אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 יו"ר איגוד הכדורעף: "רק אנשי עסקים ירימו את הענף" צילום: עמית שעל

יו"ר איגוד הכדורעף: "רק אנשי עסקים ירימו את הענף"

יעקב שטופמן מודה שנכשל בשיווק הכדורעף בישראל, אבל גם מאשים את ערוץ הספורט והרשויות בהתעלמות ממנו. "התקשורת מתעסקת בשטויות ולא בספורט", הוא אומר וקורא לעוד אנשי עסקים כמו קובי ריכטר שישקיעו כסף וישימו את ישראל על המפה

14.05.2009, 10:06 | אוריאל דסקל

ז'אק רוג, נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, יודע בדיוק באילו שולחנות יושבים שחקני הכדורעף בחדרי האוכל של הכפרים האולימפיים - השולחנות שבהם יושבים הבחורים הכי נאים והבחורות הכי יפות. כדורעפנים הם יצורים עם רגליים ארוכות, זרועות חזקות וסקס אפיל שקשה לפספס, ואם להאמין למבחנים בקורסי האימון של מכון וינגייט, הם גם הספורטאים הכי חכמים.

בכל מקרה, היופי של הספורטאים בענף זה הוא אחד ממקורות המשיכה אליו. לאחר כמה שינויים חוקתיים שהפכו את הספורט למותאם יותר לטלוויזיה, הכדורעף צובר יותר ויותר פופולריות ברחבי העולם. משחקי הכדורעף באולימפיאדת בייג'ינג הגיעו לשיאי רייטינג, ומשחקי כדורעף החופים בבייג'ינג היו מוקד משיכה לצופים רבים.

יעקב שטופמן, יו"ר איגוד הכדורעף בישראל, מבין את המשיכה הזאת. כחבר בשמונה השנים האחרונות בוועד הכספים של התאחדות הכדורעף העולמי (FIVB) הוא רואה שההכנסות ממכירת זכויות שידור וספונסרים צומחות ברחבי העולם. אבל בישראל, הוא והאיגוד לא מצליחים לתרגם את אותה משיכה בסיסית לכסף.

"אני נפגש עם אנשי שיווק, אבל כנראה שהם לא יודעים איך לעשות את זה", אומר שטופמן. "לא מגלים התלהבות מהענף. הוא מדהים ומקסים ואין ויכוח על זה. נכשלנו ברמת השיווק והפרסום ואנחנו שוברים לעצמנו את הראש איך לשפר את זה".

שחקניות נבחרת ישראל. "ספורט נשים אותנטי", צילום: עמית שעל שחקניות נבחרת ישראל. "ספורט נשים אותנטי" | צילום: עמית שעל שחקניות נבחרת ישראל. "ספורט נשים אותנטי", צילום: עמית שעל

פוליטיקה וחוסר תרבות

אז מה הבעיה לשווק בחורות יפות ובחורים נאים, אתם תוהים לעצמכם. ובכן, הכדורעף הישראלי הוא קורבן לפוליטיקה ולחוסר תרבות, שטופמן טוען. ערב פתיחת טורניר מוקדמות אליפות העולם באזרבייג'ן לנשים אולי שווה להבין מה מקשה על הכדורעף להיקלט ברדאר של חובב הספורט הישראלי.

שטופמן, המשמש נציג הקבוצה הבנקאית הצרפתית CIC בישראל, מדקלם שלכדורעף יש שורשים עמוקים בישראל, שההתיישבות העובדת הביאה את הספורט ממזרח אירופה והוא משוחק בישראל כבר יותר ממאה שנה, אבל הוא מוסיף תלונות רבות על היחס הנוכחי של המדינה והתקשורת - בעיקר ערוץ הספורט - לענף.

"התקשורת אינה מגלה עניין בכדורעף וכתוצאה מכך מגבילה את העניין בענף", הוא אומר. "התקשורת מסקרת בעיקר את השטויות שסביב הכדורגל וזה הרבה גארבג' טיים. זה לא ספורט. אני חושב שהכדורעף הוא משחק מספיק פופולרי כדי שהתקשורת תשים אליו יותר לב. למשחקים מגיעים 1,500–1,000 איש. נבחרת הנשים ממלאת את האולם בוינגייט ובכלל, אפשר להלהיב את הציבור הרבה יותר על המשחק".

שטופמן. "הרבה גארבג שטופמן. "הרבה גארבג' טיים בערוץ הספורט" | צילום: אוראל כהן שטופמן. "הרבה גארבג

שטופמן מכוון אצבע מאשימה בעיקר לערוץ הספורט. "הוא ערוץ עסקי שצריך רייטינג וצריך לרצות את בעלי המניות שלו, אבל צריכים לזכור שהם קיבלו רישיון להיות ערוץ הספורט לפי תנאים שהם קיבלו מהמדינה. יש כאן תרבות של ספורט נטו שערוץ הספורט מתעלם ממנה. את גמר הגביע לא שידרו. השנה נפלו מספר השידורים באופן דרסטי. ייתכן שנפלנו קורבן למלחמות ערוץ 5 ומועצת הכבלים והלוויין".

ערוץ הספורט סירב להגיב על הדברים.

שטופמן מתלונן גם על היחס מהמדינה. "המדינה לא שמה את נושא הספורט בסדר העדיפויות בכלל. המדינה צריכה להבין שככל שילדים יעסקו יותר בספורט, הם יסתובבו פחות ברחובות ויהיו יותר בריאים. זה יצמצם את הפשע, יעלה את המודעות לבריאות וישפר את החברה".

שטופמן מתלונן גם על ענייני דיומא. "למה איגודי הספורט שמייצגים את מדינת ישראל עם הנבחרת שלהם ברחבי העולם, צריכים לשלם את הוצאות האבטחה מתקציבם המדולל והמדולדל?", הוא תוהה. "מדובר על אירועים בינלאומיים כמו משחקים אולימפיים ומוקדמות גביע העולם, והאיגודים צריכים לשלם את האבטחה. אנחנו יוצאים לאזרבייג'ן, מדינה חשובה לנו מאוד מבחינה גיאופוליטית, והצלחת נבחרת הנשים שלנו תעזור לשיפור מעמדנו שם הרבה יותר מאשר ביקור של איזה שר, שעושה יותר נזק מתועלת. לא הורידו מאיתנו את עניין האבטחה כבר שנים רבות, אף על פי שכל שר ספורט מבטיח שהוא יעשה זאת".

ספורט נשי אותנטי

לישראל כמה שחקני כדורעף מובילים בליגה הצרפתית, ושטופמן מאמין שבקרוב יצטרפו עוד ועוד ישראלים לליגות בכירות ברחבי אירופה - מה שישפר את מעמד ישראל בעולם הכדורעף. "אימצנו את המודל הצרפתי והספרדי של בניית פנימיית המחוננים", אומר שטופמן.

אם נחפש את התחום שבו ההצלחה נראית הכי סבירה, נגלה את נבחרת הנשים של ישראל. נשים, כך נראה, הן הסיכוי הטוב ביותר של ישראל לרשום הצלחות ברמה הבינלאומית. לכן גויסו אריה זלינגר ואיש העסקים קובי ריכטר שמתפקד כספונסר שותף של הנבחרת. ריכטר מעביר כמה מיליוני שקלים בשנה עבור הנבחרת של זלינגר, המורה שלו לשעבר, ובאיגוד משבחים אותו על כך ועל "השותפות המלאה שלו בתהליכים".

"כדורעף הוא ספורט נשים אותנטי", אומר שטופמן. "אני לא רוצה להגיד שספורט הכדורגל הוא ספורט מאולץ לנשים, אבל אני רוצה להדגיש שכדורעף מתאים יותר ואותנטי יותר לנשים ובזכות החוקים החדשים, ישראל יכולה לרשום הצלחות ברמה הבינלאומית ולהביא יותר ילדות לספורט". שטופמן זוקף קרדיט גם לקרן לקידום ספורט נשים.

האירופים רוצים חול

לא טבעי שישראל תצטיין גם בכדורעף חופים?

"בשביל זה צריך 'קובי ריכטר' של כדורעף החופים", עונה שטופמן. עם התמיכה הכספית המתאימה אפשר יהיה להריץ צמדים שיכולים להצליח ברמה הבינלאומית וגם לארגן טורנירים על חופי ישראל. "האירופים כל הזמן אומרים לי שהם רוצים להגיע לכאן יותר. אבל לאיגוד אין כלים ניהוליים או כספיים כדי להרים את זה", אומר שטופמן. "זה חבל יש לנו חופים, לא צריך שחקנים גבוהים ובכדורעף חופים גם מדינות שאין להן מסורת כדורעף - שוויץ, נורבגיה, סקוטלנד - מגיעות להישגים, אז גם אנחנו יכולים. בשביל זה אנחנו צריכים עוד אנשי עסקים שאכפת להם כדי להרים את הענף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
שלום שטופמן
מה שבולט לעין הוא האגו שלך. עליו משלמים כל הקשורים איתך בכדורעף. מעניין מה משכורתך? למה אין שקיפות בהכנסות והוצאות איגוד הכדורעף? צריך אנשי עסקים שיזרימו כסף אבל הצינור להעברת הכסף צריךלהיות ישירות למאמן.לא צריך להיות גאון פיננסי כדי לנהל חשבון. אם אתה מודה שנכשלת בשיווק. נכשלת בעיקר. למה אתה לא מפנה מקום לאדם אחר שיצליח במקום שנכשלת? כי לא טובת הכדורעף מול עיניך אלא תועלתך האישית. אחרת אין הסבר לשאלה למה אתה לא עוזב. קובי ריכטר שם המון כסף אבל כנראה הוא חכם מכדי לתת אותו ישירות/ללא ביקורת לאיגוד הכדורעף. ולכן אתה מזעיף פנים. גם פרה חולבת אם לא נותנים לה תנאים טובים תפסיק להניב חלב. עשה דין וחשבון עם עצמך בימים הנוראים האלה ולך לחפש פרה במקון אחר.
מישהו מהצד , מרכז  |  27.09.09
11.
מר שטופמן אינו מדייק (וזאת בלשון המעטה, שלא לומר מילים קשות מכך), לגבי תקצוב ענף כדורעף החופים
במה דברים אמורים כשנשאל מר שטופמן האם אין זה טבעי שישראל תצטיין בכדורעף חופים, ענה שטופמן כי לשם כך דרוש משקיע, אשר באמצעות הכספים שישקיע, רק אז ניתן יהיה לקיים טורנירים ולהריץ זוגות ראויים בחו"ל !!!מה שמר שטופמן לא ציין בתשובתו, הוא כי לענף כדורעף החופים מוקצב סכום של כמיליון ש"ח מטעם המועצה להסדר הימורים סכום זה הינו די והותר כדי לממן הן טורנירים והן כדי להריץ צמדים ברמה בינלאומית אלא מאי, שבפועל איגוד הכדורעף מעביר כספים אלו לאגודות ענף כדורעף האולמות הוא מצליח לעשות זאת בכך שהוא מכפיף את הרישום לטורנירים בכדורעף החופים, לרישום לאגודות כדורעף אולמות כך שלמעשה שחקן שלא נרשם לאגודת כדורעף אולמות- לא יוכל להשתתף בטורניר כדורעף החופים ויתרה מכך, ברגע שזוג שחקני כדורעף חופים נרשם לאגודה, האגודה מתוגמלת בעשרים אלף שקלים מכספי תקציב כדורעף החופים כך שלמעשה, הכסף עובר לאגודות ענף כדורעף האולמות, במקום לענף כדורעף החופים ,כפועל יוצא מכל האמור, שחקן כדורעף חופים משחק בהתנדבות, ואינו מתוגמל ע"י אף גורם, למרות שיש תקציב נפרד לכדורעף חופים אך מכיוון שהאיגוד מעדיף להשקיע בכדורעף האולמות, הם מצאו דרך לעקוף את העברת הכספים מענף כדורעף החופים ולנתב את התקציב רובו ככולו לענף כדורעף !!!האולמות את היתרה המעטה של התקציב אשר לא הועבר לכדורעף האולמות, מנצל האיגוד כדי לקיים טורניר ליגת חופים קיקיונית, המבזה את הענף, ועדיף היה שלא תקוים כלל במבנה הנוכחי כפי שמתקיימת השורה התחתונה של דבריי הינה כי איגוד הכדורעף מחזיק את כדורעף החופים במעין "מכונת הנשמה" על מנת שימשיכו לקבל תקציב, כדי שזה יועבר לענף כדורעף !!!האולמות שחקן מוביל בענף כדורעף החופים
שחקן מוביל בענף כדורעף החופים  |  17.05.09
10.
כדורעף חופים
לכדורעף חופים יש תקציב לא רע להתחיל את "החלום" של הרצת הענף קדימה עוד לפני שצריך 'קובי ריכטר' לכדורעף החופים אך זה לא יקרה אם ימשיכו להשתמש בכסף לאולמות, ולחופים יתייחסו כמו קייטנת קיץ של חודשיים בתיקצוב מינימלי שהיה מבייש גם טורניר בתי ספר יסודיים, ולשחקני החוף מספרים כמה הענף חסר עיניין מבחינתם . הרי ברור שזה גלגל ,אם ירימו טורניר ברמת הפקה גבוהה ובמיקום מתאים ועם פרסום שימשוך קהל רב אז כנראה שגם התעניינו בענף מהמדיה וממשקיעים.
שחקן , ת"א  |  17.05.09
9.
כריזמה
כדורעף בעולם הוא אחד מענפי הספורט הנצפים ביותר , למשל בכל אולימפידה האולמות של משחקי הכדורעף מלאים עד אפס מקום, כלומר יש פה כישלון של מי שמנהל את הענף,אני כבר לא משחק כדורעף יותר מעשר שנים וכבר אז שטופן רק עשה הרבה רעש ולא יותר ,צריך בחור צעיר שבה מתוך הענף מישהו אם אורנטציה עיסקית שיווקית אשר יכול לראות את התמונה הכוללת מישהו כריזמטי בניגוד לקודם,קחו למשל את נבחרת ספרד ,לפני עשר שנים עוד יכולנו להתמודד איתם ואז הם החליטו לעשות שניוי איפה הם היום ואיפה אנחנו, לסיכום יש בישראל עשרות שחקנים ואנשים נפלאים אשר מקדישים את חייהם לענף זהו הענף היפה ביותר ויש בו גם את האנשים הכי טובים רק צריך לרתום מישהו חדש אשר יקח את הפוטנציאל הגלום הזה וירים אותו למקום אשר הוא ראעוי
16.05.09
לכל התגובות