אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: פתאל רוצה לרכוש את המלונות של בוימלגרין צילום: גלעד קוולרצ'יק

בלעדי: פתאל רוצה לרכוש את המלונות של בוימלגרין

רשת פתאל מתחרה בקבוצה אמריקאית הכוללת את האחים נקש. שתי הקבוצות הסכימו לשלם כ־130 מיליון שקל תמורת 50% מהמלונות הגדולים של בוימלגרין, וליטול מחצית מחובם

03.05.2009, 07:03 | גולן חזני

רשת מלונות פתאל שבשליטת דוד פתאל מנהלת מגעים לרכישת 50% מארבעת המלונות הגדולים שבבעלות בוימלגרין קפיטל (25%) והחברה־נכדה אזורים תיירות (75%). ל"כלכליסט" נודע כי שעיה בוימלגרין, בעל השליטה בבוימלגרין קפיטל, ובנק מזרחי טפחות (שבוימלגרין קפיטל חבה לו כ־660 מיליון שקל) אמורים להחליט השבוע האם לקבל את הצעת פתאל או הצעה מתחרה של קבוצת משקיעים אמריקאים המיוצגים על ידי עו"ד אמנון שיבלת.

ארבעת המלונות המוצעים למכירה הם שרתון מוריה תל אביב, שרתון פלאזה ירושלים, מוריה קלאסיק ים המלח ומוריה קלאסיק ירושלים. פתאל ושיבלת הגישו הצעות דומות לרכישת 50% מהמלונות תמורת 130–120 מיליון שקל והסכמה לנטילת מחצית מההתחייבויות הרובצות על בתי המלון. הרוכש של המלונות יקבל גם את זכויות הניהול שלהם.

ל"כלכליסט" נודע כי המשקיע העיקרי בקבוצה שמייצג שיבלת הם האחים נקש. הקבוצה התעניינה ברכישת המלונות של בוימלגרין כבר לפני שנה, והציעה אז סכום גדול יותר, של 127 מיליון דולר, שכלל את ההתחייבויות של המלונות. סגירת העסקה היתה אמורה להתבצע עד סוף דצמבר 2008, אך היא נדחתה שוב ושוב עד שבוטלה בתחילת 2009. לאחרונה חזרה הקבוצה עם הצעה שהיא כאמור נמוכה משמעותית.

בסוף 2006 רכש בוימלגרין את ארבעת בתי המלון האמורים עם תשעה מלונות נוספים, כאשר חלקם היו בבעלות רשת אקור ואחרים בבעלות רשת שרתון מוריה.

בוימלגרין קפיטל (שרכשה את השליטה באזורים ב־2005 תמורת כ־330 מיליון דולר) נתונה במצב פיננסי קשה, ומכירת הנכסים נועדה להזרים מזומנים לקופתה. את 2008 סיימה החברה עם הערת "עסק חי" והפסד של 437 מיליון שקל, כאשר הרבעון הרביעי לבדו תרם 308 מיליון שקל להפסד השנתי.

ירידות בערך השקעותיה והוצאות מימון כבדות הובילו את החברה לגירעון של 357 מיליון שקל בהון העצמי (המיוחס לבעלי ההון של החברה) ולתזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת של 228 מיליון שקל, נכון לסוף דצמבר 2008.

בוימלגרין קפיטל חסרה אמצעים כספיים לפירעון התחייבויות בסכום של 192 מיליון שקל ב־2009 ו־194 מיליון שקל נוספים ב־2010. החברה כבר הודיעה כי לא תוכל לעמוד בתשלום לבעלי איגרות החוב, והיא מנסה להגיע עמם להסדר.

נוסף על כך לחברה כאמור חוב של 660 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות, והיא לא עמדה בתשלום הריבית האחרון המסתכם ב־11 מיליון שקל, שאותו היה עליה להעביר בשבוע שעבר.

מזרחי טפחות הציע למנות את רואה החשבון צבי יוכמן ליו"ר בוימלגרין קפיטל, אבל יוכמן טרם נענה להצעה. הבנק מנסה למצוא רוכשים לשליטה בבוימלגרין קפיטל, אבל לבד משני גורמים פיננסיים שהציעו מחיר נמוך במיוחד, לא נרשמה התעניינות בהצעה.

רשת מלונות פתאל מפעילה בישראל 16 מלונות הכוללים 4,500 חדרי אירוח. לפני כשנה היא החלה להשקיע גם במלונות במזרח אירופה, ובבעלותה כיום 14 מלונות בגרמניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות