אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טנדם קפיטל: העלייה האחרונה במחירי הנפט עשויה לרמוז שנקודת השפל מאחורינו צילום: בלומברג

טנדם קפיטל: העלייה האחרונה במחירי הנפט עשויה לרמוז שנקודת השפל מאחורינו

יוליה ויימן אנליסטית המאקרו של בית ההשקעות מוסרת כי "מחיר הנפט עלה לרמתו הגבוהה ביותר מזה חמישה שבועות עם זאת, מרבית הנתונים הכלכליים המתפרסמים בעולם מצביעים על המשך ההתכווצות הכלכלית"

05.05.2009, 15:50 | כתב כלכליסט
בשבוע שעבר עלה מחיר הנפט הגולמי במסחר בניו-יורק לרמתו הגבוהה ביותר מזה חמישה שבועות. העלייה התרחשה על רקע האופטימיות הכללית של המשקיעים, שהובילה את המשך הראלי בשוקי המניות, וגם בעקבות פרסום מספר נתונים ספציפיים בארצות הברית ובסין שגרמו לספקולציות שהגרוע מהמיתון הנוכחי כבר חלף.

יוליה ויימן אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים בבית השקעות טנדם קפיטל מוסרת כי "נתונים העיקריים שסיפקו סיבה לאופטימיות היו שיפור במדד אמון הצרכנים והאטה בהתכווצות הייצור התעשייתי בארצות הברית, וכן עלייה במדד מנהלי הרכש בסין שאותתה על עלייה בייצור התעשייתי זה החודש השני ברציפות".

"עם זאת, מרבית הנתונים הכלכליים המתפרסמים בעולם מצביעים על המשך התכווצות כלכלית, גם אם בקצב איטי יותר מבעבר, ומשמעותה היא ירידה בביקושים לדלקים וחומרי גלם המיוצרים מנפט. האנליסטים בעולם חלוקים בדעותיהם לגבי המשך המגמה במחירי הנפט. מחד, אם הכלכלות של סין וארה"ב יתייצבו ברבעונים הקרובים, הביקוש לנפט יעלה; מאידך, רוב הנתונים בסיסיים בשוק הנפט לא תומכים בעליית המחירים. קרטל יצרניות הנפט OPEC צמצם את תפוקת הנפט, אך ככל הנראה לא מספיק בכדי לעמוד בקצב ירידת הביקושים".

"הביקושים לנפט ממשיכים לצנוח: באפריל, ירד הביקוש בכמעט 7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. על רקע ירידה בביקושים, חלה עלייה חדה במלאי הנפט שנצברו בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם. בהתאם לדוח של מחלקת האנרגיה, המלאיים בארצות הברית עלו לרמה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 1990 והם נמצאים כיום ברמה שהיא גבוהה ב-15% מהממוצע ב- 5 השנים האחרונות".

"באותה העת הדיווחים מרוטרדם, הנמל הגדול באירופה ומרכז זיקוק משמעותי, מדברים על כך שהמקום לאחסון הנפט הגולמי בנמל עצמו ובמיכליות החונות, הולך ואוזל בשל כמויות הנפט שהגיעו לנמל ועדיין לא הועברו לזיקוק בשל הביקושים הנמוכים".

"הערכה היא כי בשנת 2009 הביקוש לנפט ירשום ירידה שנתית הראשונה מזו 25 שנה. באשר למחירים, לדעתנו, העליות האחרונות נגרמו אך ורק על ידי אותה אופטימיות כללית שהמיתון יסתיים בקרוב, שהובילה את הראלי בשוקי המניות, שכן הנתונים הבסיסיים לא סיפקו לכך שום סיבה. אם פרסום ידיעות כלכליות עגומות (או כל ידיעה גרועה אחרת) ישבור את הראלי, מחירי הנפט עלולים לרדת יחד עם מדדי המניות".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות