אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר גיזה מכחיש מעורבות הקרן בפרשת שוחד בניו יורק צילום: עמית שעל

יו"ר גיזה מכחיש מעורבות הקרן בפרשת שוחד בניו יורק

לפי "הניו יורק פוסט", נבדק חשד שגיזה העבירה באמצעות חברה מלוס אנג'לס עמלה שהגיעה ליועצו של מנהל קרן הפנסיה של מדינת ניו יורק, בתמורה לזיכיון לנהל 20 מיליון דולר. יו"ר גיזה בתגובה ראשונה ל"כלכליסט": הפרטים אינם מדויקים, החברה מלוס אנג'לס תיווכה ביננו לבין קרן פנסיה בקליפורניה

25.04.2009, 11:46 | אסף גלעד וסוכנויות הידיעות

יו"ר קרן ההון סיכון גיזה זאב הולצמן הגיב היום (שבת) לראשונה לדיווחים על מעורבות לכאורה של הקרן בחקירת חשדות לשחיתות בקרן הפנסיה של מדינת ניו יורק. על פי דיווח ב"ניו יורק פוסט", שילמה גיזה עמלה לחברה בשם DAV Wetherly Financial, שהגיעה לידיו של האנק מוריס, היועץ הבכיר של מנהל קרן הפנסיה של ניו יורק אלן הבסי. תשלום זה נעשה, לפי החשד בתמורה להעברת 20 מיליון דולר לניהולה של גיזה.

לדברי הולצמן, "הסיפור המתואר בניו יורק פוסט אינו מדייק בפרטים. אין קשר בין DAV לבין ההשקעות שקיבלנו מקרן הפנסיה של ניו יורק". יו"ר גיזה אישר כי הקרן פעלה מול חברת DAV, אך רק כמתווכת בין גיזה לבין קרן הפנסיה של המורים בקליפורניה - קלסטרס, שממנה קיבלה גיזה 20 מיליון דולר לקרן גיזה 4.

הולצמן הוסיף כי גיזה אינה חלק מהתביעה שהוגשה כתוצאה מחקירה שנוהלה על-ידי התובע הכללי של מדינת ניו-יורק כנגד אישים בניו יורק. "בניגוד לטענות שהוזכרו בכתבה, " הוסיף הולצמן, "גיזה היתה נגישה תמיד למענה לכל בקשה או שאלה מצד משרד התובע הכללי, היות ואין לנו מה להסתיר"

התובע הכללי של ניו יורק בודק האם המנהל של קרן הפנסיה, אלן הבסי, ניצל את מעמדו על מנת להעניק הטבות לחבריו ולעצמו, וגם למטרות פוליטיות. קרן הפנסיה מנהלת נכסים בהיקף של 122 מיליארד דולר.

על פי הפרסום ב"ניו יורק פוסט", שילמה קרן גיזה ל-DAV מלוס אנג'לס עמלה שמנה אחרי שקיבלה זיכיון לנהל כספי פנסיה בהיקף של 20 מיליון דולר בשנת 2005. על פי הדיווח בעיתון, החברה מלוס אנג'לס העבירה חלק מהעמלה לחברה בשם .Searle & Co בקונטיקט. משם הגיעו הכספים ליועץ הפוליטי האנק מוריס, החשוד בקבלת 15 מיליון דולר בדרך זו.

העסקה הושלמה רק אחרי שגיזה הסכימה לרכוש את שירותיה של חברת DAV-Wetherly, שהוזכרה כאפיק להלבנת כספים, בכתב האישום שהוגש נגד מוריס בחודש שעבר, ובו 123 סעיפי אישום. מוריס היה חבר קרוב של הבסי ויועצו הפוליטי הבכיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות