אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כיצד אעריך את שווי העסק שלי לקראת מכירתו? צילום: בלומברג

כיצד אעריך את שווי העסק שלי לקראת מכירתו?

ברשותי עסק לתכנון פונקציונלי של בתי אריזה לפירות וירקות, הכולל 2 עובדים מקצועיים ומנהלת משרד, בשכר כולל של מיליון ומאה אלף שקל בשנה. יש לי קשרים עם מירב החברות בארץ ובחו"ל ומחזור מכירות שנתי של 3 מיליון שקל. אני מעוניין להעביר את הידע ולמכור את העסק, תמורת שכר עבודה ב-8-10 השנים הקרובות. מה הסכום שאני יכול לבקש?

07.06.2009, 22:33 | מערכת כלכליסט

לפני שנציג מספרים, נציין כי ברור שהמחיר שתוכל לקבל הוא נמוך מהערך האמיתי שהעסק הזה שווה בעיניך. אחת הבעיות בהעברת עסקים, היא השווי השונה בעיני הקונה ובעיני המוכר.

בעסקים גדולים, הגורם האישי מצד המנהל קטן יותר ולכן הקונה עשוי לרצות לקנות את העסק, בגלל יכולתו להשביח אותו או ליצור סינרגיה עם עסק אחר שבבעלותו. בעסק קטן, הבנוי על יכולותיו והיכרויותיו של אדם יחיד, קונים פוטנציאליים מעריכים, כי יוכלו להפיק רק חלק קטן מהתועלות של העסק.

במקרים דומים, כמו קליניקות של רופאי שיניים או עורכי דין, נקבעו פרקטיקות של רכישה, במחיר השווה לפעם עד פעם וחצי מהמכירות בשנה האחרונה. במקרים של סוכני ביטוח, בו הגורם האנושי נמוך יותר מאשר אצל רופאי שיניים או עורכי דין, המחיר יכול להיות גם פעמיים מהמכירות של השנה האחרונה.

ככל שהעסק נדיר יותר והתלות בבעלים גדולה יותר, כך יש קושי גדול יותר לבצע הערכת שווי אובייקטיבית, או להסתמך על כללי אצבע, שלמעשה אינם בנמצא. הפיתרון הטוב במקרים כאלה, הוא לגדל ממשיך צעיר, אשר בהסכם איתו תוכל להקטין את שעות עבודתך בהדרגה, תוך העברת הסודות המקצועיים אליו ובהסכם, כשהתגמול שלך יכלול הן את שכרך למשך אותן שנות מעבר והן תגמולים נוספים, למשך מספר שנים נוסף לאחר סיום עבודתך.

בחירה מוצלחת של שותף ממשיך עשויה להיות ההבדל בין תמורה גבוהה לתמורה נמוכה. בפועל, זו הפרקטיקה בה נוקטים הרבה משרדי רואי חשבון ועורכי דין קטנים.

יש לכם שאלה הנוגעת לעסק שלכם? שלחו אותה אלינו ונשיב עליה באתר

התשובות ניתנו על ידי חברת תבור כלכלה ופיננסים בע"מ www.tavor.biz

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
קביעת שווי חברה לקראת מכירה
קביעת שווי חברה נשענת על פרמטרים רבים, בינהם: מכירת חברה או פעילות, מוניטין, רווחיות, יציבות וצמיחה לאורך השנים, תחום פעילות העסק וחסמי כניסה, צרכי הון חוזר , מורכבות העברת הידע מהמוכר לרוכש ועוד ועוד. מומלץ להיוועץ עם מומחים ויועצים עיסקיים בתחום המיזוגים והרכישות.
ערן ברלינסקי , תל אביב  |  10.08.12
לכל התגובות