אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם קרלו אנצ'לוטי הוא האיש המתאים לאמן את צ'לסי? צילום: רויטרס

האם קרלו אנצ'לוטי הוא האיש המתאים לאמן את צ'לסי?

אלוף אירופה או מאמן שמתקפל בפני בעלים? נטול אגו או חסר עמוד שדרה? סיפור הצלחה או כישלון מהדהד? הרבה שאלות פתוחות סביב המאמן החדש של קבוצתו של רומן אברמוביץ'

07.06.2009, 08:59 | אוריאל דסקל

לקראת גמר ליגת האלופות בין יובנטוס למילאן ב־2003 ישב סילביו ברלוסקוני, נשיא "הרוסונרי", בתא הכבוד באולד טראפורד והיה עסוק בכתיבה נמרצת על פתק. בפתק רשם ראש ממשלת איטליה את ההרכב שהוא רוצה לראות מתמודד על "הגביע עם האוזניים הגדולות" מול יובה.

עדים בתא הכבוד משוכנעים שברלוסקוני הורה למאמנו קרלו אנצ'לוטי לשחק בהרכב שהוא בחר, ולאחר שמילאן שלו ניצחה בפנדלים, גם התהדר בכך שהוא ולא מאמנו ניצח את מרצ'לו ליפי, המאמן המנוסה של יובנטוס.

אנצ'לוטי מעולם לא הכחיש זאת.

אנצ'לוטי יכול להיות המאמן המושלם לכל בעלים שרוצים שליטה מלאה בקבוצתם - בעלים דוגמת ברלוסקוני ורומן אברמוביץ' של צ'לסי.

קרלו אנצ קרלו אנצ'לוטי. בונוס של 1 מיליון ליש"ט אם יביא את הגביע שאברמוביץ' רוצה באמת | צילום: רויטרס קרלו אנצ

אנצ'לוטי מאמן מוכשר. הוא עבר את קורס המאמנים המתקדם בעולם של ההתאחדות האיטלקית ושיחק אצל המאמנים הטובים בעולם - אריגו סאקי ופאביו קאפלו, למשל. הוא גם זכה בשני גביעי אירופה והעפיל עם מילאן לגמר אחד בלתי נשכח מול ליברפול. אבל העובדות המרשימות באמת הן ששרד שמונה שנים במילאן ושלפניו פיטר ברלוסקוני שבעה מאמנים בחמש עונות. אלה עובדות שאומרות משהו על היכולות הדיפלומטיות שלו וזה ודאי גם מה שמשך את תשומת הלב של אברמוביץ' למאמן השמנמן.

"כמו ג'יימס בונד"

 

אנצ'לוטי הרשים את אברמוביץ' כבר לפני שנה. "נפגשתי איתו בפגישה סודית שגרמה לי לחוש כמו ג'יימס בונד", כתב אנצ'לוטי באוטוביוגרפיה שלו. האוליגרך הרוסי הציע לאנצ'לוטי לקבל את הקבוצה מידיו של אברם גרנט - קבוצה "חסרת אישיות" - כך הגדיר אותה אברמוביץ' בפני האיטלקי.

אנצ'לוטי כותב שהוא הבחין בכמה דברים באברמוביץ': "הביישנות שלו, הידע הגדול שלו בכדורגל והרעב". הוא מספר שהציע לרוסי איך לחזק את הקבוצה. "נשיא, הקבוצה שלך מאוד פיזית", אמר לו. "אתה צריך יותר איכות במרכז המגרש". אנצלוטי כתב: "נתתי לו שני שמות, ריברי וצ'אבי אלונסו - שני שחקנים שהיו עושים אותו שמח".

וזה בעצם מה שאברמוביץ' רוצה. שיעשו אותו שמח. והמאמנים האחרונים שהיו לו - מז'וזה מוריניו, דרך אברם גרנט ועד פליפה סקולארי - לא שימחו אותו.

רומן אברמוביץ רומן אברמוביץ'. ישקיע עוד? | צילום: איי אף פי רומן אברמוביץ

סיפור שהתפרסם בביוגרפיה של מוריניו מסביר היטב את הדינמיקה שהעציבה כל כך את רומן בעל הפנים העצובות תמידית. בזמנו הציע אברמוביץ' למוריניו את גדולי השחקנים בעולם: זינדין זידאן, רונלדו, אנדריי שבצ'נקו, רונלדיניו. מוריניו ענה לו: "לא, לא, לא ולא". הוא הסביר שהוא רוצה שליטה מלאה בקבוצה שלו. "אם אהיה אחראי לעסקים, אז נפשוט רגל", אמר, "אם אתה תשלוט בקבוצה, נרד ליגה".

בסופו של דבר הביא אברמבוביץ' את שבצ'נקו, חברו הטוב, לצ'לסי ואחרי שנה עזב מוריניו. אין מקום בצ'לסי לשני בוסים ולשני אגואים בסדר גודל של אברמוביץ' ומוריניו.

נוח להנחתות

 

אנצ'לוטי אמור להיות קל יותר מהבחינה הזו. האיטלקי רגיל לכך שהמועדון קובע אילו שחקנים יגיעו ושהמאמן הוא רק בגדר יועץ בעניין הזה. כנראה גם כל יועציו של אברמוביץ' - מפיט דה פיסר, יועצו הקרוב של האוליגרך, דרך פיני זהבי, סוכן העל עד חוס הידינק, שיחזיק בתפקיד יועץ אסטרטגי בצ'לסי - מעוניינים באנצ'לוטי, מאמן נוח להנחתות. "כל מה שאני קובע זה מי משחק ובאיזה מערך", אמר פעם.

"קל מאוד לדבר עם אברמוביץ'", כתב אנצ'לוטי, שלבטח השיג נקודות גם על הפסקה הבאה בספרו. "הסתכלנו אני והוא על הטלוויזיה וראינו שם את הוד מוריניונותו (ז'וזה מוריניו). הוא השווה את עצמו לישו ואני חשבתי לעצמי, 'סלח לו אלוהים על החטאים שלו, הוא לא יודע על מה הוא מדבר'".

רק ש"המישהו הזה שאינו יודע על מה מדבר" ניצח את אנצ'לוטי במירוץ אחר הסקודטו, תואר האליפות באיטליה, בעונתו הראשונה כמאמן בסריה A. הוד מוריניונותו גם זכה בשתי אליפויות עם צ'לסי, בשני גביעי ליגה ובגביע, והכל בשלוש עונות וקצת. נוסף על כך, שיטות האימון והטקטיקה שלו שינו את פני הכדורגל האנגלי והאירופי.

אנצ'לוטי, לעומת זאת, זכה באליפות אחת עם מילאן מאז מונה לאימון הקבוצה ב־2001, אבל אברמוביץ' לא מביא אותו בשביל הליגה.

"הצ'מפיונס ליג זה הגביע הקדוש מבחינת אברמוביץ'", אמר ג'ון פוט, מחבר הספר "קאלצ'יו - ההיסטוריה של הכדורגל האיטלקי" ל־BBC. "זו הבעיה עם מועדון כמו צ'לסי. מקום שלישי בליגה וגביע זה כישלון. הם הגיעו קרוב בשנים האחרונות אבל הרעיון שעומד מאחורי הבאת אנצ'לוטי זה שהוא יביא את ההצלחה בגביע האירופי, כי הוא כבר עשה זאת בעבר".

הוכחה לכך היא גם הבונוס שיקבל אנצ'לוטי אם יביא את הגביע ללונדון: מיליון ליש"ט נקיים ממס.

הקניון נסגר

 

ההסכם עם צ'לסי נחתם לפני כחודשיים. הקשר הראשוני נוצר לפני, בפגישות עם אברמוביץ' בפריז ובז'נבה בשנה שעברה וגם בזכות בתו של אנצ'לוטי, קייטה, שבילתה מוקדם יותר השנה בצ'לסי כחלק מהתמחות הקשורה בלימודי התקשורת שלה.

אנצ'לוטי יגור בבית הסמוך למגרש האימונים של צ'לסי בקובהאם. הבית שייך לאברמוביץ' ומוריניו סירב לגור שם בזמנו כשאימן את הקבוצה. אנצ'לוטי גם ימשיך בלימודי האנגלית שלו בבית ספר בהולנד, שהומלץ על ידי חוס הידינק.

הבאתו של אנצ'לוטי מסמלת עוד דבר. בפיטורי פליפה סקולארי בפברואר ובהחתמתו של אנצ'לוטי לא היה המנכ"ל פיטר קניון מעורב כלל.

קניון, לפי הערכות, לא ימשיך אחרי הקיץ בצ'לסי. הוא כנראה לא מסתדר עם היועצים הרבים של אברמוביץ' ויש עוד משהו קטן: קניון מבטיח מאז 2003 שצ'לסי תהיה מאוזנת ותתנהל ללא תמיכה כספית של אברמוביץ' עד 2010. זה לא יקרה. צ'לסי היא בעלת תקציב השכר הגדול באירופה: 172 מיליון ליש"ט לפי דלויט. היא מוציאה כספים אדירים על חיזוק הקבוצה ומתכננת גם הקיץ להשקיע לא מעט; פרנק ריברי ודויד ויאה הם החלום הרטוב של אברמוביץ'.

צ'לסי, כך נראה, תצטרך שאברמוביץ' יכסה את ההפסדים עוד הרבה זמן ומנכ"ל שחושב על עסק בריא לא בדיוק מתאים לחזון של האוליגרך שיעשה הכל כדי לזכות בגביע עם האוזניים הגדולות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
צלס'י לקחו השנה את הגביע היחידי שלא מכור והם עסק כלכלי משגשג לברור הסוגיה
המפתחות בפנים שלום רב לאוהדי הכדורגל הנלהבים כצפוי תמיד הקטולים לקחו ויקחו את המונדיאלים ככה זה היה תמיד כי הכדורגל משחק מכור כבר המון זמן לידע הכללי הקטולים הם{ספרד,ברזיל,צרפת,איטליה,סקוטלנד ורוב אירופה} כנגד עומדים הפרוטסטנטים שהמציאו את משחק הכדורגל האנגלים שללא קיפוח מצד השופטים הם היו זוכים בערך ב 13 ליגת האלופות ו 3 מונדיאלים עד היום כאמור הסיבות לקח הם מורכבות והתחילו ממלחמת 30 השנה אך יותר מכך רק אומר שבתחומים שלא מוכרים את המשחקים כמו כדורסל ארה"ב שולטת ובעיקר הפרוטסטנטים להוציא דרום אמריקה{ברזיל ,ארגנטינה להוציא את גינובלי שזכה פעם אחת באליפות עולם בכדורסל אבל לא יתר מזה }ולידע הנוסף הכלכלה בארה"ב ובריטניה הרבה יותר טובה מהמדינות המושחתות והקטוליות כמו צרפת ואיטליה ומכאן בעצם נוצרת הקנאה הגדולה כי הקטולים היו חייבים לנצח במשהו כי חוץ מלנצח ברמאות שגם בזה הם לא תמיד מצליחים אין להם יותר מזה דרך אגב אל תחשיבו את היונייטד וליברפול לפרוטסטנטים כי מנצסט'ר יונייטד יש להם מנגר קטולי ששמו פרגוסון וכוכב קטולי ששמו רונאלדו ובנוסף גם גיגס הסקוטי בגלל זה השופטים נותנים להם כבוד ובדומה לכך גם ליברפול שיש לה מאמן ספרדי ובנוסף עוד כוכבים ספרדים כמו החלוץ שלה וכ"ו בקיצור השיפוט הורס את הכדורגל וצלס'י מוכיחה את עליונותה וממשיכה לצבור אוהדים וכסף והשיפוט הוא גם נגד הישראלים והרוסים בכדורגל כי אנחנו לא קטולים אז והרוסים הם אורטודוקסים לכן תפסיקו ללכלך על הנבחרת כמעט הדחנו את צרפת שהגיעה למונדיאל וזה גם תחת שיפוט עויין ואברהם גרנט הוא מאמן מעולה ולא נפל מאף מאמן בעולם בגלל שהשופט לא שרק לפנדל על מאלודה בדקה 90 הוציא אדום הזוי לדרוגבה על ליטוף ללחיו של קאריק ומה קרה למה שגו קול היה ליד אברה בתחילת המשחק וחתף מרפק לפנים על זה לא הוציאו לו אדום ובקיצור יאללה צלס'י ונו אז מה אם באלאק גרמני הוא היחידי שגרמני שם ,לאמפארד המלך ודרוגבה הנסיך אלאל ישראל ו כל העם לא יתלונן דרך אגב זה מראה רק שאנו טובים בספורט כי בכדורסל לקחנו כמה פעמים את אליפות אירופה וגם זכינו עם נבחרת ישראל אז יאללה צלס'י בלאגן
אלעד סלע , נהריה  |  07.06.09