אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתב אישום נגד גוטקס: הבריחה סחורה והשתמטה מתשלום מס צילום: אבי ולדמן

כתב אישום נגד גוטקס: הבריחה סחורה והשתמטה מתשלום מס

15:03 לפי כתב האישום, החברה ייבאה בגדי ים מטורקיה, רומניה ובולגריה, בידיעה כי הבדים אינם מתוצרת ארץ הייבוא ולפיכך לא זכאים לפטור ממס

05.05.2009, 15:03 | הדר קנה

כתב אישום הוגש היום (ג') לבית משפט השלום בראשון לציון נגד חברת גוטקס מודלס המייבאת בגדי ים בגין הברחת סחורה והשתמטות מתשלום מס. על פי כתב האישום השתמטה החברה מתשלום מסי היבוא בסך 6,114,842 שקל (מכס - 3,310,307 שקל ומע"מ- 2,804,535 שקל).

רשות המסים בישראל באמצעות עו"ד גילה גרזון ועו"ד רונית שמש מנור הגישה את כתב אישום נגד גוטקס ושני בעלי תפקידים בחברה, מאיר גואר דירקטור ששימש כסמנכ"ל ומשנה למנכ"ל ואתי לוי, מנהלת רכש יבוא ויצוא, בגין עבירות על פקודת המכס והן על חוק מע"מ – הברחת טובין בנסיבות מחמירות והשתמטות מתשלום מכס ומע"מ בנסיבות מחמירות.

לפי כתב האישום, במהלך השנים 2006-2003 יבאה החברה בגדי ים ממתפרות בטורקיה, ברומניה ובבולגריה. הבדים לבגדי הים לא יוצרו באותן מדינות, הם נרכשו ע"י החברה ממדינות אחרות באירופה והועברו ישירות למתפרות. לפי הסכמי הסחר של מדינת ישראל עם תורכיה, רומניה ובולגריה בתקופה הרלוונטית לכתב האישום, תנאי לקבלת פטור מתשלום מכס ביבוא בגדי ים היה ייצור מחוץ מארץ היבוא. אז יכול היבואן להמציא מסמך העדפה – תעודת תנועה EUR1 ולצרפה לרשימון היבוא על מנת לקבל את הפטור המגיע לו.

לפי כתב האישום, הנאשמים ייבאו את בגדי הים מהמתפרות בידעם כי הבדים מהם נתפרו אינם מתוצרת ארץ היבוא, לפיכך אינם זכאים לפטור מכח הסכמי הסחר והם חייבים בתשלום מכס. הנאשמים קיבלו מהמתפרות תעודות תנועה או חשבונות ספק הכוללים הצהרה כוזבת, לפיהם הטובין הינם מתוצרת ארצות היבוא בהתאם להסכם הסחר. עוד קיבלו הנאשמים מהמתפרות חשבונות ספק שחלקם כללו את ערך העבודה וערך הבדים לייצור בגדי ים וחלקם כללו את ערך העבודה לייצור בגדי ים ללא ערך הבדים.

בתקופה הרלוונטית הגישו הנאשמים למכס רשימונים וצרפו להם את מסמכי ההעדפה הכוזבים וכן את חשבונות הספק שחלקם כוללים את ערך הבד וחלקם אינם כוללים את ערך הבד.

עו"ד נתי שמחוני המייצג את הנתבעים אמר בתגובה: "גוטקס מצרה על ההחלטה להגיש כתב אישום נגדה ונגד בעלי התפקידים בה. אין המדובר בהשתמטות ממיסי יבוא, כפי שיכול הקורא להתרשם בטעות, כי אם בהתנהלות עסקית, תמת לב, שאינה גובלת בפלילים. צריך לזכור שמדובר בנושאים מיסויים מורכבים, ולכל היותר מדובר בטעות שנעשתה בהיסח הדעת. ראוי גם להדגיש כי כיום המצב המשפטי הוא כזה שאין כלל חבות במס בגין הפעילות נשוא כתב האישום. גוטקס שמה את מבטחה בבית המשפט, וחבל שתיאלץ לעבור דרך ייסורים עד להוכחת חפותה במשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות