אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאבק על פיתוח הרובע היהודי בירושלים צילום: עטא עוויסאת

מאבק על פיתוח הרובע היהודי בירושלים

החברה לשיקום הרובע ערערה על החלטת הוועדה המחוזית לעצור את פיתוח המבנים בו עד להכנת תוכנית מקיפה עבורו. החברה טוענת כי לא תתאפשר התפתחות במשך שנים

10.05.2009, 13:11 | שי פאוזנר
החברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי בירושלים יוצאת למאבק נגד הוועדה המחוזית בעניין תכנונו העתידי של הרובע. ההחלטה של החברה למאבק נולדה בעקבות החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה לדחות באופן גורף את בקשות תושבי הרובע היהודי עד לגמר הכנת תוכנית מתאר חדשה לרובע. החברה לפיתוח הגישה ערעור לוועדה הארצית בתיאום עם נציגות התושבים, ונמצאת אף במגעים עם עיריית ירושלים בדבר הצטרפות לערעור.

המחלקה המשפטית של החברה לפיתוח הרובע החליטה לבצע טיפול פרטני בבקשות שהוגשו לה על ידי תושבים לשינויי תב"ע (תכנית בניין עיר) לצורך תוספות והרחבות בתים בו. בחברה אומרים כי משמעות החלטת הוועדה המחוזית היא חוסר יכולת התפתחות חוקית למשך שנים.

הצורך בשינוי התב"ע, באופן כללי, ובאישור בקשות נקודתיות לשינוי המוגשות על ידי תושבי הרובע נדון בעבר בוועדה המחוזית. לאחר התדיינויות ארוכות בעניין, הוחלט יחד עם המתכנן המחוזי כי יגובש הסדר ביניים לתב"ע נקודתית שייתן מענה לתקופה שבין המצב התכנוני הקיים במסגרת התוכנית הישנה, שאינה מתאימה עוד למצב כיום ברובע, לבין תוכנית עתידית.

החברה החליטה להגיש ערעור עקרוני על החלטת הוועדה, בשם חלק ממגישי התוכניות מבין תושבי הרובע וכחוכרת הראשית ממנהל מקרקעי ישראל, בטענות כי ההחלטה החדשה עומדת בניגוד מוחלט להסדר הביניים ולצרכי האוכלוסייה ברובע.

"אין מחלוקת על כך שקיים הכרח אמיתי לגיבוש תוכנית חדשה לרובע היהודי, אולם עד שתהיה כזאת קיימת חובה ליצירת מנגנון ביניים אשר יענה על האיזונים הדרושים בין הצרכים המיידיים של אוכלוסיית הרובע לבין הדרישות להקפאת המצב". כך אומר נסים ארזי, מנכ"ל החברה לפיתוח הרובע. לדבריו, "בשכונות היסטוריות אחרות בירושלים מאושרות תוכניות ונעשים שינויי תב"ע נקודתיים ולכן מדובר באפליה לרעה של תושבי הרובע היהודי על פני יתר שכונות העיר. החברה טוענת כי מצבם התכנוני הסבוך והחריג של המקרקעין ברובע והעובדה שעדיין אין תוכנית מפורטת ומעודכנת הוא עניין עקרוני המצדיק העברת ההחלטה למועצה הארצית".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
לזה אתם קוראים פיתוח?זו עוולה
טיילתי בשבוע שעבר ברובע היהודי.נחרדתי לגלות רובע של חומות מבוצרות ,קירות אבן סתמיים,עזובה נוראית בקרדו,מעבי מזגנים שהותקנו בשולי הקרדו,מיני קניון מגעיל ומסריח-פשוט בושה ועלבון לאיוולת,להשתלטות הבריונית של גורמים על הרובע. בכל הרובע אוסף של ישיבות ומוסדות דת פרטיים שגזלו לנו את היהדות ואת הזיקה וחושבים שהם הם היהודים היחידים ואנחנו החילונים לא נחשבים בעיניהם ומוסדותיהם המסוגרים ברובע היהודי כאלו מנוכרים וסגורים בפני הקהל הרחב והפכו לנחלתם הפרטית.בושה למדינת ישראל שהסכימה להשתלטות חסרת המעצורים הזו ברובע. בושה למדינה שנתנה יד להרס הקיים ובנייה ללא תכנון ומחיקת העבר. האמת שמאוד נהניתי ברובעים האחרים בהם נשמר הצביון והריחות.ברובע היהודי יכולתי להריח רק ריח של שתן.לכו לקרדו ותבינו.
אופיר , מרכז  |  11.05.09
1.
בואן, תחזרו ליהודה ושומרון, אויר נקי, קרוב למרכז ולירושלים. במחירים סבירים
בואן, תחזרו ליהודה ושומרון, אוכלוסיה איכותית, אויר נקי, קרוב למרכז ולירושלים. במחירים סבירים ! הבעיה היחידה היא שממשלות ישראל חונקות את הישובים ולא מאפשרות התפתחות והביקושים עולים על ההצע
דוד , אריאל  |  11.05.09