אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ח"כ ניצן הורוביץ: צריך לתת כוח לראשי הערים כדי לחזק את הרצון לגור בהן צילום: עמית מגל

ח"כ ניצן הורוביץ: צריך לתת כוח לראשי הערים כדי לחזק את הרצון לגור בהן

אמר את הדברים בדיון באוניברסיטת ת"א; סגן ראש עיריית ת"א הסכים ואמר כי "לעירייה אין סמכות"

22.05.2009, 12:49 | אורי חודי
"ראשי הערים לא מקבלים מספיק כוח, שיאפשר להם לאכוף תכנון בר קיימא", כך אמר חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) במסגרת "שולחן עגול" שהתקיים השבוע באוניברסיטת תל אביב, במסגרתו הוצג הבית האקולוגי שבו ישכון בעתיד בית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר.

"כדי לדאוג למה שמכונה קיימות, שמשמעה הקטנת טביעת הרגל של התושבים, צריך לדאוג שכמה שיותר תושבים יגורו בערים, ולפיכך יש לחזק את ראשי הערים", אמר הורוביץ, "לראשי הערים אין סמכויות בתחומים רבים, ובמיוחד בתחום התחבורה. אי אפשר להחזיר אוכלוסיות חזקות למרכז עיר, אם לא מייצרים מערכת להסעה המונית מצד אחד, ומצד שני מקשים על בעלי מכוניות. עוד דוגמה להפרעה בדרך להפיכת העיר לירוקה היא התנגדות של פקיד אחד במשרד הבריאות לשימוש במים אפורים כדוגמת מי הכיור והמקלחת להורדה בשירותים. אותו פקיד נתקע ברעיונות מיושנים ומונע ממדינת ישראל לחסוך חצי מכמות המים השפירים שהיום מתבזבזים, ואלו רק דוגמאות בודדות למכשולים שיש לעבור כדי שניתן יהיה לומר שמדינת ישראל מובילה בכל הקשור לקיימות".

סגן ראש עיריית ת"א ויו"ר איגוד ערים גוש דן לתברואה, דורון ספיר, הסכים עם דבריו של הורוביץ ואמר כי "לעירייה אין סמכות. הכל היום נעשה בידי הממשל המרכזי, שממשיך לתת לנו פקודות כאילו המנדט הבריטי לא הסתיים. בנוסף, אנחנו חייבים לעודד בניית בתים ירוקים. כדי לעשות זאת, כיו"ר הועדה לתכנון ובניה, אני דורש מכל אחד לבנות מבנה מעל גודל מסוים לתכנן אותו לקיימות. אנחנו הולכים לתוכנית אב שתטמיע דרישה זו ותייעל את התהליך לביצועה".

האדריכל ניר חן ממשרד חן אדריכלים אמר באותו האירוע כי כמתכנן של מבנה אקולוגי הוא נאלץ לחשוב על פתרונות יצירתיים בכוחות עצמו וכי למרות שבישראל יש מוחות מעולים בכל הקשור לאנרגיה, מיחזור מים וכו', אין מי שיעביר את הפתרונות הללו לציבור הרחב. "יש להקים מערך מחקר ופיתוח שיקח את הטכנולוגיות המעולות הללו ויוריד אותם לשימוש ביתי".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
ניצן,איכזבתני.קרא דבריך אלו(כנס):
"אי אפשר להחזיר אוכלוסיות חזקות למרכז עיר, אם לא מייצרים מערכת להסעה המונית ". הרי מערכת כזו פועלת דו-כיוונית. זה יגרום לאנשים לגור בפריפריה ולעבוד בעיר. בדיוק הפוך ממה שאתה חושב. תגיד,יש לך יועץ כלשהו? והרי אתה ממליץ על מדיניות הפוכה לגמרי למדיניות הציונית שמטרתה חיזוק הפריפריות במיוחד הרחוקות. לא מבין מה אתה עושה/מחפש במפלגה ציונית שבראשה עומד חבר קיבוץ מהפריפריה. יאללה,תחזור להניף ידיים ולספר לנו סיפורים אצל קירשנבאום ולונדון.
אבנר  |  24.05.09
9.
לא צריך לתת סמכויות נוספות לפוליטיקאים. צריך לקחת סמכויות לעצמנו בעיקר..
אני למשל, לא ממתין לפוליטיקאי כזה או אחר. בבית אני משתדל למחזר כמה שיותר ולחסוך במים (שימוש חוזר, מים אפורים בשלבי תכנון), ומתכנן לעשות שימוש במי נגר (גשמים) לכל מני צרכים בבית. כל אחד מאיתנו יכול לעשות את השינוי, ולא צריך לצאת בהצהרות של "צריך" ו"יש לעשות" ו"יש לתת". פשוט לעשות, זה הכל. בהצלחה ניצן בעשיה, ופחות בדיבורים.
בני ש  |  24.05.09
8.
הרשויות המקומיות - חבית ללא תחתית של שחיתות
פעם כשהייתי צעיר ותמים גם אני חשבתי כמו ח"כ הורוביץ. הבעייה היא שהרשויות המקומיות הם בור שחור של שחיתויות מכל הסוגים והמינים. אי אפשר לסמוך על השלטון המקומי וכל סמכות נוספת שהם מקבלים בעיקר בנושאי תכנון ובנייה רק תעשיר יזמים ספורים על חשבון הציבור כולו.
michael adrian , tel aviv  |  23.05.09
6.
עוד סמכויות.....הצחקת אותי
עם כל הכבוד לחב' הכנסת הצעיר, יש לך עוד הרבה ללמוד לפני שאתה מגבה דיקטטור כמו ראש העיר ת"א. הוא שעושה שימוש בכניסה חופשית לחשבונות הבנק של תושבי העיר! עיקולים בשל ארנוננה ומים.... קנסות חניה מסיבים כנגד תושבי העיר... בקיצור חבר הכנסת הנכבד אין צורך להעצים את כוחו של הנ"ל!
בשום פנים , ת"א  |  23.05.09
לכל התגובות