אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים מציע 'שיפוץ' של עבירת המרמה והפרת האמונים צילום: סי די בנק

משרד המשפטים מציע 'שיפוץ' של עבירת המרמה והפרת האמונים

על מנת שמעשה יכנס לגדר העבירה, על התביעה יהיה להוכיח כי יש במעשה כדי לפגוע "פגיעה מהותית" באחד משלושת הערכים המוגנים שבבסיסה: טוהר המידות של עובדי הציבור, אמון הציבור בשירות הציבורי ופעולתו התקינה של השירות הציבורי

04.06.2009, 16:10 | איתי הר אור

משרד המשפטים הפיץ היום (ה') תזכיר חוק שבו מוצע נוסח חדש לעבירת המרמה והפרת האמונים. ההצעה גובשה בעבודת-מטה במשרד המשפטים, בראשות היועץ המשפטי לממשלה, ובהשתתפות אנשי מחלקת יעוץ וחקיקה, פרקליטות המדינה והסנגוריה הציבורית. מטרת משרד המשפטים הייתה לנסח את החוק ברמת פירוט ודיוק שתצמצם את אי-הבהירות הקיימת כיום בעבירה זו.

על פי ההצעה, במסגרת ההגדרה הכללית של העבירה יקבע מבחן סף כללי (בהתאם להלכת שבס), ולפיו על מנת שמעשה יכנס לגדר העבירה, על התביעה יהיה להוכיח כי יש במעשה כדי לפגוע "פגיעה מהותית" באחד משלושת הערכים המוגנים שבבסיסה: טוהר המידות של עובדי הציבור, אמון הציבור בשירות הציבורי ופעולתו התקינה של השירות הציבורי.

מטרת השינוי היא לגבש נוסח חדש ומעודכן של עבירת המרמה והפרת אמונים, שהיא העבירה המרכזית בתחום המאבק בשחיתות השלטונית, וזאת במגמה להבהיר את גדריה ויסודותיה של העבירה, כמתחייב מעקרון החוקיות, ולהגביר את הוודאות - כלפי הציבור אליו מכוון החוק, וכלפי מערכות האכיפה (המשטרה והפרקליטות) ובתי המשפט.

על-פי ההצעה, תכלול העבירה החדשה פירוט של ארבעה סוגי מקרים אופייניים של "מרמה והפרת אמונים": הראשון, "מעשה שנעשה בקשר עם מילוי תפקידו או תוך שימוש במעמדו במצב של ניגוד עניינים, המשפיע או העשוי להשפיע על עניין אישי; השני - קבלת טובת הנאה על ידי עובד הציבור או על ידי קרוב של עובד הציבור, אשר ניתנה לו, או לקרוב, באשר הוא עובד הציבור; השלישי הוא שימוש במידע פנימי שהגיע לעובד הציבור במסגרת תפקידו או בקשר עם מילוי תפקידו, לרבות העברת מידע לאחר לשם קידום עניין אישי; והרביעי הוא יצירת מצג שווא בקשר עם מילוי תפקידו או תוך שימוש במעמדו כלפי עובד ציבור אחר, או מסירת דיווח כוזב לעובד ציבור אחר, לרבות הסתרת מידע כאשר יש בכך כדי להשפיע על שיקול דעתו של עובד הציבור האחר.

בנוסף מציע משרד המשפטים לקבוע "הגדרת סל" של מעשי מרמה והפרת אמונים, שאינם נופלים בגדר המקרים הטיפוסיים, וכן להחמיר את העונש הקבוע בצד העבירה לקבוע אותה כעבירה מסוג פשע, ולהעמיד את עונשה על חמש שנות מאסר, במקום 3 שנים כיום.

עבירת המרמה והפרת האמונים היא מן הנפוצות שבעבירות בהן מואשמים אישי ציבור רבים. נגד הסעיף בנוסחו כיום הושמעה ביקורת רבה מאוד לגבי עמימותו וכלליותו של הסעיף

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
לא העבירות צריכות שיפוץ, מערכת המשפט, היא הזקוקה לשיפוץ ולאוברול כללי
לא נשמע כדבר הזה בשום מקום בעולם. ההצעה לערוך שיפוץ עבירה, אות לכך שמערכת המשפט פשטה רגל וקריסתה קרובה. מערכת המשפט עייפה, מסואבת באישים ה"מורמים מעם" שאין מעניינם לטפל בזוטות, שרק מבזבז את זמנם "היקר". תופעת השחיתות הולכת ומתפשטת והפכה למגפה ממש. בזה אשמה גם מערכת המשפט. בג"ץ עמוס תביעות וערעור פסקי דין שלעתים סותרים אותם. אין ביכולתה של מערכת המשפט לטפל כראוי בנגע השחיתות. אולי עדיף להפריט את המערכת, או חלק ממנה.
אלימלך  |  06.06.09
1.
הצעת חוק - שחיתות מותרת ואף רצויה, כל עוד היא פוגעת ב"בוזגלו".
הצעת חוק - מפר אמונים יזכה לפנסייה תקציבית עד סוף כל הדורות, ולחסינות מוחלטת, לאות הוקרה על מעשיו. זה ממילא המצב בשטח, אז למה לא לעגן זאת בחקיקה ? הרי "מנהג ישראל - תורה"... ככה גם יהיה פחות עומס בבתי המשפט, דהיינו: ייעול המערכת וחיסכון אדיר בכספי ציבור...
בוזגלו מחדרה  |  04.06.09