אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר 10 שנים: העליון דחה סופית ייצוגית נגד בזק בינלאומי ומנהליה

לאחר 10 שנים: העליון דחה סופית ייצוגית נגד בזק בינלאומי ומנהליה

לטענת התובעים יצאה החברה במסע פרסום מטעה בדבר תעריפים זולים. למרות פסילת המקרה אמר השופט כי "יש להצטער על כך שהחברה סירבה להתנצל ולתרום תרומה לנזקקים"

06.05.2009, 20:45 | מארק שון

בית המשפט העליון דחה היום (ד') את הבקשה לאשר תביעה כייצוגית נגד חברת בזק בינלאומי ושניים ממנהליה, אורי יוגב ומשה הבא, על הטעיית לקוחות בעת פתיחת שוק התקשורת הבינלאומית.

בשנת 1997 הוציא הממונה על ההגבלים העסקיים דאז, ד"ר דוד תדמור, קביעה חמורה כי בזק בינ"ל ואורי יוגב המנכ"ל דאז הטעו את ציבור הלקוחות והחברה ניצלה לרעה את מעמדה בשוק השיחות ונקטה מדיניות מכוונת שבאה להטעות את הציבור בעת פתיחת שוק התקשורת הבינ"ל לתחרות.

עו"ד יובל שטנדל הגיש יומיים לאחר מכן, בשמם של בני הזוג אברהם וירדנה הלוי, תביעה ובקשה לאשרה כייצוגית לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד בזק בינלאומי ומנהליה, בטענה כי לקראת פתיחת שוק השיחות לתחרות יצאה החברה במסע פרסום מטעה בדבר תעריפים זולים והשמיטה את העובדה כי כדי להנות מהתעריפים האלה הלקוח צריך להירשם כמנוי, אחרת ייגבו תעריפים גבוהים מאלה של החברות המתחרות.

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה את הבקשה, וקבע בין היתר כי דו"ח הממונה ופרסום ההטעייה בכלי התקשורת מנע את המשך ההטעייה, וכן קבע כי בני הזוג אינם מתאימים לייצג את קבוצת הנפגעים כיוון שלא השתמשו בשירותיה של בזק בינלאומי, להוציא שיחה קצרה שניהלו באותה תקופה.

הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט העליון, סלים ג'ובראן, אליקים רובינשטיין ויורם דנצינגר, פסקו כי אין קשר סיבתי בין הפרסום של החברה לבין הנזק שנגרם. "המערער לא הציג לפנינו נתונים שיש בהם כדי להצביע על גובה הנזק שנגרם לצרכנים בעקבות ההטעייה", נכתב בפסק הדין, "ואין הצעות מעשיות למנגנון שיוכל להעריך אלו צרכנים הושפעו מהפרסום ומהי מידת הנזק שנגרמה לתובעים בשל הפרסום".

למרות הקביעה הנחרצת של השופט ג'ובראן, שכתב את פסק הדין, הוסיף השופט רובינשטיין כי יש להצטער על כך שבזק בינלאומי סירבה להתנצל ולתרום תרומה לנזקקים בחברה הישראלית. רובינשטיין אף מביא ציטוט של מנכ"ל החברה דאז, יוגב, שאמר בישיבת דירקטוריון ביוני 1997 "נבלבל את הקהל ונביאו לחשוב שבזק בינלאומי כבר זולה", ומדגיש כי החברה סירבה לתרום תרומה לקהילה כיון שעברו כבר 10 שנים מאז תחילת הפרשה והחברה עברה מבעלות של המדינה לבעלות פרטית.

בזק בינלאומי יוצגו באמצעות עו"ד ד"ר אבי וינרוט ואריאל דינוביצקי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות