אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השקעת קלינטק ראשונה של קרן קושלה: HCL מגייסת 5.5 מיליון דולר צילום: שימי נכטיילר

השקעת קלינטק ראשונה של קרן קושלה: HCL מגייסת 5.5 מיליון דולר

הגיוס נעשה בהשתתפות קרן בוריל אנד קומפני ובהובלת המשקיע הראשוני בחברה, זוהר גילון. HCL מפתחת דלק ביולוגי מפסולת אורגנית

01.06.2009, 08:43 | אסף גלעד
כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"כלכליסט", קרן הקלינטק של מייסד סאן, וינוד קושלה, משקיעה לראשונה בחברת קלינטק ישראלית, HCL, המפתחת דלק ביולוגי העשוי מפסולת אורגנית. הגיוס, בהיקף של 5.5 נעשה בהשתתפות הקרן בוריל אנד קומפני ובהובלת המשקיע הראשוני בחברה, זוהר גילון. זהו הגיוס הראשון בחברה שנוסדה לפני שנתיים בלבד ועושה שימוש בטכנולוגיה שפותחה בגרמניה של מלחמת העולם השניה ונזנחה מאז.

אטיק ראזה "הממשל האמריקאי מעוניין לסייע לקלינטק הישראלי" לראשונה בתולדותיה, קרן קושלה תשקיע בחברת קלינטק ישראלית. אטיק ראזה, נציג הקרן ונשיא AMD לשעבר, אומר בראיון ל"כלכליסט" שתחום הקלינטק יחזור לצמוח עוד השנה, ומספר על מאחורי הקלעים של מלחמות ענקיות השבבים - AMD ואינטל אסף גלעד, תגובה אחתלכתבה המלאה

HCL מאפשרת לייצר דלק ביולוגי, אתנול, מפסולת חקלאית, או פסולת עירונית ביולוגית, ומאפשרת ייצור של גלון אתנול אחד בעלות של דולר אחד. התהליך מאפשר להימנע מלעשות שימוש בקלחי תירס או בקני סוכר לשם הפקת הדלק, תהליך שתרם לעליית מחירי המזון בשנה שעברה.

במקום זאת, התהליך שפיתחה החברה עושה שימוש בפסולת החקלאית המכילה תאית, והופכת אותה באמצעות תהליך הידרו-כלורי ייחודי הדורש מים בלבד וכמות מצומצמת של אנרגיה, לסוכר הניתן להתססה, ומשם הדרך לביו-אתנול, ביו-דיזל ודלק סילוני קצרה. 

מדובר למעשה בגרסה מודרנית של תהליך שפותח בגרמניה בשנות השלושים של המאה העשרים, במהלכו הופק דלק באמצעות כריתת יערות שיטתית, ללא כל שימוש בבנזין. הגיוס ישמש את החברה להגדלת מרכז הפיתוח בישראל וכן לבניית מפעל ייצור בארה"ב שבנייתו תסתיים ב-2010.

את החברה ייסדו שני כימאים בכירים: הפרופ' ארי אייל והפרופ' אברהם בניאל, אליהם הצטרף בנו של בניאל, ערן בניאל. זוהי השקעת הקלינטק הראשונה של קרן קושלה בישראל, שהשקיעה עד כה 300 מיליון דולר בהשקעות קלינטק, ומתעתדת לגייס קרן נוספת בהיקף של מיליארד דולר.

קושלה השקיעה עד כה בחברות הישראליות eAsic ו-iSkoot. זוהי גם השקעתה הראשונה של קרן ההון סיכון של בנק בוריל אנד קומפני (Burrill & Company) המתמחה בהשקעות בתחום מדעי החיים, חקלאות וטכנולוגיה רפואית, המנהלת קרן של 950 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות