אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התרומה של ההומואים והלסביות לכלכלת ארה"ב צילום: בלומברג

התרומה של ההומואים והלסביות לכלכלת ארה"ב

התרת הנישואים החד-מיניים במדינות שונות בארה"ב מביאה גם להכנסות חדשות: לקופתה של מסצ'וסטס, החלוצה בתחום, נוספו 111 מיליון דולר בחמש השנים האחרונות, כתוצאה ישירה מהענף

07.06.2009, 20:50 | רייצ'ל אלסון, ניוזוויק

על אף הזמנים הכלכליים הקשים, אף אחד עוד לא מנסה להרוויח מהחקיקה בעד נישואים חד-מיניים. אולי כדאי להתחיל לפעול בעניין.

באפריל לא הפסיק הטלפון בפונדק טימברהולם בורמונט לצלצל. המחוקקים במדינה בדיוק הצביעו בעד אישור החוק לנישואים חד-מיניים. "החוק ייכנס לתוקפו רק בספטמבר, אבל אנשים כבר חושבים קדימה, הזמינו אצלנו כבר שתי חתונות לאוקטובר", אומרת בעלת המקום, סוזאן ברנס. מדובר בחדשות טובות עבור ברנס, שלדבריה הפונדק שלה, הידידותי להומואים, מרוויח "כמה אלפי דולרים" עבור כל חתונה שהוא מארח. זוהי גם אחת הסיבות לכך, שהתומכים בחקיקה מצביעים על זווית חדשה במאבק: ההטבות הכלכליות.

בחמש השנים שעברו מאז אושרו הנישואים החד-מיניים במסצ'וסטס, הרוויחה המדינה 111 מיליון דולר בזכות הוצאות חתונה, זאת על פי סקר חדש שפרסם מכון וויליאם, מאוניברסיטת UCLA. "מדובר על הוצאות על סידורי פרחים, מלונות, קייטרינג, די ג'יי - כל הסידורים שקשורים בחתונה", מסבירה לי בדג'ט, שערכה את המחקר.

בממוצע, זוג חד-מיני מוציא בסביבות 7,400 דולר על החתונה, אומרת בדג'ט. אחד מתוך 10 זוגות מוציא יותר מ-20,000 דולר. ואז כמובן יש גם את האורחים: "להערכתנו, כל זוג חד-מיני קשור לכ-1,600 דולר בהכנסות של בתי מלון".

חוד החנית

הבטחות להטבות כתוצאה מנישואים חד-מיניים אינן דבר חדש: כבר ב-2004, העריך מחקר שנערך בקונגרס, כי הממשלה תרוויח קרוב למיליארד דולר בהכנסות ממיסים בכל שנה, אם יאושרו נישואים חד-מיניים בכל 50 המדינות.

לעומת זאת, חלק מהכלכלנים קוראים לשמירה על זהירות. בכל הנוגע להטבות הנובעות מאישור נישואי הומואים ולסביות, לטענתם קיים "יתרון ראשוני", שמיטיב עם המדינות שהיו הראשונות לאשר את הנישואים. לאחרונה הצטרפו גם ורמונט, מיין וניו-המפשייר, אך הן קרוב לוודאי כבר לא ירוויחו כמו מסצ'וסטס החלוצה, שהפכה להיות יעד מועדף על הזוגות.

"המדינה האחרונה שתאשר נישואים חד-מיניים לא תהנה מהדחיפה שאפיינה את המדינות הראשונות", מסביר מייקל סטיינברגר, פרופ' לכלכלה, שעזר לערוך את המחקר האחרון. "תהיה אמנם דחיפה, אך היא תהיה קטנה בהרבה", הוא מעריך.

נישואים זה לא רק הטבה כלכלית

לפני חמש שנים, בתחילת 2004, התנסתה סן פרנסיסקו בנישואים חד-מיניים, כאשר ראש העיר דאז, גאווין ניוסום, איפשר ואף ערך חתונות להומואים וללסביות במשך כחודש, עד שבית המשפט אילץ אותו להפסיק. על פי מסמכי התקציב של העירייה, ההכנסות ממיסי המלונות בסן פרנסיסקו עלו ביותר מ-15% בשנה הכספית של 2003-4, העלייה השנייה הגבוהה ביותר ב-19 שנה, והרבה מעל לתחזית, שהעריכה עלייה של 5% בלבד.

טד איגן, כלכלן ראשי במשרד המפקח בסן פרנסיסקו, מזהיר מפני ייחוס כל הזינוק לטובת אותו חודש בודד, שבו נערכו חתונות חד-מיניות בעיר, אם כי הוא מודה: "בהחלט הייתה לכך השפעה חיובית".

בשנה שעברה פרסם משרד המפקח הערכה, לפיה חתונות של הומואים ולסביות, שאושרו בקליפורניה ביוני 2008, יכניסו קרוב ל-20 מיליון דולר במשך כשנתיים במסגרת ההוצאות שמוציאים הזוגות ועוד כ-1.7 מיליון דולר, במיסים. תזרים ההכנסות הזה נעצר בנובמבר, כשהבוחרים בקליפורניה הצביעו בעד הצעה 8, שאוסרת נישואים חד-מיניים.

מתנגדים לנישואים חד-מיניים טוענים, שההערכות הכלכליות מפספסות. "לדעתי זה לא רלוונטי", אומר הכומר ג'ייסון מגוויר, שעומד בראש ארגון המתנגד ללגליזציה של נישואים חד-מיניים. "נישואים הם יותר מהטבה כלכלית. אל לנו להוזיל את המוסד, בכך שנסתכל עליו כעל מצרך כלכלי".

אולם, בזמנים קשים, טיעונים כלכליים נוטים לקבל חיזוקים. בעלת הפונדק ברנס מודה, שהיא פנתה לחברת הקונגרס שלה, הרפובליקנית היידי שוורמן, וביקשה ממנה לתמוך בחוק משתי סיבות. "אחת, כי זה הדבר הנכון לעשות. ושנית, כי זה ישפיע על הכלכלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות