אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך להיפטר מהשותף שלי? צילום: shutterstock

איך להיפטר מהשותף שלי?

אני שותף בעסק לעיצוב רהיטים שהוקם לפני כ-3 שנים. שותפים איתי בעסק שניים נוספים, להם 33% ו-34% בעסק, אך אינני מרוצה מתפקודם: הם עצלנים, בעלי ראש קטן וחוש עסקי מצומצם מאוד. באיזה דרך אני יכול להיפטר מהם, למען הצלחת כולנו?

07.05.2009, 18:06 | מערכת כלכליסט

הדבר תלוי, עד כמה אתה מעוניין לשמר את שם העסק ועד כמה הלקוחות שלך יהיו מזועזעים מפירוק השותפות. פירוק שותפות על הרקע שאתה מעלה, הוא הנפוץ ביותר. כשאנשים יוצאים לדרך משותפת, הם מכירים ביתרונות ההדדיים של השותפים, אולם כעבור זמן, חלק מהאנשים מתעייף וחלק מהיתרונות נעלם ואז מתחילות המחשבות על פרידה, בעיקר מצד השותף הפרודוקטיבי יותר.

בדרך כלל, בעת הקמת שותפות, מכניסים מנגנון שנקרא BMBY. המנגנון הזה מאפשר לשותף להציע לחבריו מחיר ובעצם הצעת המחיר הוא מאפשר לשותף שמולו להחליט, אם ברצונו לקבל את ההצעה, שתכניס לו את חלקו בחברה כפי שמשתקף מן ההצעה, או לשלם בעצמו מחיר למציע, בהתאם לגובה ההצעה שקיבל, ולהוציא את המציע מהחברה.

באם לא בניתם מנגנון כזה והינך חש מלכוד, טוב תעשה אם תציע לשותפים שלך להיפרד בדרכי שלום, תוך שימוש במעריך שווי מקצועי ניטראלי, לחלק שלהם בשותפות. אם הערכת השווי שתקבל והסדרי התשלום אותם, בדרך כלל, נוהגים לפרוס על פני זמן מסוים, יאפשרו לך להמשיך ולהפיק תועלת מהעסק הקיים, קח את ההצעה ושלם להם.

אם תגיע למסקנה, שהמחיר גבוה מדי, טוב תעשה אם פשוט תפרק את החבילה, חלק עם שותפיך את הלקוחות וגייס לקוחות נוספים. ככל שהדבר קשה, הוא עשוי להתברר בטווח הארוך כחלופה הטובה יותר.

 

יש לכם שאלה הנוגעת לעסק שלכם? שלחו אותה אלינו ונשיב עליה באתר

 

התשובות ניתנו על ידי חברת תבור כלכלה ופיננסים בע"מ www.tavor.biz

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות