אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה מפשילה שרוולים? חוק ההסדרים יכלול הליכי פיקוח חריפים על חברת החשמל צילום: אלעד גרשגורן

הממשלה מפשילה שרוולים? חוק ההסדרים יכלול הליכי פיקוח חריפים על חברת החשמל

יו"ר רשות החברות הממשלתיות יקבע בתוך חודש וחצי מספר פתרונות לסוגיות המערערות את מצבה הפיננסי של החברה. כמו כן, מתוכנן צוות, שיפקח על תנאי השכר וההעסקה בחברה וינסה לאכוף את חריגות השכר בה

26.04.2009, 19:50 | גיא מי-טל

יו"ר רשות החברות הממשלתיות יכין דו"ח בתוך חודש וחצי, במסגרתו הוא אמור למצוא פתרונות ראשוניים לסוגיות הבוערות הנוגעות לחברת החשמל ומערערות את מצבה הפיננסי הקשה. בין היתר, יעמדו על הפרק סוגיית הפנסיה וההפרשות לפנסיה שיצרו בחברה חובות אדירים.

עוד בקרוב, יוקם צוות לפיקוח על תנאי השכר וההעסקה של עובדי חברת החשמל כמו גם על התייעלות החברה. הצוות אף ינסה למצוא דרכים לאכיפה נגד חריגות שכר בחברה או חריגות מתוכניות ההתייעלות. כל זאת במסגרת חוק ההסדרים, הנלווה לחוק התקציב לשנתיים הקרובות.

החוק אף קובע, כי צוות נוסף יבחן את הפעילות המותרת לחברת החשמל, בהתחשב בכך שעל-פי החוק, בחודש יולי פוקע רישיון הייצור שלה, המוארך מדי שנה. בין היתר, יבדוק הצוות אפשרות להעביר לידיים פרטיות תחנות כוח, המופעלות כיום בידי החברה, כמו גם את אלה שמוקמות על-ידיה בימים אלה.

במקביל, יאיצו בממשלה הבשלתם של תהליכים, הנוגעים לכניסת יצרני החשמל הפרטיים, המדשדשים מאז 2002 בשל חסמים בחוק. עד לחודש יולי תושלם ההסדרה והרגולציה לאותם יצרני חשמל פרטיים. בתוך כך, יפרסם החשכ"ל מכרז לרכישת החשמל עבור כלל משרדי הממשלה, מיצרני החשמל הפרטי.

אם תתקבל הצעת החוק תופקע מחברת החשמל הזכות לשמש צינור להעברת כספים מהצרכנים ליצרני החשמל הפרטי. על-פי המתווה הקיים, היו יצרני החשמל הפרטי מייצרים חשמל עבור לקוחותיהם ומוליכים אותו דרך תשתית ההולכה של חברת החשמל.

גם גביית הכספים היתה אמורה להתבצע באמצעות החברה, שהיתה גובה את התשלום מהצרכנים ומעבירה אותו, תוך קיזוז הוצאותיה (הולכת החשמל) ליצרני החשמל הפרטיים. 

גם מינהל מקרקעי ישראל יפעל לאיתור קרקעות מתאימות, להקמת ארבע יחידות ייצור נוספות לחשמל, שיופעלו על-ידי יצרנים פרטיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות