אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אדם טבע ודין: הרפורמה בניהול קרקעות תפגע ברזרבות העתידיות צילום: אוראל כהן

אדם טבע ודין: הרפורמה בניהול קרקעות תפגע ברזרבות העתידיות

כך קובע נייר עמדה של העמותה שיוגש לוועדת הכלכלה בו היא מבקשת שלא להעביר את הרפורמה במסגרת חוק ההסדרים אלא רק אחרי דיון מעמיק ו"למידת הנושא על כל היבטיו"

03.06.2009, 09:34 | גלית שפיר

"הרפורמה המוצעת בניהול הקרקעות אם לא תבוטל או תשונה עלולה להביא למחסור ברזרבות הקרקע העתידיות של המדינה ולגרום לפגיעה קשה בשטחים הפתוחים" – כך קובע נייר עמדה שהכינה עמותת 'אדם טבע ודין' לוועדת הכלכלה, שבו הם מבקשים שלא להעביר את הרפורמה במסגרת חוק ההסדרים. "רפורמה בניהול הקרקעות נחוצה בהחלט, אולם חוק ההסדרים שהעברתו נעשית בחיפזון, אינו יכול להיות המקום להעברת רפורמה בעלת השלכות מרחיקות לכת. יש לבצע זאת בהליך חקיקה רגיל, מעמיק ולא נחפז, בו הכנסת תוכל ללמוד את הנושא על כל היבטיו".

במסמך שהוכן נטען כי יש מספר בעיות ברפורמה שהוצעה. נקודה ראשונה, מבנה הרשות שמציע להכפיף את מנהל מקרקעי ישראל לרשות ממשלתית שיהיה בה רוב לנציגי משרדי ממשלה ומיעוט לנציגי קק"ל וללא כל נציגי ציבור חוטאת לעקרון האיזונים והבלמים.

נקודה שנייה, בסיס הרפורמה כי טובת המשק מחייבת לקדם שיווק ופיתוח קרקע מתעלמת מהיות הקרקע משאב מוגבל, שיש להבטיח כי ידאג לצרכים של הדורות הבאים.

נקודה שלישית, העברת הבעלות ממצב שכיום ניתן רק לרכוש זכויות חכירה לבעלות מלאה של גורמים פרטיים הנה טובה כל עוד נשמר האינטרס הציבורי בכל הנוגע ליעדים החברתיים והסביבתיים. הבעייתיות עלולה להתגלות במקרים של קרקעות מפותחות שלא חל עליהן תכנון מופרט. "ההצעה לקדם בעלות פרטית בשטחים פתוחים שאין בהם תכנון מפורט, שתוצאותיה עלולה להיות מכירת חיסול של השטחים הפתוחים, ממחישה עד כמה הרפורמה חוטאת לחובת המדינה לניהול מושכל של הקרקע".

נקודה רביעית, ההצעה לאפשר חוכרי קרקעות חקלאיות תהווה תמריץ לפגיעה בשטחים הפתוחים.

נקודה חמישית, העברה של סמכויות תכנון ממינהל מקרקעי ישראל לרשויות המקומיות, למגזר הפרטי ולמשרד הבינוי עלולה להביא לתוצאות תכנוניות גרועות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות