אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קייזמן: "נעמוד בכל תשלומי האג"ח גם בלי הסדר" צילום: אוראל כהן

קייזמן: "נעמוד בכל תשלומי האג"ח גם בלי הסדר"

בעלי האג"ח רוצים פירעון מוקדם ואסים שבשליטת עדי קייזמן העבירה לנאמנות 31 מיליון שקל, עד החלטת בעלי האג"ח בנוגע להסדר. קייזמן: "אם ההסדר יאושר החברה תשאר בריאה"

31.05.2009, 08:46 | נעמה סיקולר וגולן חזני

ערב הדיון בהסדר החוב המוצע על ידה למחזיקי החוב מסכמת אסים השקעות, חברת הנדל"ן שבשליטת עדי קייזמן, את הרבעון הראשון של 2009 בהפסד של 25.5 מיליון שקל ועם תזרים מזומנים שלילי של 3 מיליון שקל. הפסדיה של החברה בתקופה המקבילה הסתכמו ב־2.3 מיליון שקל ובשנת 2008 כולה ב־16 מיליון שקל.

 

אסים שנרכשה על ידי קייזמן באמצע 2008 פעילה ברומניה ובבולגריה ומחזיקה בעיקר בשורה של קרקעות ששווין התכווץ משמעותית, והיכולת לממשן במחירים שאינם מחירי הפסד הצטמצמה. הירידה בשווי ההוגן של נדל"ן להשקעה הסתכמה ברבעון ב-11.4 מיליון שקל.

מחזיקי האג"ח יכריעו

אסים מנסה להעביר בשבועות האחרונים הסדר יזום מול מחזיקי החוב שלה, שהתחייבויותיה אליהם עומדות על כ־81 מיליון שקל. תשלום, שאם יבוצע ירוקן את קופת המזומנים שלה. ההסדר שעבר מספר גלגולים מציע היום למחזיקים דחייה של 80% מתשלום הקרן תמורת 10% ממניות החברה, ריבית מוגדלת ושורה של הגבלות על פעילות החברה. התשלום שאמור להתבצע היום הועבר בינתיים לנאמנות עד שתכריע אסיפת המחזיקים האם לקבל את ההסכם.

ההודעה של אסים על העברת סכום הקרן והריבית האמורה להיפרע היום לידי נאמן, הבנק הבינלאומי הראשון, עד להגעה להסדר עם בעלי האג"ח, התקבלה בצורה מעורבת בין בעלי האג"ח. ל"כלכליסט" נודע כי עו"ד רנן גרשט המייצג חלק מבעלי האג"ח, פנה אל הנאמן עו"ד דן דורון במכתב שבו נטען כי העובדה שהקרן איננה נפרעת היום, היא עילה להעמדת האג"ח לפרעון מיידי. במכתב מבקש עו"ד גרשט לפעול לפירעון האג"ח או לחילופין לזמן אסיפה כללית של בעלי האג"ח לקבל החלטה על פרעון מיידי.

בנוסף, מציינת אסים כי פתחה בשורה של צעדי התייעלות בהם צמצום הוצאות ההנהלה וצמצום במצבת עובדי החברה. אסים צמצמה ל־80% את משרת עוזר מנכ"ל החברה ומנהלת הכספים ותעתיק את משרדי החברה הממוקמים היום במגדל אביב ברמת גן. בנוסף החליטה החברה כי על מנת לעמוד בתזרים המזומנים הנדרש לפעילויותיה השוטפות ולפירעון התחייבויותיה בכוונתה למכור בשנה הקרובה מספר קרקעות שלהערכת החברה מכירתן אפשרית גם בתנאי השוק הנוכחיים.

"אני רוצה להאמין שמכאן נתחיל רק לעלות", אומר עדי קייזמן ל"כלכליסט". "הנחת העבודה שלנו היא שבמידה ויהיה לנו זמן לפעול, אסים תצלח את המשבר. אם ההסדר יאושר החברה תישאר חברה בריאה עם פרויקטים יפים ואני מאמין שנוכל לממש רווחים יפים לבעלי המניות שלנו. מהיום הראשון אמרנו שאנחנו יכולים לשלם למחזיקי האג"ח וזו גם הסיבה שהעברנו את הקרן לנאמנות. הנחת העבודה שלנו היא שההסדר יאושר אבל גם אם לא, נעמוד במלוא התשלום. בעיניים שלנו הכסף כבר יצא את החברה ואנחנו מקווים שההסדר יאושר וחלקו יחזור לקופה על מנת שנוכל להמשיך ולהשיא רווחים".

מקווה שהמגמה תתהפך

לגבי איי.די.או גרופ, החברה־אם (50.4%) של אסים, אומר קייזמן כי "מרבית ההפסדים שלה הם כתוצאה מאלה של אסים ואני מקווה ומאמין שהמגמה הזו תתהפך. איי.די.או היא לא חברה בעלת פעילות מניבה במובן הקלאסי של המילה. לא ביצענו בשנה האחרונה רכישות בחברה ועדיין יש עלייה בהכנסות שלה. יש לנו שם עסק שתזרימית רק משביח את עצמו ואני רוצה להאמין שכשתהיה התייצבות והאקלים ישתנה, נוכל לבצע הנפקת זכויות, או גיוס חוב, או להכניס משקיע לאיי.די.או".

לדברי קייזמן, ברלין, בה ממוקמים מרבית הנכסים של איי.די.או לא חוותה את המשבר במלוא עוצמתו. "זה יתרון וחסרון" אומר קייזמן "כי רצינו לבצע איסוף נכסים ואין היום מציאות, ומצד שני הנכסים הקיימים שלנו שומרים על ערכם ועל ההכנסות". קייזמן מחזיק באסים דרך שליטתו באיי.די.או, ששותפה גם בפעילות נדל"נית בגרמניה עם חברת שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון, ואשר סיימה את הרבעון הראשון של 2009 בהפסד של 15 מיליון שקל לעומת הפסד של 4 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, מרביתו כתוצאה מהפסדי חברות מוחזקות. הכנסות החברה מדמי שכירות דווקא רשמו עלייה של 28% ברבעון, ל־10.8 מיליון שקל.

איי.די.או ייצרה תזרים חיובי מפעילות שוטפת של 1.8 מיליון שקל. אלא שהלוואה בנקאית של 31 מיליון שקל, שמועד פירעונה הוא בעוד כשנה, מעיק עליה. החברה, ש־78% ממניות מוחזקות בידי קייזמן, מציינת כי מדובר בהלוואה שנתקבלה תמורת רכישת נכס שטרם התחיל לייצר הכנסות. היא צופה כי לא תעמוד בפירעונה, ולכן היא בוחנת אפשרות לדחות את פירעונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות