אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש אש בלי עשן: חברות הסיגריות מחפשות שווקים חדשים צילום: בלומברג

יש אש בלי עשן: חברות הסיגריות מחפשות שווקים חדשים

מספר הסיגריות הנמכרות בארצות הברית הולך ופוחת, והיצרניות הגדולות כבר מזמן ממקדות את מאמציהן בשווקים המתעוררים. אלא שריינולדס, יצרנית קאמל ו־Pall Mall, לא אמרה נואש, והשיקה מוצרי טבק שאינם מיועדים לעישון. בארה"ב המוצרים מעוררים סערה

21.05.2009, 08:22 | חגי לוי

מי שנכנס בחודשים האחרונים לאחת ממאות חנויות הנוחות שברחבי מדינת אוהיו, יכול היה למצוא מאחורי הקופה, לצד מדפי הסיגריות, מוצר יוצא דופן: סוכריות טבק. המוצר נקרא Camel Orbs, הוא מגיע באריזת פח קטנה ומעוצבת, נראה כמו סוכריות מנטה קטנות שעליהן מוטבע סמל הגמל של קאמל, ואמור להיות בשורה לא רק לעשרות מיליוני המעשנים ברחבי ארצות הברית, אלא בעיקר ל־R.J.Reynolds, חברת הטבק השנייה בגודלה בצפון אמריקה, שעומדת מאחוריו.

בשנה האחרונה ערכה יצרנית הסיגריות הוותיקה, שהמותגים העיקריים שלה הם קאמל ו־Pall Mall, ניסוי שוק לסדרת מוצרי טבק שאינם מיועדים לעישון. מוצרים נוספים בסדרה, שנמצאים גם כן בבדיקות ראשוניות של צרכנים, כוללים את Camel Sticks - קיסמי טבק המתמוססים בפה בתוך חצי שעה, ודפיות טבק דקיקות המתמוססות בתוך זמן קצר יותר, תחת המותג Camel Strips.

מוצרים אלה עוקפים את מגבלות העישון החמורות שמיושמות בכמעט כל מדינות ארה"ב. זה גם הקונספט מאחורי קמפיין פרסומי מוגבל, שרץ במגזינים דוגמת "People" ו"Rolling Stone" באותם אזורים שבהם נבחנו המוצרים החדשים, וסיסמתו: "The Best Smoke you Never Had".

מחאה בקונגרס

השקת המוצרים באה לאחר שנים ארוכות שבהן שוק הטבק האמריקאי היה רדום מבחינה שיווקית. בעשור האחרון ירד מספר הסיגריות שנמכרו בארה"ב בשיעור ממוצע של 2% מדי שנה. לנוכח הירידה במספר המעשנים מבית, מיקדו חברות הטבק האמריקאיות הגדולות את מרבית מאמציהן בשווקים מתעוררים מחוץ לאמריקה.

די להציץ בדו"חות הכספיים של פיליפ מוריס, יצרנית הטבק הגדולה בארה"ב, המחזיקה ביותר מ־50% מהשוק: הכנסותיה מחוץ לארה"ב ב־2008 הסתכמו ב־63.6 מיליארד דולר, לעומת 19.3 מיליארד דולר בתוך ארה"ב לבדה. עד לפני שני עשורים, עיקר ההכנסות הגיעו מתוך צפון אמריקה.

השקת Camel Orbs, אם כן, היא שינוי מגמה, שמשקפת לראשונה זה שנים מאמץ שיווקי הממוקד לשוק האמריקאי. כרגע מדובר בלא יותר מבלון ניסוי עבור חברת ריינולדס, ועוד מוקדם לקבוע אם המוצר זוכה להיענות. מה שבטוח, הוא כבר הספיק לעורר סערה בקונגרס האמריקאי, שמתקשה להחליט אם להחיל על המוצרים האלו את כל המגבלות הנוקשות שחלות על שיווק של סיגריות.

ההבדל בין תרופה לסוכרייה

ריינולדס מצידה מתגוננת, ומציגה את המוצרים החדשים כאלטרנטיבה לסיגריות: "הצרכים של מעשנים ושל החברה מסביבם השתנו עם השנים, והמטרה שלנו היא להמשיך לספק מענה לשינויים האלה", מסר נציג מטעם החברה. גם בכמה בלוגים אפשר למצוא ביקורת אוהדת למוצרים, בטענה שהשימוש בהם יכול לעזור להפסיק לעשן. מעניין לא פחות לראות את תגובת המתחרה פיליפ מוריס, שבינתיים לא נכנסת לתחום. במכתב ששלח מנכ"ל החברה לסנטור שעומד בראש המהלך להחיל את החקיקה נגד המוצרים, הוא מציין: "מדובר בצעד חשוב להשגת המטרה - רגולציה קשוחה אך הוגנת על מוצרי טבק". חברות הטבק האחרות הגיבו בביטול למהלך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
הוצאת סמים מחוץ לחוק - סימן לחדירת פשע לממשל - אחרת איך הפושעים ירויחו?
הסיבה שאלכוהול הוא חוקי - כי גם ממשלה רוצה להנות ממכירת סמים... זה יוצר חלוקה מחושבת של רווחים ורווחים נילווים - הממשלה מרויחה מאיסור סמים תקציבים שמאפשרים העסקת שוטרים, סוהרים, עורכי דין, וכדומה שמיועדים למלחמה במעשנים , סוחרים ובאנשי העולם התחתון... - הבעיה היא שאזרח שלא צורך סמים משלם עבור כל הביזיון הזה, בעוד הרוח האמיתי הולך לעולם התחתון ונציגיו בשלטון. - לגליזציה של סמים - פרושה הטלת מס על יצור וצריחת סמים, ביטול הוצאות מיותרות על העסקת שוטרים ומערכת שיפוטית, והוצאה מעולם של פשע אחוז גדול מאוכלוסיה. דוגמא פשוטה - מכירה של עצבא חשיש 100 שקלים , מחיר היצור שלה 5 שקלים - בקושי . - מי מרויח את ההפרש? - הממשלה? אזרחים משלמי המסים? - לא - כל ההפרש הזה מממן את הפשע בארץ... - ובחלקו המשמעותי גם את הטרור הפליסטיני ...
סמי  |  21.05.09
16.
ניקוטין זה נוירוטרנסמיטור
המשתחרר באופן טבעי בכל הגוף, במינונים נמוכים אני מניח שהוא לא כ"כ רעיל כמו שכמה אנשים אמרו כאן. בכל מקרה, אני בעד שיביאו את זה לארץ, בתור מעשן, קשה לי עם ההגבלות עישון (אני לא עובר עליהן!) ויהיה נחמד אם אוכל לצרוך ניקוטין בלי להפריע לאף אחד.
דקל , כ"ס  |  21.05.09
15.
כמה דרמה, סמים סמים סמים
כאילו שסמים זה דבר כלכך רע, לגליזציה של הסמים, וניתוק הסמים (ואם כבר אז גם שרותי המין) מהעולם התחתון הוא האופציה היחידה, בינתיים אין מדינה שמצליחה לצמצם מכירת סמים, לא ארה"ב שמשקיעה מילירדים (ואחרי כל המילירדים עדיין היום קל יותר להשיג סמים ממה שהיה לפני עשור) ולא הסינים שמוציאים להורג סוחרים אפילו של כמויות שמוגדרות לשימוש עצמי במקומות אחרים. יש סימים, יהיו סמים, וכל עוד נדע להפריד אותם מהעולם התחתון הנזק שלהם יצתמצם בהרבה. נכון, סיגריות ואלכוהול הם סוג של סם, אבל זה לא אומר שצריך להילחם בהם, כל עוד המשתמשים פוגעים רק בעצמם. (אני לא מעשן, ולא מאפשר לעשן לידי, אני גם לא צורך סמים או אלכוהול).
אבי , מרכז  |  21.05.09
14.
בשורה מצוינת לסובלים מעשן
מבחינת הלא מעשנים זוהי בשורה טובה המאשפרת לשפר את היחסים בין המעשנים ואלו שאינם מעשנים. הסוכריות הללו מאפשרות לספק את התמכרותם לניקוטין של המעשנים ומבלי לפגוע בסובבים אותם. מצד שני, זה מדגיש את הענין ההתמכרותי שבעישון, כאשר למעשה חברות הטבק מכירות בצעד זה בכך שהן סוחרות סמים. ושוב, מבחינתי האגואיסטית, הלוואי וכל המעשנים יעברו לסוכריות ניקוטין ויפסיקו לעשן.
דורון , תל אביב  |  21.05.09
13.
מס 7... ניקוטין אינו בסך הכל מגביר קצב לב...
נכון שסיגריות מכילות המון חומרים מזיקים שחלקם אינו אפילו מזוהה, אבל ניקוטין אינו חומר תמים. אם להתייחס לתגובה 3: "בקרוב ציאניד למח"... אז הרשו לי להסב את תשומת לבכם שניקוטין רעיל יותר מציאניד (ניקוטין משמש גם כחומר הדברה אורגני) ונספג בעור (ניתן להיות מורעלים מניקוטין ע"י מגע של החומר בעור). ציאניד לפי מיטב ידיעתי אינו חומר שיכול למשל להרעיל מישהו ע"י מגע בעור.
בוב ספוג , לוד  |  21.05.09
לכל התגובות