ב-1.3%, זאת בניגוד לתחזית הקודמת לירידה של 0.5% בתוצר העולמי ב-2009. מעניין לציין, כי בדיוק לפני שנה, תחזית הצמיחה העולמית של קרן המטבע הייתה לצמיחה חיובית, של 3.8%.

אנליסטים של הקרן צופים, כי המשבר הנוכחי יהיה העמוק והממושך מאז תום מלחמת העולם השנייה. "המפתח להתאוששות הגלובלית טמון במהירות בה המגזר הפיננסי יבריא את עצמו", הם כותבים בסקירתם המקיפה ומתריעים, כי גם כאשר העולם ייחלץ מהמיתון הכבד, צפויה תקופת התאוששות ממושכת ולא סביר, כי נשוב אל קצבי הצמיחה אליהם הורגלנו בעבר.

מדינות ברה"מ לשעבר הן הנפגעות הגדולות של המשבר הכלכלי הגלובלי, כך עולה מהדו"ח, כאשר במהלך 2009 יקטן התוצר של רוסיה ושל עוד 11 ממדינות חבר העמים ב-5.1%, הכלכלה היפנית תצנח ב-6.1%, זאת האמריקאית תתכווץ ב-2.8% ואילו התוצר בגוש היורו יקטן עד סוף השנה ב-4.2%.

הצמיחה בסין דווקא תימשך, אך תואט, ל-6.5% לכל היותר.

עוד ענף שצפוי להיפגע, עפ"י קרן המטבע, הוא הסחר הבינלאומי, אשר היקפו יצנח במהלך 2009 ב-11%, זאת בעוד שרק לפני שנה חזו בקרן המטבע ירידה של 3.3% בלבד במדד זה.

דו"ח זה מתפרסם יממה אחת בלבד לאחר פרסום התחזית, לפיה הפסדי הכלכלה הגלובלית על רקע משבר האשראי יגיעו לקראת סוף 2010 לכ-4.1 טריליון דולר. המחירים לצרכנים ברחבי העולם ירדו, בממוצע, ב-0.2% ובקרן המטבע מתריעים, כי אחת הסכנות הגדולות למשק העולמי היא אינפלציה שלילית.

הם קוראים לממשלות להזרים הון לשווקים, למנוע היווצרות של מחנק אשראי ולסלק "נכסים רעילים" ממאזניהם של המוסדות הפיננסיים, זאת על-מנת לאפשר להם לבצע את תפקידם כיאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות