אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שרפ"ג: הערת "עסק חי" ללידר, השאר מתקשות לפרוע חובות

שרפ"ג: הערת "עסק חי" ללידר, השאר מתקשות לפרוע חובות

לחברה־אם של איציק שרם ויאיר פודים הון עצמי של 33 מיליון שקל בלבד לאחר שזה הצטמק ב־83% בשנה האחרונה, והיא תלויה בחסדי הבנקים

31.05.2009, 23:35 | שי אספריל

שלשום בלילה, ברצף של כמה שעות, נחשפו דו"חותיהן של החברות המרכזיות בקבוצת שרם פודים, והתמונה, כצפוי, עגומה למדי. גולת הכותרת של דו"חות אלו היתה חברת לידר השקעות, אשר לאחרונה הדירה שינה מעיניהם של כמה ממחזיקי איגרות החוב שלה, לאחר שהודיעה כי היא מבקשת להגיע איתם להסדר בנוגע לפריסה מחודשת של חובותיה. אותה לידר חשפה ביום ראשון בערב כי זכתה לאחרונה בתואר המפוקפק "חברה המוכתמת בהערת 'עסק חי'".

התחייבויותיה השוטפות של לידר גבוהות ב־186 מיליון שקל מנכסיה השוטפים, מה שגורם למבקרי החברה לספקות משמעותיים בדבר יכולתה לשרוד. לידר, מצדה, נתלית בקרנות המזבח ומקווה שבנק לאומי יחלץ אותה. החילוץ שעליו חולמים בלידר יגיע בדמות הלוואה בת 100 מיליון שקל, שתאפשר לה להמשיך לתפקד.

אף שכבר שעבדה את מרבית אחזקותיה לטובת הבנק במסגרת הלוואה קודמת, דורש לאומי מלידר בטוחות נוספות. עם זאת, דרישתו העיקרית היא הסדר החובות שעליה נלחמת לידר עם נושיה. בינתיים הסכימו מחזיקי האג"ח לדחות את התשלום הראשון, שאמור היה להיפרע שלשום, אך חלק גדול מהנושים עדיין מביע התנגדות להסדר כולל.

הצרות של הקבוצה אינן מסתיימות בלידר. גם החברה־אם, שרפ"ג, זוכה להתייחסות צוננת למדי ממבקריה. לאחר שב־2008 רשמו בעלי מניות החברה הפסד נקי בן 187 מיליון שקל, הפסידה שרפ"ג 20 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2009, והביאה את ההון העצמי לעמוד על 33 מיליון שקל – הצטמקות של 83% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

התחייבויותיה השוטפות של שרפ"ג (סולו) גבוהות ב־34 מיליון שקל מנכסיה השוטפים (זאת לאחר שלאחרונה נטלה הלוואה בנקאית בת 29 מיליון שקל), ובשנה הבאה תצטרך להשיב עוד 54 מיליון שקל לנושיה. כיום נמצאת החברה במשא ומתן עם אחד הבנקים לדחות הלוואה בנקאית בת 43 מיליון שקל (און קול) שעתידה להיות מוחזרת בשנה הקרובה, ובמשא ומתן עם מוסד אחר למיחזור חוב לזמן ארוך בן 17 מיליון שקל. החברה מקווה שאם יצלח המשא ומתן, יחד עם מימוש אחזקותיה בקרן הגידור ספרה ובחברת אי.אי.אר, ייווצר "סיכוי סביר" כי תצליח לעמוד בהתחייבויותיה.

גם מעל החברה־בת שרפ"ט מרחפת עננה של חוסר ודאות. בשנה הבאה יהיה עליה להחזיר לנושיה 44 מיליון שקל, עובדה שתסתייע רק אם תוכניותיה, הכוללות מכירת אחזקות בחברת אי.אי.אר ומימוש השקעות של קרנות בבעלותה, ייצאו אל הפועל.

חברה נוספת שמצבה התזרימי אינו מזהיר היא פולאר תקשורת. באוגוסט צריכה פולאר לשלם למחזיקי האג"ח שלה 31 מיליון שקל. לשם השגת המזומנים, שואפת פולאר לממש את אחזקותיה (8%) בחברת הלוויין yes לבזק, אלא שהרשות להגבלים עסקיים מתנגדת להגדלת אחזקת בזק ב־yes, וזאת אף שלפני ארבעה חודשים פסק בית הדין להגבלים עסקיים לטובת בזק. הרשות הגישה ערעור לבית המשפט העליון, ועד שתתקבל החלטה, החברה של איציק שרם ויאיר פודים, שזקוקה לכסף כמו לאוויר לנשימה, מסונדלת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות