אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: ביהמ"ש דחה התנגדות מחזיקי האג"ח להסדר הנושים של אפיק הירדן

בלעדי: ביהמ"ש דחה התנגדות מחזיקי האג"ח להסדר הנושים של אפיק הירדן

עם זאת אישר למתנגדים לחקור את מחזיקי האג"ח על קשריהם עם בעלי השליטה. באסיפות הנושים שתתקיימנה ביום א' יוכלו המתנגדים להסדר לתחקר את מחזיקי האג"חולבדוק האם בעלי השליטה בחברה דחפו אותם לרכוש את אחזקות המתנגדים להסדר

21.05.2009, 17:19 | רחלי בינדמן

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יוסף שפירא, דחה הבוקר את בקשת מחזיקי האג"ח של אפיק הירדן שהתנגדו לכינוס אסיפות נושים לשם אישור הסדר הנושים שהציעה החברה אך במקביל איפשר להם לשטוח את טענותיהם במסגרת האסיפות שתתקיימנה כסדרן ביום א' הקרוב.

השופט הדגיש כי הסוגיות שהעלו מחזיקי האג"ח בדבר העדפת נושים אסורה לכאורה שביצעו בעלי השליטה בחברה ידונו במסגרת אסיפות הנושים וציין כי "באסיפה ביום ראשון, יוכל נציג המתנגדת (עו"ד גיא גיסין המייצג את פרפורמנס שוקי הון – ר"ב) להציג בפני מחזיקי האג"ח המצביעים שאלה שתתייחס לקשרים שלהם עם החברה ובעלי השליטה שלה, אם ישנם".

פרפורמנס שוקי הון, מחזיקת אג"ח של אפיק הירדן הגישה בתחילת השבוע התנגדות להסדר הנושים שהציעה החברה שלא עמדה בחובותיה למחזיקי האג"ח שלה, בטענה לפיה בעלי השליטה בחברה השתמשו בצדדים שלישיים המקורבים להם על מנת לרכוש את אחזקותיהם של בעלי האג"ח שהתנגדו להסדר. עוד העלו המתנגדים ספקולציה לפיה התשלום למחזיקי האג"ח בוצע באמצעות כספים שנלקחו מקופת החברה וביקשו מבית המשפט לבדוק את פשר העלמם של אותם כספים.

גם הבנק הבינלאומי, אף הוא נושה של החברה הגיש התנגדות להסדר הנושים, אך הפעם בטענה לפיה הוא מיטיב עם מחזיקי האג"ח על חשבונו של הבנק, שהינו נושה לא מובטח.

במסגרת הדיון בבית המשפט אמר עו"ד גיסין את הדברים הבאים: "החברה מסרבת לתת לנו מידע מי הם אותם אנשים שבעיניהם הם נטולי עניין אישי (קרי, רוכשי האג"ח ממחזיקי האג"ח שהתנגדו להסדר –ר"ב). הטענה שלנו לקיומו של ענין אישי. כעשרים אחוז מסדרת אג"ח נמכרה בדרך הזאת. צריך למנות בעל תפקיד שיהיה בפיקוח בית המשפט שתהיינה לו סמכויות חקירה".

עוד ציין גיסין : "מרשי מבקשים גילוי מלא, עם מסמכים של הפעולות שבוצעו, באופן שכל המחזיקים שיבואו לאסיפה יראו מול עיניהם וידעו מה קרה במשך החודשים האחרונים במו"מ הזה (לרכישת האג"ח מהמחזיקים שהתנגדו להסדר- ר"ב). בנוסף, מבקשים הנחיה מבית המשפט לגלות ולהתייחס לכך שבעלי השליטה או מחזיקי האג"ח היו מעורבים ברכישת מניות עבורם ייחשבו כמחזיקים שהחזקותיהם נחשבות נגעות בענין, אין ספק שלחברה ולבעלי השליטה בה יש אינטרס ישיר בהסדר במסגרתו יש ויתור על טענות וחקירות לגבי הפעולות שהובילו את החברה למצבה ובכלל זה חקירות נסיבות קריסתה".

למעשה, טוענים המתנגדים, בעלי השליטה חששו מאד מכך שהסדר הנושים שהציעו לא יעבור והחברה תכנס להליכי פירוק וכינוס במסגרתה יחשפו שלדים על כשלים בהתנהלותם שהובילו לקריסת החברה. על כן השתמשו בצדדים שלישיים המקורבים להם כדי לרכוש את אחזקות מחזיקי האג"ח שהתנגדו להסדר, וזאת על חשבון מחזיקי האג"ח האחרים שנותרו עם הסדר שלא מיטיב איתם.

השופט אישר כאמור, חרף התנגדותה של פרפורמנס, את קיום אסיפות הנושים בכפוף למתן אפשרות לחקור את מחזיקי האג"ח בדבר מעורבות אפשרית שלהם עם בעלי השליטה. בנוסף קבע השופט כי על נאמן האג"ח למסור מיידת למתנגדים להסדר את שמות המחזיקים שהשתתפו באסיפת האג"ח הקודמת שאישרה עקרונית את מתווה ההסדר על מנת שהמתנגדים יוכלו לבדוק אילו החזקות בעייתיות בעיניהם.

ל"כלכליסט" נודע כי הנאמן אמנם העביר למתנגדים רשימה זו ופרפורמנס זיהתה בה קבוצה של מחזיקים שחשודים ככאלו שרכשו אג"ח ממתנגדי ההסדר, בתיווך או תוך מעורבות של בעלי השליטה.פרפורמנס באמצעות בא כוחה, עו"ד גיסין תפנה לאותם מחזיקים ביום א' הקרוב ותשאל אותם באשר למערכת יחסים אפשרית שלהם מול בעלי השליטה בחברה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות