אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה נגד העמותות הקטנות: יופסק הסיוע לפרויקטים של מתחת לחצי מיליון שקל צילום: אופיר יעקובי

המדינה נגד העמותות הקטנות: יופסק הסיוע לפרויקטים של מתחת לחצי מיליון שקל

בארגונים החברתיים מביעים היום זעם רב על החלטת האוצר, שנלקחה, לדבריהם, מבלי להתייעץ בנציגי המגזר השלישי בישראל ותביא להתפרקותם של מיזמים רבים

21.05.2009, 11:22 | מיקי פלד

זעם בארגונים החברתיים הבוקר (ה'), לאור החלטת משרד האוצר, באישור הכנסת, להפסיק החל בחודש הבא את הסיוע לעמותות קטנות ולפרויקטים, שעלותם מתחת לחצי מיליון שקל.

מנכ"ל ארגון מנהיגות אזרחית, ירון סוקולוב, אמר כי "מדובר בהמשך מדיניות הבלימה והריסוק שמבצעת המדינה במגזר השלישי. לא נעבור על כך לסדר היום. זהו מחטף של האוצר, שנעשה ללא ידיעת אנשי המגזר השלישי ובניגוד להסכמות עם משרד רה'מ".

גם שלמה דושי, מנכ"ל שיתופים, הצטרף לעמיתו ואמר כי "בדיוק לשם מקרים מסוג זה בנתה המדינה לפני כשנה במה של שולחן עגול, סביבו יושבים שלושת המגזרים (הממשלתי, הפרטי והעמותות) וחבל שנושאים כאלו לא נדונים בפורום זה, אלא מופעלים באופן חד-צדדי".

ירון סוקולוב הוסיף, כי ההחלטה תוביל לכך, ש"ארגונים רבים יתקשו לגייס סכומים לביצוע מיזמים וייאלצו להתפרק". יצויין, כי רק לפני שבוע החליטה המדינה להגדיל את התקציב לעמותות, מ-30 ל-100 מיליון שקל.

במשרדי הממשלה ובעמותות חוששים, כי פרויקטים רבים יבוטלו רק בגלל שלא הצליחו לצמצמם את עלותם. בין השאר, מדובר בפרויקטים לטיפול בנוער בסיכון, סיוע לקשישים ועוד.

מנכ"ל משרד הרווחה נחום איצקוביץ, אומר כי הוא התריע בפני החשב הכללי, שוקי אורן, לפני כשבוע על משמעות הפסקת העברת תקציבים לעמותות סיוע . שר הרווחה, יצחק הרצוג, שוחח אתמול עם החשב הכללי בנושא וקיבל ממנו הבטחה שהנושא ייבדק. הרצוג הדגיש, כי אם יהיה צורך הוא מתכוון להעביר החלטת ממשלה שתמנע את הקיצוץ.

במשרד האוצר טוענים, כי ההחלטה אינה גורעת מהכספים המועברים על-ידי הממשלה לעמותות בישראל. מטרת הרפורמה היא לחייב את משרדי הממשלה לקבוע קריטריונים ברורים למתן כספים לעמותות ולעבוד באופן שוויוני עם כלל העמותות ולא להעדיף עמותה אחת על פני השניה, אומרים במשרד.

באוצר מדגישים כי השינוי בתקנות נעשה במסגרת הליך חקיקתי ואושר על-ידי ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת וגם בקבינט החברתי-כלכלי של הממשלה. עם זאת, אומרים באוצר, בעקבות פנייה של מספר גופים, עורך החשב הכללי חשיבה מחודשת בנושא, ובפרט בשאלת העיתוי המתאים להחלת השינוי בתקנות, לאור הקשיים בפעילותן של עמותות בתקופה זו. "הסוגיה תיבחן במכלול השיקולים הרלוונטיים וככל שיידרש נפעל להצעת תיקון חקיקתי בהתאמה", נמסר מהאוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה