אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: מה מסתתר מאחורי הסדר האג"ח של אפיק הירדן? צילום: שלום בר טל

בלעדי: מה מסתתר מאחורי הסדר האג"ח של אפיק הירדן?

חברת פרפורמנס טוענת כי בעלי השליטה שילמו לצד שלישי שירכוש אחזקות של בעלי אג"ח, ומעלה חשד כי הרכישה נעשתה מכספי החברה

18.05.2009, 10:57 | רחלי בינדמן

בעלי איגרות החוב של חברת אפיק הירדן, שבשליטת יאיר ושלמה עיני, מאשימים את בעלי השליטה בהעדפת נושים אסורה. חברת פרפורמנס שוקי הון, המחזיקה ב־433.3 אלף ערך נקוב אג"ח ב' של החברה, הגישה באמצעות עו"ד גיא גיסין בקשה דחופה לבית המשפט המחוזי בירושלים לעיכוב כינוס אסיפת הנושים, שבה יעמוד לאישור הסדר להשבת סכום כולל של כ־270 מיליון שקל.

בפרפורמנס טוענים כי בעלי השליטה העבירו כספים לצד שלישי שרכש את אחזקותיהם של מגדל שוקי הון ובעלי אג"ח נוספים המתנגדים להסדר, וכך הבטיחו לעצמם תמיכה באישורו. פרפורמנס טוענת כי האחזקות נמכרו במחיר נמוך ביחס לשווי המלא של האג"ח, ומעלה חשד כי "קניית קולות" זו בוצעה מכספי קופת החברה. פרפורמנס מבקשת מבית המשפט לבדוק פעולות שבוצעו ביתרת מזומנים של 27.4 מיליון שקל שנכללה בדו"חות הכספים של ספטמבר 2008, כדי לברר האם שימשו סכומים אלו לתשלומים למי מנושי החברה.

לבקשה צורף תמליל שיחה מתוך אסיפת בעלי אג"ח מאפריל שבו מצוטט לכאורה יאיר עיני: "אני לא קניתי, מי שקנה זה אנשים שמכירים אותי, אין להם איתי שום דבר עסקי... הפנייה לרכישה לא באה ממני. אני פניתי אל דן ללוז (מנכ"ל מגדל שוקי הון - ר"ב) וביקשתי ממנו להצביע בתמורה בעד ההסדר... ללוז אמר שהם רוצים למכור, ובעזרת עופר גרינבאום הבאנו מי שיקנה. גרינבאום ניהל את המו"מ מטעם האנשים שקנו".

באשר למכירה נוספת שבוצעה אומר עיני: "פנה אליי גדי חזן (אחד ממחזיקי האג"ח - ר"ב)... ואמר שאם יש מי שמוכן לקנות, הוא מוכן למכור". ככל הנראה, עקב רכישת אחזקות מגדל שוקי הון, דיווחה החברה לבורסה במרץ על עזיבתו של עמירם דהן, נציג מגדל שוקי הון במחזיקי האג"ח. כשבוע וחצי לאחר מכן הודיע גדי חזן כי הוא פורש מהנציגות.

פרפורמנס מתנגדת להסדר בטענה כי עקרון היסוד שלו הוא לשלם למחזיקים כסף שינבע רק ממימוש נכסים המשועבדים לטובתם. במקביל נדרש מהם לוותר על זכותם לגבות את יתרת החוב שלא תיפרע מנכסים אלו, מתוך מזומנים שייוותרו בידי החברה לאחר מימוש נכסים אחרים. לטענתם, "החברה מבקשת לכפות על מחזיקי האג"ח ויתור מהותי על זכויותיהם". מאפיק הירדן נמסר כי תגובתם "תינתן במסגרת הערוצים המשפטיים המתאימים לכך" .

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות