אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי אתה גומא אגייאר? צילום: אלכס קולומויסקי

מי אתה גומא אגייאר?

גומא אגייאר טוען שעשה את הונו בזכות אלוהים ושמטרתו היא לבנות את בית המקדש השלישי. בתביעה שהגיש דודו, תום קפלן, נטען שאגייאר חושב שהוא המשיח ושהוא חייב לקפלן מיליונים. האם אגייאר הוא באמת מי שבית"ר ירושלים רוצה כמושיע?

11.05.2009, 09:27 | אוריאל דסקל

ארקדי גאידמק גמר את הסיפור שלו עם בית"ר ירושלים, זה ברור. גאידמק חתם על הסכם עם הנהלת בית"ר שלפיו הוא מעביר את כל הסמכויות הכלכליות והניהוליות אליה בסוף מאי. כצפוי נותרה בית"ר ירושלים בחובות אדירים, 50 מיליון שקל, שאותם היא צריכה להעביר לנושים, לנותני הערבות וכדומה.

גאידמק הסתבך כפי שהסתבך גם בגלל פרשיות למיניהן והליכים חוקיים נגדו במדינות מתוקנות, כגון צרפת. הוא חשוד במעורבות בפרשיית אנגולה־גייט ובפרשיות אחרות, ואין ספק שזה השפיע עליו בכל אחד מהצעדים שלו בישראל. בסופו של דבר הוא גם נפל בגלל הדברים האלה והוא לקח איתו גם את בית"ר ירושלים - נכס ציבורי לכל דבר, קבוצה שזוכה לאהדה אדירה בארץ כולה.

בית"ר לא תיעלם מהמפה בכל מקרה. הפירוק יותיר אותה בסופו של יום ללא חובות, וההנחה היא שיגייסו כספים כדי להציל את הקבוצה ולנהל אותה באופן שפוי בעתיד.

זה שיוצא. ארקדי גאידמק, צילום: אלכס קולומויסקי זה שיוצא. ארקדי גאידמק | צילום: אלכס קולומויסקי זה שיוצא. ארקדי גאידמק, צילום: אלכס קולומויסקי
אבל איציק קורנפיין וראשי בית"ר צריכים להיזהר. יותר מהם, צריכים להיזהר ההתאחדות לכדורגל ורשויות הספורט בישראל, כדי לא ליפול למלכודת הדבש שמניחים מיליארדרים למיניהם.

 

גומא אגייאר, האיש שכולם מדברים עליו כעל מושיע בית"ר, עשוי להיות מלכודת דבש כזו. הוא מבטיח לכסות את החובות, להעביר 30 מיליון שקל ל"רכישת הקבוצה" ולהשקיע עוד כ־10 מיליון שקל בשחקנים וכיוצא בזאת. נציגיו מציינים שהוא עושה עכשיו בדיקות נאותות ובודק את היקף החובות של בית"ר ירושלים.

עם זאת אולי כדאי לבית"ר ולרשויות לעשות בדיקת נאותות משל עצמם למר אגייאר. כדאי להם גם לא להעלים עין מהעובדה שמדובר במיליונר שמסוכסך משפטית עם דודו האמריקאי.

אז מה הסיפור?

גומא אגייאר נולד בברזיל לפני 31 שנה כיהודי. הוא גדל כנוצרי אוונגליסטי. בגיל 26, כך הוא טוען, נכנס לבית חב"ד ביוסטון וגילה את יהדותו מחדש. שמו היהודי הוא יהודה דוביד קפלן. באותו זמן בערך התגלו שדות נפט עשירים בקידוח שגומא השקיע בו במזרח טקסס. ההשקעה היתה בשיתוף דודו, תומאס ס. קפלן, איש עסקים ומיליונר ניו יורקי ידוע. בעקבות הגילוי מכרו השניים את חברת האנרגיה שלהם Leor Energy ב־2.5 מיליארד דולר.

עד כאן הסיפור סביר. אבל כאן נכנס הקטע שראשי בית"ר צריכים לקרוא היטב ולהבין אם הוא באמת האדם שראוי שיציל אותם. בינואר השנה הגיש תומאס קפלן תביעה נגד אחיינו בבית המשפט של פורט לאודרדייל, פלורידה, מחוז ברווארד (Broward County). בתביעה טוען קפלן שגומא סובל מ"שיגעון גדלות וחושב שהוא המשיח".

לפי כתב התביעה של הדוד, הוציא גומא הון גדול מהחברה כדי לתרום לקרנות שונות, בהן נפש ונפש וחב"ד, כדי לחזק את תדמיתו ומעמדו. קפלן טוען שהעניק לקרן ליליאן ג'ין קפלן 40 מיליון דולר, ושאחיינו, שעומד בראש הקרן, לקח 7–8 מיליון דולר ממנה, כדי "לקדם תנועות משיחיות" ו"להאדיר את שמו". עורך הדין של הדוד, הארלי טרופין, טוען שהוא ולקוחו אינם מעוניינים לדבר על הנושא וטוענים ש"כתב התביעה מדבר בעד עצמו".

מנגד, גומא טוען בראיונות ובכתב ההגנה שהגיש שמעולם לא כינה את עצמו משיח. עם זאת, הוא הודה שהוא מרגיש מבורך.

בתביעה קפלן טוען שגומא חייב לו כ־200 מיליון דולר בעקבות מכירת החברה ב־2007. הדוד תום טוען שגומא לקח ממנו כסף והשתמש בכספי החברה כדי לשלם עבור צרכים אישיים. לפי קפלן, הוא השתמש שלא כדין בכרטיס האשראי של החברה והעביר כספים לחברי משפחה בלי אישור.

גומא, מצדו, טוען בכתב ההגנה שהוא העניק יותר מ־30 מיליון דולר בתרומות לארגוני צדקה שונים. הוא מוסיף שדווקא הדוד תום הוא שחייב לו לפחות 17.6 מיליון דולר מכספי מכירת חברת האנרגיה שלהם. גומא נהנה מתמיכה במשפט של רבנים בפלורידה, בהם משה מאיר ליפשיץ מחב"ד פורט לאודרדייל.

כחלק מהאג'נדה שלו משקיע גומא כספים רבים בנדל"ן ובנכסים בירושלים. בראיון לערוץ 7 באנגלית טען גומא שהוא עלה לירושלים כדי לבנות את בית המקדש השלישי. בכל אופן, גומא תורם רבות לארגונים שמארגנים עליות וגם לישיבות ולבתי חב"ד בכל העולם. הדוד קפלן טוען, כזכור, שחלק מהכסף היה שייך לו.

גומא מצטט דברי תורה באופן די מדהים. הוא יודע את התנ"ך שלו, כמו שאומרים באמריקאית. הוא גם בקיא בהיסטוריה של העם היהודי. גומא טוען, בלי טיפת אירוניה, שהוא "כלי של אלוהים". באחד מהראיונות שלו לעיתונות החרדית אמר שהוא היה יכול להשקיע את הכסף ב"אמנות או ברכישת דירה בניו יורק" אבל הוא בחר לעשות עלייה - לכאורה לוותר על הכסף ולחיות כיהודי בירושלים.

המשפט האחרון הוא עקיצה ישירה שלפיה לדודו, איש עסקים מוכר בניו יורק, יש אחד מאוספי האמנות הגדולים בעיר.

קרדיט לאלוהים

בין השאר טוען תום שגומא לוקח קרדיט (ונותן אותו לאלוהים) על הצלחת החברה שלהם Leor Energy. תום, שבשלוש העשורים האחרונים עשה מיליונים בבחירת מקומות לחיפוש אחר מינרלים ונפט בצפון ובדרום אמריקה, טוען שעזר לגומא בכל צעד שעשה בעולם הנפט, כולל גילוי באר הנפט הגדולה ביותר בצפון אמריקה שהתגלתה בשני העשורים האחרונים.

גומא, שלטענתו המיר את דתו מנוצרי אוונגליסט ליהודי "אחרי שיחה בת חמש דקות עם הרבי טוביה זינגר", טוען שמצא את באר הנפט הענקית שעתיים מיוסטון. "שאלתי את עצמי איך זה יכול להיות שאני, ולא אף אחד אחר, מצא את הבאר נפט הזאת שעתיים מיוסטון?", אמר גומא בראיון לערוץ 7. "הייתי חייב להיות כן עם עצמי ונתתי את הקרדיט לכך לאלוהים. ואז תהיתי איך אני יכול להיות המשרת שלו, הכלי שלו".

אירוני משהו. בראיון ל"ג'רוזלם פוסט" אמר אגאייר שאין לו אג'נדה בכלל ואף מתח ביקורת על ארקדי גאידמק ש"הגיע לבית"ר כדי להיות מלך של ירושלים". אפשר לצפות שבית"ר ירושלים, אחרי הניסיון עם ארקדי גאידמק, צריכה להיזהר גם ממים פושרים. המים הפושרים, במקרה הזה, נקראים גומא אגייאר.

 

 

תגובותיו של צ'רלי לוין, דוברו של גומא אגאייר

בתור איש דתי, האם הוא מתכנן למנוע מבית"ר ירושלים לשחק כדורגל בשבת?

"גומא אגייאר עושה עכשיו בדיקות נאותות לפני שהוא רוכש את בית"ר ירושלים. אחרי שיסיים את הרכישה, הוא יבדוק את נושא המשחקים בשבת".

כמה הוא שווה?

"הוא מכר את החברה שלו לפני כמה שנים ב־2.5 מיליארד דולר. חוץ מזה אין הערכות".

האם הוא רואה את בית"ר ירושלים כמיזם עסקי או כפילנתרופיה?

"זה מיזם עסקי שהוא מתחבר אליו בגלל האהבה לכדורגל. הוא שיחק כדורגל מגיל צעיר. בית"ר אינה פילנתרופיה, והוא לא מתכוון להפסיד הרבה כסף על זה".

כמה כסף הוא תרם?

"הוא תרם 25 מיליון דולר ב־2008. בחמש השנים האחרונות הוא תרם קרוב ל־50 מיליון דולר. התרומות היו בעיקר לארגוניים יהודיים, אבל הוא גם תרם לארגונים אחרים, כולל ארגוניים סביבתיים".

מה הסטטוס של התביעה המשפטית של הדוד קפלן? מדובר בהאשמות חמורות?

"החלטנו לא להתייחס לזה, זה לא קשור לשום דבר אחר ולא לבית"ר ירושלים. ואני חייב להגיד שכל מי שיכתוב על זה לא יזכה מאיתנו לשיתוף פעולה".

מה לגבי האשמות שהוא סובל משיגעון גדלות וחושב שהוא המשיח?

"זה שטויות ואנחנו לא מתייחסים לזה. הוא מאמין שהשם נתן לנו מה שיש ויש הכוונה. אנחנו רוצים לראות איך אנחנו רוצים לעזור, ואם מישהו חושב שבגלל זה הוא משוגע, אז זה לא שווה התייחסות. אני מציע שנחכה לסוף המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
מה קרה נפתחו לכם העיניים ?
מקנאים שכל העשירים רק רוצים את בייתר שלנו?? יאללה יאללה למה מה קרה?? זה שאתם אוהדים קבוצות אחרות לא אומר כלום תאמינו לי כמו שהאליפות ב 2007 2008 ועוד שנים הייתה שלנו היא תמשיך להיות האליפות שלנו אל תוציאו ת'עיניים שלכם יא קנאים ומה הקשר לעניים נזקקים וכאלה ? הוא רוצה לקנות ת'קבוצה שיקנה מה בעיה שלו שעולם מתנהל ככה ? לא אז יאללה פרשוו בייתר אלופפהה !
סיוון , חדרה  |  13.09.09
8.
בית"ר ירושלים - דחוףףףףףף לפשוט את הרגל
כולם מתעסקים בלקנות קבוצה או לא??? יש כל כך הרבה אנשים מסכנים שאין להם מה לאכול ולא יודעים איך יסיימו את היום... במקום להשקיע את הכסף בדברים כאלה... הוא מחפש תחביב ומשקיע בקבוצת כדורגל שמביישת את המדינה בהתנהגות הלתי הולמת בעליל!!! ממש מגיע לבית"ר ירושלים כסף... מגיע להם שיכחדו כבר ושבאמת יפשטו רגל...
ניר , תל אביב  |  14.05.09
לכל התגובות