אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחריות: "קשה לחולל שינוי משמעותי לבד"

אחריות: "קשה לחולל שינוי משמעותי לבד"

לאומי ואמדוקס מעבירים יחד סדנאות לילדים, אינטל וטבע מלמדות מדעים. לאחרונה החלו יותר חברות עסקיות לשתף פעולה בפרויקטים חברתיים. היתרונות: חיסכון, יעילות ועוצמה. החסרון: האגו של החברה נשאר בצד

03.06.2009, 12:09 | אילה הורביץ

היכן נפגשות סיסקו, אינטל ומיקרוסופט? או אמדוקס ושטראוס? המשבר הכלכלי מאלץ חברות עסקיות להדק חגורות גם בתחום האחריות החברתית, ואחת הדרכים לכך היא ליזום פרויקטים חברתיים המשותפים לכמה חברות.

אחד היתרונות הבולטים של שיתוף הפעולה הוא היכולת לאחד משאבים, ידע וניסיון של כמה חברות. האתגר הוא לשמור על צביון הפעילות שמנחה כל חברה בתחום האחריות ועל המתווה לפיו היא פועלת. חברת אמדוקס, למשל, צירפה את בנק לאומי כשותף לפעילות שהיא מקיימת כבר שנים רבות.

לדברי אבנר חן, מנהל הפעילות וקשרי הקהילה של אמדוקס בישראל ובעולם, "אמדוקס מתמקדת מאז שנת 2002 בתרומה לקהילה בתחום מאוד מוגדר, שהוא תמיכה בילדים ונוער בסיכון, בעיקר בפן החינוכי". שיתוף הפעולה עם חטיבת שוקי ההון של בנק לאומי החל בפנימיית הדסים שאותה מאמצת אמדוקס. החברה מנהלת בקרב תלמידי י"ב מסלול כישורי חיים, שכולל הרצאות של אנשי מקצוע. "רצינו להכין אותם גם להתמודדות עם הצד הפיננסי של החיים ועם הבנקאות, ולכן פנינו לבנק לאומי והצענו להם לקחת בזה חלק", מספר חן. "חטיבת שוקי ההון של לאומי יצרה עבור הילדים סדנת היכרות עם הבנק, והיא תועבר גם בגופים אחרים שאנחנו מאמצים בשנה הבאה".

שיתוף פעולה נוסף שאמדוקס מקיימת כבר שנה שנייה הוא תרומת חבילות שי בחגים יחד עם שטראוס. אמדוקס ועובדיה תורמים כסף ושטראוס מספקת את חבילות השי שכוללות ממתקים ומזון.

מה היתרון של שילוב חברה נוספת בפרויקטים שלכם?

"היתרון הוא ההעצמה של היכולות - חברות שונות עם יכולות שונות משלימות זו את זו. בתחום של ילדים בסיכון מדובר באוכלוסיות עם צרכים גדולים מאוד שלא תמיד מקבלים מענה מלא מהמדינה. כדי לעזור להם צריך הרבה משאבים, ולכן צריך להיעזר בעוד גורמים".

האם המשבר הכלכלי שימש כטריגר לשיתוף הפעולה בין החברות?

"אין ספק שהנושא הזה נמצא כעת על סדר היום. יותר ויותר חברות מבינות את החשיבות של שיתופי פעולה, אף שהדבר מצריך ויתור על האגו של החברה".

הפרויקט המשותף של אמדוקס ושטראוס לחלוקת מזון הפרויקט המשותף של אמדוקס ושטראוס לחלוקת מזון הפרויקט המשותף של אמדוקס ושטראוס לחלוקת מזון

הגדרת מטרה משותפת

בארגון על"ה (עסקים למען הקהילה) של ציונות 2000, שמעניק ליווי בתחום האחריות לכ־120 חברות, אומרים כי למרות המשבר המחויבות לקהילה נשמרת ברוב החברות. לדברי מנכ"לית ציונות 2000 שרי נוריאל, פרויקטים לא הופסקו, אך "בתקופה האחרונה ניכרת נכונות רבה יותר לשיתופי פעולה בין חברות".

האם כל חברה מתאימה לשיתופי הפעולה?

"מניסיוננו, היכולת לקיים תהליך זה מתאפשרת בקרב חברות ותיקות, שהעשייה החברתית שלהן אינה מוטלת בספק. הן צברו ניסיון וידע בקיום שותפויות בין־מגזריות ומבינות את הערך המוסף של הביחד. מכיוון ששיתוף אינו מובן מאליו, אנו מנחים את השותפים ועובדים יחד על הגדרת מטרות משותפות, הבנת החוזקות, הערך המוסף וגם החסמים של כל צד".

אחד משיתופי הפעולה שהובילה ציונות 2000 הוא פרויקט בנצרת עילית שנועד לצמצם את הפער הדיגיטלי באוכלוסיות שונות. בפרויקט היו שותפות סיסקו, אינטל, מיקרוסופט, הסוכנות היהודית ועמותת תפוח.

שת"פ נוסף היה בין החברות קוולאקום, ביוסנס, אלביט ואינטל שהובילו יחד תוכנית עירונית לקידום חינוך בלתי פורמלי לגילאי בית ספר יסודי בטירת הכרמל. במסגרת הפיילוט, שהחל בחודש מרץ בבית ספר יגאל אלון, כל תלמיד יכל בחר בין ארבע תוכניות העשרה הניתנות על ידי קרן קרב, בשילוב מתנדבים מהחברות, שגם שותפות במימון הפרויקט.

רויטל ביתן, מנהלת קשרי קהילה ואחריות חברתית באינטל, מספרת כי הם בחרו לשלב עוד חברות עסקיות בפרויקטים שלהם מתוך הבנה כי לחברה אחת קשה לחולל שינוי משמעותי לבדה. אינטל הקימה לפני כשבע שנים את פרויקט "חושבים חיובי", במסגרתו מעניקים עובדי החברה סיוע לתלמידי תיכון לקראת מבחני הבגרות בתחומים ריאליים.

לדברי ביתן, "לפני כשלוש שנים, כשראינו שהביקוש לעזרה בתחום זה גובר, צירפנו לפרויקט חברות נוספות כגון מרוול, טבע, יבמ וקודאק. עובדי החברות מעניקים את השיעורים הפרטיים במשרדיהם בפתח תקווה, קריית גת, יקום וחיפה, ולמעשה כיום מדובר בקואליציה של חברות שמשתפת פעולה עם הרשויות המקומיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
ל 8 עלו לי כל-כך הרבה פתגמים בראש כדי לענות לך, אבל בוא נשאיר את זה פשוט:
כעובד אינטל אני יכול להרגיע אותך, ולספר לך שעל כל שעת התנדבות, אינטל מכפילה את ערך השעה ותורמת אותו בכסף (מזומן בדולרים, כפרה עליך) שהגוף ה'נתרם' מקבל. התרומות האלו מפורסמות בצינעה בתוך המחלקות התורמות בלבד ללא פרסום חיצוני ואיזכור מועט בפרסום פנימי. בלי לנפנף במספרים ובלי לנסות למנף פרסום. דבר עם מנהלי בתי-ספר. בתי חולים. עמותות. וכו' וכו'. אולי הם ישמחו לספר קצת יותר כי אצלנו פשוט נוהגים לעשות את הדברים בשקט! סתם... שתדע...
ידעוני , צפון  |  04.06.09
7.
כל הכבוד!!! יוזמות מעולות!!! כתבה מעולה!!! והכול בזמן הכי מתאים!!!
רק חבל שלא עושים מזה רעש תקשורתי גדול באמצעי התקשורת כמו שעושים כשחברות מפטרות. אני מאמין שהתקשורת בעולם שימשה כקטליזטור הכי חזק בהעמקת המשבר!!! על כל חלקיק של אופטימיות הם משדרים מסות של פסימיות. כל הכבוד CALCALIST , תמשיכו כך!!!
אופטימי  |  03.06.09
לכל התגובות